Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Esteban Tibocha 2002 COL 1 00:57:31 00:09:25 00:01:09 00:30:42 00:00:15 00:16:00
2 Janarold Martinez 1999 PUR 3 00:58:06 00:09:36 00:01:09 00:31:06 00:00:22 00:15:53
3 Gerónimo Dherete 1999 ARG 12 00:58:17 00:09:21 00:01:11 00:30:47 00:00:19 00:16:39
4 Ismael Sosa 2001 URU 4 00:58:36 00:10:06 00:01:14 00:30:33 00:00:27 00:16:16
5 Santiago Sierra 2001 URU 6 00:58:59 00:09:30 00:01:12 00:30:36 00:00:21 00:17:20
6 Santiago Buchmann 2002 ARG 11 00:59:18 00:10:24 00:00:54 00:30:36 00:00:21 00:17:03
7 Samuel Abraham Piña Barco 2000 VEN 7 00:59:38 00:09:24 00:01:18 00:31:13 00:00:24 00:17:19
8 Matias Campi 2001 ARG 8 00:59:53 00:09:23 00:01:20 00:30:33 00:00:16 00:18:21
9 Edgar Andrés Bermúdez Muñoz 1999 COL 5 01:00:45 00:09:23 00:01:10 00:33:50 00:00:20 00:16:02
10 Thomas Cano Guzman 2003 COL 23 01:01:15 00:10:27 00:01:36 00:31:06 00:00:16 00:17:50
11 Jorge Raul Cabinal Gramajo 2003 GUA 16 01:01:55 00:10:12 00:01:13 00:32:59 00:00:19 00:17:12
12 Joseyavier Ortiz 2003 PUR 21 01:02:00 00:10:05 00:01:17 00:33:13 00:00:11 00:17:14
13 Samuel Zuluaga Cardona 2005 COL 28 01:02:15 00:10:24 00:01:11 00:31:33 00:00:16 00:18:51
14 Ulises Emir Vergara Aybar 2003 ARG 20 01:02:35 00:11:01 00:01:35 00:33:30 00:00:18 00:16:11
15 Joaquin Fernando Diaz Ramirez 2003 PER 19 01:03:00 00:10:02 00:01:38 00:33:38 00:00:19 00:17:23
16 Diego Lucero 2003 PAN 17 01:03:24 00:10:18 00:01:31 00:34:15 00:00:21 00:16:59
17 Sebastian Poma Del Campo 2002 PER 10 01:03:40 00:10:22 00:01:25 00:35:51 00:00:21 00:15:41
18 Bautista Arbizu 2005 ARG 29 01:04:43 00:10:21 00:01:24 00:34:22 00:00:16 00:18:20
19 Ezequiel Alejandro Loyarte Sosa 2005 URU 22 01:04:53 00:10:23 00:01:23 00:33:31 00:00:20 00:19:16
20 Italo Deogo Mora Rodrigo 2004 PER 25 01:12:09 00:10:01 00:01:22 00:37:09 00:00:21 00:23:16
21 Salvador Cabral 2006 URU 30 01:13:30 00:18:14 00:01:26 00:31:45 00:00:15 00:21:50
22 Juan Moreira 2007 URU 31 01:28:14 00:19:50 00:01:20 00:40:12 00:10:41 00:16:11
DNF Manuel Fatigatti 2003 URU 24 DNF 00:12:05 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Fabio Iskandarian/ BRA. Head Referee: Claudio Dario Arbizu/ ARG
Competition Jury: Fabio Iskandarian/ BRA, Liber García/ URU, Gonzalo Romero/ URU
Distances: Swim 750 m (2 laps), Bike 19 km (5 laps), Run 4.86 km (3 laps)
Water temperature: 19.9ºC. Air Temperature: 23ºC. Wetsuits allowed