Results: 2023 Santiago Pan American Games | Elite Men
Santiago, Chile • 02 Nov, 2023
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim
1500m
T1 Bike
37.8km
T2 Run
10km
1 Miguel Hidalgo 2000 BRA 1 01:46:08 00:18:21 00:01:02 00:55:23 00:00:24 00:30:57
2 Matthew McElroy 1992 USA 3 01:46:09 00:18:20 00:00:42 00:55:44 00:00:21 00:31:00
3 Crisanto Grajales 1987 MEX 5 01:46:11 00:18:23 00:00:55 00:55:28 00:00:29 00:30:54
4 Martin Sobey 1996 CAN 6 01:46:31 00:18:18 00:00:47 00:55:43 00:00:24 00:31:18
5 Seth Rider 1997 USA 7 01:46:32 00:17:49 00:00:52 00:56:06 00:00:25 00:31:18
6 Gaspar Riveros 1990 CHI 15 01:46:58 00:18:21 00:00:48 00:55:37 00:00:24 00:31:46
7 Tyler Smith 1998 BER 20 01:47:02 00:18:15 00:00:48 00:55:44 00:00:25 00:31:48
8 Diego Moya 1998 CHI 4 01:47:09 00:17:41 00:00:46 00:56:18 00:00:25 00:31:56
9 Manoel Messias 1996 BRA 2 01:47:15 00:19:44 00:00:51 00:56:22 00:00:27 00:29:49
10 Matthew Wright 1992 BAR 10 01:47:23 00:18:21 00:00:43 00:55:42 00:00:26 00:32:08
11 Antonio Bravo Neto 1999 BRA 14 01:47:31 00:18:19 00:00:57 00:55:32 00:00:26 00:32:15
12 Brock Hoel 2001 CAN 11 01:47:49 00:18:19 00:00:47 00:55:40 00:00:28 00:32:33
13 Kauê Willy 1996 BRA 22 01:48:06 00:18:24 00:00:51 00:55:31 00:00:26 00:32:51
14 Chase McQueen 1998 USA 9 01:48:40 00:17:45 00:00:51 00:55:33 00:00:26 00:34:04
15 Aram Michell Peñaflor Moysen 1999 MEX 8 01:48:46 00:18:38 00:00:49 00:57:31 00:00:27 00:31:19
16 Luis Miguel Velasquez Ramos 1994 VEN 24 01:49:11 00:18:15 00:00:49 00:55:44 00:00:25 00:33:56
17 Rodrigo Gonzalez 1989 MEX 12 01:49:51 00:19:39 00:00:50 00:56:28 00:00:23 00:32:30
18 Yhousman David Perdomo Peña 1996 VEN 28 01:50:00 00:18:17 00:00:47 00:55:42 00:00:28 00:34:44
19 Liam Donnelly 1999 CAN 18 01:50:01 00:18:39 00:00:46 00:57:33 00:00:25 00:32:36
20 Juan Jose Andrade Figueroa 1993 ECU 19 01:50:52 00:19:38 00:00:49 00:56:32 00:00:27 00:33:24
21 Gabriel Terán Carvajal 2001 ECU 16 01:51:56 00:18:32 00:00:54 00:57:32 00:00:27 00:34:29
22 Federico Scarabino 1996 URU 23 01:52:16 00:19:37 00:00:49 00:56:32 00:00:32 00:34:45
23 Ivan Anzaldo 1998 ARG 29 01:53:35 00:19:43 00:00:49 00:58:08 00:00:28 00:34:25
24 Alvaro Campos Solano 2000 CRC 25 01:54:13 00:18:48 00:01:00 00:58:51 00:00:24 00:35:09
25 Alejandro Rodriguez Diez 2001 CUB 27 01:54:40 00:19:10 00:00:48 00:59:33 00:00:28 00:34:39
26 Brian Moya 1993 COL 26 01:55:21 00:18:42 00:00:48 01:00:02 00:00:30 00:35:17
27 Carlos Javier Quinchara Forero 1988 COL 21 01:56:10 00:18:43 00:00:56 00:59:55 00:00:34 00:36:00
DNF Flavio Morandini 1994 ARG 30 DNF 00:18:21 00:00:51 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Petter Vega 1996 PAN 31 LAP 00:19:52 00:01:29 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Janarold Martinez 1999 PUR 32 LAP 00:21:54 00:01:19 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Jorge Raul Cabinal Gramajo 2003 GUA 33 LAP 00:19:45 00:00:52 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Kevin Milian González 2003 CUB 34 LAP 00:19:46 00:00:54 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Melvin Rafael Martinez Fernandez 2002 DOM 36 LAP 00:19:38 00:00:52 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Rodrigo Marcelo Leaño Alconz 2001 BOL 37 LAP 00:21:21 00:00:56 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Gerardo Vergara 1989 GUA 38 LAP 00:21:19 00:00:58 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Ramón Armando Matute 1994 ECU 17 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program Details
Conditions
Air temp: 15°C
Water temp: 16°C
Wetsuits: allowed
Distances
Swim 1500m (1 lap)
Bike 37.8km (6 laps)
Run 10km (4 laps)
Head Referees
Manuela Calcavanti/BRA, Ulf Schuetze/CAN
Competition Jury
Esteban Benitez/MEX, Agustin Riveros/CHI, Liber Garcia/URU
Program Notes

Technical Delegate: Esteban Benitez/MEX