Results: 2023 Europe Triathlon Cup Yenisehir | Elite Men
Yenişehir, Mersin, Turkey • 22 Oct, 2023
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim
750m
T1 Bike
20km
T2 Run
5km
1 Samuele Angelini 1999 ITA 12 00:52:13 00:09:04 00:00:31 00:27:09 00:00:33 00:14:58
2 Marcus Dey 2001 GBR 26 00:52:15 00:08:47 00:00:33 00:26:38 00:00:31 00:15:49
3 Louis Vitiello 1998 FRA 6 00:52:19 00:09:04 00:00:32 00:27:06 00:00:33 00:15:05
4 Sébastien Pascal 1996 TRI 21 00:52:21 00:09:14 00:00:33 00:27:03 00:00:36 00:14:57
5 Eric Diener 2000 GER 3 00:52:22 00:09:06 00:00:33 00:27:02 00:00:30 00:15:13
6 Tom Lerno 2003 FRA 53 00:52:23 00:08:49 00:00:35 00:26:35 00:00:36 00:15:50
7 Jan Diener 2002 GER 4 00:52:26 00:08:51 00:00:32 00:26:35 00:00:30 00:15:59
8 Guillaume Hay 2000 FRA 9 00:52:32 00:09:16 00:00:30 00:26:58 00:00:32 00:15:18
9 Pierre Moraz 1999 SUI 23 00:52:35 00:09:22 00:00:34 00:26:50 00:00:35 00:15:16
10 Adrien Deharre 2000 BEL 30 00:52:38 00:09:21 00:00:34 00:26:54 00:00:37 00:15:14
11 Ben Fäh 2002 SUI 31 00:52:41 00:08:54 00:00:32 00:26:31 00:00:32 00:16:13
12 Ayan Beisenbayev 1996 KAZ 1 00:52:48 00:09:07 00:00:31 00:27:10 00:00:34 00:15:28
13 Delian Stateff 1994 ITA 34 00:52:51 00:08:59 00:00:35 00:27:08 00:00:34 00:15:37
14 Mateo Vidal 2003 FRA 51 00:52:54 00:09:14 00:00:33 00:26:58 00:00:33 00:15:37
15 Boris Pierre 2000 FRA 18 00:53:00 00:09:04 00:00:33 00:27:08 00:00:33 00:15:44
16 Raf De Dobbelaere 2003 BEL 20 00:53:09 00:09:09 00:00:32 00:27:06 00:00:34 00:15:50
17 Antoine Duval 1995 FRA 7 00:53:13 00:08:57 00:00:34 00:27:16 00:00:34 00:15:54
18 Justus Töpper 2002 GER 44 00:53:14 00:09:18 00:00:33 00:26:57 00:00:34 00:15:54
19 Matteo Perri 2000 ITA 55 00:53:16 00:09:19 00:00:34 00:26:56 00:00:33 00:15:56
20 Andrés Prieto Villar 2003 ESP 32 00:53:18 00:08:57 00:00:36 00:27:11 00:00:34 00:16:01
21 Gültigin Er 1997 TUR 14 00:53:20 00:09:02 00:00:33 00:27:09 00:00:35 00:16:04
22 Linus Lehnen 2000 GER 49 00:53:22 00:09:21 00:00:35 00:26:54 00:00:34 00:16:01
23 Hidde Mollee 2003 NED 63 00:53:26 00:09:19 00:00:34 00:26:50 00:00:32 00:16:12
24 Artjoms Gajevskis 2000 LAT 35 00:53:29 00:09:08 00:00:33 00:27:03 00:00:37 00:16:10
25 Victor Goené 1999 NED 27 00:53:36 00:09:23 00:00:34 00:26:49 00:00:36 00:16:17
26 Johannes Sikk 1999 EST 22 00:53:39 00:09:20 00:00:35 00:26:48 00:00:39 00:16:19
27 Oliver Turner 1998 GBR 10 00:53:41 00:09:05 00:00:36 00:27:01 00:00:31 00:16:30
28 Niklas Keller 2002 AUT 37 00:53:51 00:09:26 00:00:32 00:26:48 00:00:39 00:16:27
29 Filip Michalek 2001 CZE 47 00:53:58 00:09:21 00:00:38 00:26:50 00:00:37 00:16:36
30 Daryn Konysbayev 1999 KAZ 17 00:54:08 00:09:27 00:00:33 00:28:20 00:00:38 00:15:12
31 Peter Denteneer 1990 BEL 24 00:54:17 00:09:03 00:00:36 00:27:07 00:00:36 00:16:57
32 Enes Kızılcık 2001 TUR 42 00:54:20 00:09:12 00:00:32 00:27:05 00:00:38 00:16:55
33 Jonas Osterholt 2000 GER 5 00:54:28 00:08:59 00:00:43 00:27:02 00:00:34 00:17:13
34 Noah Künz 2002 AUT 15 00:54:30 00:09:11 00:00:32 00:27:04 00:00:35 00:17:10
35 Julen Andueza Valencia 2004 ESP 56 00:54:34 00:09:20 00:00:34 00:26:54 00:00:36 00:17:12
36 Meirlan Iskakov 1997 KAZ 25 00:54:36 00:09:13 00:00:32 00:27:03 00:00:40 00:17:10
37 Cameron Harris 1998 GBR 48 00:54:42 00:09:32 00:00:32 00:28:16 00:00:33 00:15:50
38 Temirlan Temirov 1996 KAZ 8 00:54:42 00:09:26 00:00:33 00:26:44 00:00:37 00:17:24
39 Silas Schmitt 2001 GER 43 00:54:45 00:09:22 00:00:34 00:26:54 00:00:43 00:17:13
40 Jimmy Lund 1999 GBR 16 00:54:49 00:08:53 00:00:36 00:27:18 00:00:37 00:17:28
41 Gergő Dobi 2002 HUN 19 00:54:51 00:08:53 00:00:34 00:27:33 00:00:43 00:17:10
42 Kıvanc Sahinkaya 2002 TUR 58 00:55:00 00:09:19 00:00:33 00:26:55 00:00:35 00:17:40
43 Filip Tlamka 2002 CZE 36 00:55:03 00:09:30 00:00:32 00:28:17 00:00:32 00:16:13
44 Gabriel Barac 2004 CRO 61 00:55:05 00:09:31 00:00:34 00:28:14 00:00:36 00:16:11
45 Armin Angerjärv 1999 EST 39 00:55:27 00:09:28 00:00:35 00:28:15 00:00:36 00:16:34
46 Neilan Kempmann 2001 GER 33 00:55:40 00:09:11 00:00:43 00:26:53 00:00:36 00:18:18
47 Alexandros Dimitriou 2002 CYP 57 00:55:44 00:09:22 00:00:34 00:28:26 00:00:34 00:16:51
48 Emir Aracı 2003 TUR 64 00:56:03 00:09:06 00:00:32 00:27:13 00:00:42 00:18:32
49 Neal Van Vaerenbergh 1996 BEL 46 00:57:46 00:09:48 00:00:33 00:29:34 00:00:34 00:17:19
50 Oliver Janny 2000 AUT 38 00:59:01 00:09:25 00:00:33 00:29:29 00:00:36 00:18:59
51 Burak Çağdaş 2003 TUR 66 00:59:30 00:09:40 00:00:33 00:30:06 00:00:51 00:18:22
52 Burcak Ozer 2002 TUR 59 01:01:58 00:09:25 00:00:34 00:30:18 00:00:38 00:21:05
DNF Nathan Grayel 1995 FRA 2 DNF 00:09:05 00:00:35 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Gjalt Panjer 2002 NED 28 DNF 00:09:05 00:00:31 00:27:13 00:00:38 00:00:00
DNF Léo Fernandez 2003 FRA 29 DNF 00:09:00 00:00:33 00:27:10 00:00:36 00:00:00
DNF Fabian Kraft 1999 GER 40 DNF 00:09:24 00:00:47 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Fabian Schönke 2003 GER 41 DNF 00:09:24 00:00:34 00:26:49 00:00:36 00:00:00
DNF David Vollmann 2003 AUT 45 DNF 00:09:27 00:00:34 00:28:18 00:00:33 00:00:00
DNF Boris Andreev 2000 BUL 50 DNF 00:09:25 00:00:35 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Davide Menichelli 2003 ITA 52 DNF 00:09:38 00:00:33 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Panayiotis Antoniou 1996 CYP 54 DNF 00:09:54 00:00:36 00:32:17 00:00:37 00:00:00
DNF Belmin Godinjak 1999 BIH 60 DNF 00:09:49 00:00:34 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Valentin Van Wersch 2002 NED 65 DNF 00:09:44 00:00:35 00:29:56 00:00:37 00:00:00
Program Details
Conditions
Air temp: 33.2°C
Water temp: 27.3°C
Wetsuits: forbidden
Distances
Swim 750m (1 lap)
Bike 20km (3 laps)
Run 5km (2 laps)
Head Referees
Karl Vekins/IRL
Competition Jury
John Petrides/GBR, Pascal Salamin/SUI, Faruk Sarıbayır/TUR
Program Notes

Technical Delegates: John Petrides/GBR.
Athletes #5 Osterholt/GER, #33 Kempmann/GER and #40 Kraft/GER served 10 seconds penalty in T1.
Athlete #25 Iskakov/KAZ, served 10 seconds penalty during the run segment.