Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run
10000m
T1 Bike
40km
T2 Run
5km
1 Samuel Mileham 1998 AUS 2 01:53:07 00:32:55 00:00:20 01:01:21 00:00:24 00:18:05
2 Moussa Karich 1990 BRN 5 01:54:49 00:32:54 00:00:23 01:04:25 00:00:28 00:16:37
3 Matt Smith 1996 AUS 3 01:55:19 00:32:54 00:00:22 01:04:28 00:00:28 00:17:04
4 Mickael Chaumond 1990 CAM 17 01:55:37 00:32:55 00:00:23 01:04:22 00:00:21 00:17:34
5 Fumiya Tanaka 1991 JPN 9 01:55:47 00:33:31 00:00:22 01:03:51 00:00:23 00:17:38
6 Raymond Torio Molano 1988 PHI 7 01:56:05 00:34:13 00:00:23 01:03:04 00:00:24 00:17:59
7 SeyedMohammad Hosseini 1995 IRI 16 01:56:30 00:34:13 00:00:27 01:03:02 00:00:25 00:18:20
8 Saud Alzaabi 1988 UAE 1 01:56:36 00:34:12 00:00:19 01:03:09 00:00:22 00:18:31
9 Edward Langdon 1992 AUS 11 01:56:37 00:33:31 00:00:22 01:03:50 00:00:25 00:18:28
10 John Chicano 1991 PHI 4 01:56:46 00:34:14 00:00:25 01:03:02 00:00:22 00:18:42
11 Maaynard Pecson 1998 PHI 6 01:57:38 00:34:13 00:00:22 01:03:08 00:00:23 00:19:29
12 Jauhari Johan 1983 INA 21 01:59:27 00:34:13 00:00:24 01:03:08 00:00:27 00:21:12
13 Irienold Reig 2003 PHI 22 02:00:09 00:34:43 00:00:28 01:05:12 00:00:32 00:19:12
14 John Ciron 1999 PHI 20 02:00:34 00:34:59 00:00:27 01:04:57 00:00:26 00:19:43
15 John Alcala 1993 PHI 18 02:01:46 00:37:10 00:00:22 01:04:33 00:00:25 00:19:14
16 Joshua Ramos 2002 PHI 10 02:03:11 00:35:53 00:00:23 01:05:50 00:00:24 00:20:39
17 Abdul Rahman Toroganan 1996 PHI 14 02:06:42 00:39:42 00:00:26 01:04:39 00:00:26 00:21:26
18 Jailani Lamama 1996 PHI 24 02:06:47 00:40:11 00:00:25 01:04:10 00:00:35 00:21:24
19 Kenneth Bonda 2002 PHI 19 02:06:52 00:40:09 00:00:27 01:04:12 00:00:29 00:21:33
20 Satar Salem 1996 PHI 15 02:07:11 00:37:10 00:00:21 01:04:37 00:00:26 00:24:35
21 Mohammad Hanin Maruhom 1996 PHI 23 02:08:15 00:39:41 00:00:24 01:04:42 00:00:31 00:22:55
DSQ Sedilta Pilon Nubatonis 1998 INA 12 DSQ 00:34:12 00:00:23 01:03:06 00:00:23 00:19:20
Program Details
Conditions
Air temp: 26.4°C
Distances
Run 10km (4 laps)
Bike 40km (4 laps)
Run 5km (2 laps)
Head Referees
Fabian David/PHI
Competition Jury
Olga Blokhina/UZB, Ramon Marchan/PHI, Eustaquio Savellano/PHI
Program Notes

Technical Delegate: Olga Blokhina/UZB
Athletes #14 Toroganan/PHI, #15 Salem/PHI, #18 Alcala/PHI and #19 Bonda/PHI served 15 seconds penalty during the second run segment.
Athlete #12 Nubatonis/INA was disqualified because he did not stop at the penalty box.