Results: 2022 World Triathlon Cup Pontevedra | Elite Women
Pontevedra, Spain • 24 Jul, 2022
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim
1500m
T1 Bike
39.45km
T2 Run
10km
1 Petra Kurikova 1991 CZE 20 01:57:43 00:20:05 00:01:14 01:02:18 00:00:38 00:33:28
2 Lisa Tertsch 1998 GER 2 01:57:55 00:20:20 00:01:08 01:02:01 00:00:34 00:33:52
3 Sandra Dodet 1996 FRA 9 01:58:08 00:20:17 00:01:10 01:02:08 00:00:38 00:33:55
4 Eva Daniels 2001 LUX 24 01:58:11 00:20:27 00:01:15 01:01:45 00:00:33 00:34:11
5 Kate Waugh 1999 GBR 4 01:58:18 00:19:20 00:01:13 01:01:59 00:00:32 00:35:14
6 Noelia Juan 1996 ESP 46 01:58:25 00:20:46 00:01:14 01:01:34 00:00:35 00:34:16
7 Jolien Vermeylen 1994 BEL 39 01:58:28 00:19:16 00:01:14 01:02:03 00:00:36 00:35:19
8 Lea Coninx 1998 FRA 27 01:58:34 00:20:05 00:01:11 01:02:18 00:00:31 00:34:29
9 Mathilde Gautier 1995 FRA 31 01:58:47 00:19:16 00:01:14 01:02:02 00:00:32 00:35:43
10 Lena Meißner 1998 GER 5 01:58:51 00:19:14 00:01:15 01:02:03 00:00:35 00:35:44
11 Yuko Takahashi 1991 JPN 22 01:58:54 00:20:01 00:01:14 01:02:14 00:00:31 00:34:54
12 Lizeth Rueda Santos 1994 MEX 10 01:59:05 00:20:04 00:01:11 01:02:14 00:00:36 00:35:00
13 Sophie Alden 1998 GBR 17 01:59:09 00:19:12 00:01:19 01:01:58 00:00:32 00:36:08
14 Anabel Knoll 1996 GER 1 01:59:15 00:20:00 00:01:10 01:02:17 00:00:31 00:35:17
15 Elizabeth Bravo 1987 ECU 21 01:59:18 00:20:22 00:01:15 01:01:54 00:00:45 00:35:02
16 Roksana Slupek 1999 POL 15 01:59:25 00:20:04 00:01:15 01:02:10 00:00:34 00:35:22
17 Tanja Neubert 2000 GER 30 01:59:30 00:20:36 00:01:16 01:01:36 00:00:32 00:35:30
18 Lisa Perterer 1991 AUT 11 01:59:32 00:20:42 00:01:14 01:01:34 00:00:34 00:35:28
19 Natalia Castro Santos 2002 ESP 58 01:59:33 00:20:34 00:01:19 01:01:40 00:00:38 00:35:22
20 Sara Guerrero Manso 1997 ESP 45 01:59:41 00:20:01 00:01:15 01:02:17 00:00:37 00:35:31
21 Marta Pintanel Raymundo 1999 ESP 40 01:59:42 00:20:04 00:01:14 01:02:17 00:00:34 00:35:33
22 Xisca Tous 1992 TRI 19 02:00:02 00:20:24 00:01:13 01:01:57 00:00:38 00:35:50
23 Iona Miller 1999 GBR 32 02:00:07 00:19:44 00:01:18 01:02:30 00:00:37 00:35:58
24 Jaz Hedgeland 1995 AUS 8 02:00:12 00:20:24 00:01:14 01:01:52 00:00:36 00:36:06
25 Cecilia Santamaria Surroca 1997 ESP 52 02:00:24 00:20:05 00:01:12 01:02:12 00:00:33 00:36:22
26 Anna Godoy Contreras 1992 ESP 34 02:00:24 00:19:43 00:01:13 01:02:33 00:00:36 00:36:19
27 Zuzana Michalickova 2002 SVK 29 02:00:38 00:19:52 00:01:13 01:02:28 00:00:37 00:36:28
28 Edda Hannesdottir 1994 ISL 38 02:00:48 00:20:04 00:01:17 01:02:10 00:00:36 00:36:41
29 Rosa Maria Tapia Vidal 1997 MEX 25 02:00:54 00:20:17 00:01:15 01:02:04 00:00:36 00:36:42
30 Romana Gajdošová 1994 SVK 23 02:00:58 00:20:26 00:01:15 01:01:48 00:00:36 00:36:53
31 Hiraku Fukuoka 1994 JPN 12 02:01:01 00:20:16 00:01:15 01:01:59 00:00:32 00:36:59
32 Sofía Aguayo Mauri 1997 ESP 55 02:01:09 00:20:40 00:01:18 01:01:37 00:00:45 00:36:49
33 Kira Hedgeland 1998 AUS 14 02:01:33 00:20:00 00:01:16 01:02:16 00:00:35 00:37:26
34 Diana Castillo 1993 COL 47 02:02:02 00:20:01 00:01:17 01:02:14 00:00:38 00:37:52
35 Gina Sereno 1995 USA 18 02:02:16 00:20:38 00:01:13 01:05:50 00:00:34 00:34:01
36 Miyu Sakai 1999 JPN 16 02:02:17 00:20:24 00:01:15 01:01:52 00:00:35 00:38:11
37 Hanne De Vet 1998 BEL 36 02:02:28 00:20:18 00:01:15 01:01:59 00:00:35 00:38:21
38 Maryna Kyryk 1997 UKR 50 02:03:10 00:19:20 00:01:16 01:02:56 00:00:44 00:38:54
39 Tilda Månsson 2004 SWE 44 02:03:19 00:20:46 00:01:16 01:05:34 00:00:39 00:35:04
40 Cecilia Perez 1991 MEX 35 02:03:19 00:20:15 00:01:16 01:06:07 00:00:36 00:35:05
41 Margareta Bicanova 2001 SVK 49 02:03:52 00:21:05 00:01:18 01:05:15 00:00:37 00:35:37
42 Maria Carolina Velasquez Soto 1997 COL 59 02:04:02 00:20:34 00:01:13 01:05:52 00:00:37 00:35:46
43 Ellie Hoitink 2000 AUS 37 02:04:59 00:21:04 00:01:18 01:05:17 00:00:35 00:36:45
44 Barbara De Koning 2002 NED 28 02:05:05 00:20:19 00:01:16 01:06:04 00:00:41 00:36:45
45 Paula Jara 1997 ECU 43 02:05:23 00:20:42 00:01:20 01:05:37 00:00:35 00:37:09
46 Marit Van Den Berg 2001 NED 54 02:05:32 00:21:05 00:01:15 01:05:15 00:00:33 00:37:24
47 Annie Kelly 1994 USA 56 02:05:44 00:20:47 00:01:19 01:05:35 00:00:34 00:37:29
48 Sarika Nakayama 2000 JPN 7 02:06:31 00:20:32 00:01:19 01:05:50 00:00:40 00:38:10
49 Macarena Salazar 1995 CHI 33 02:09:03 00:20:47 00:01:17 01:05:37 00:00:35 00:40:47
50 Tsudoi Miyazaki 1996 JPN 41 02:13:33 00:20:49 00:01:16 01:05:31 00:00:38 00:45:19
DNF Miriam Casillas García 1992 ESP 3 DNF 00:20:43 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Emma Jeffcoat 1994 AUS 26 DNF 00:19:44 00:01:16 01:02:29 00:00:35 00:00:00
DNF Leslie Amat Alvarez 1992 CUB 42 DNF 00:20:06 00:01:19 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Katharina Möller 2001 GER 51 DNF 00:20:38 00:01:11 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Daryna Moskalenko 1997 UKR 57 DNF 00:20:37 00:01:16 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Erika Ackerlund 1996 USA 6 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Gabrielle Lemes 2002 BRA 48 LAP 00:20:39 00:01:21 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Tecnical Delegate: Bex Stubbings/GBR. Head Referee: Esther Sanchez/ESP,. Competition Jury:  Bex Stubbings/GBR, Antonio Fernandez/ESP, Alicia García/ESP.
Distances: Swim 1500 m (1000m + 500m) Bike: 39.450 KM (8 laps). Run 10 km (4 laps)
Water temperature 23.1ºC. Air temperature: 20.4ºC. Wetsuits not allowed.