Results: 2022 World Triathlon Cup Miyazaki | Elite Women
Miyazaki, Japan • 29 Oct, 2022
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim
750m
T1 Bike
20km
T2 Run
5km
1 Alberte Kjær Pedersen 1998 DEN 1 01:00:43 00:11:10 00:00:59 00:31:09 00:00:22 00:17:03
2 Ilaria Zane 1992 ITA 10 01:00:55 00:11:01 00:00:58 00:31:19 00:00:24 00:17:13
3 Olivia Mathias 1998 GBR 3 01:00:56 00:10:59 00:01:02 00:31:17 00:00:23 00:17:15
4 Lea Coninx 1998 FRA 15 01:00:58 00:11:05 00:01:06 00:31:10 00:00:24 00:17:13
5 Tanja Neubert 2000 GER 21 01:00:59 00:11:10 00:01:05 00:31:04 00:00:30 00:17:10
6 Paulina Klimas 1995 POL 7 01:01:04 00:11:10 00:01:01 00:31:08 00:00:26 00:17:19
7 Eva Goodisson 1998 NZL 23 01:01:05 00:11:06 00:01:03 00:31:09 00:00:25 00:17:22
8 Anne Holm 1999 DEN 34 01:01:11 00:11:10 00:01:01 00:31:06 00:00:25 00:17:29
9 Zsanett Bragmayer 1994 HUN 2 01:01:20 00:11:11 00:01:00 00:31:06 00:00:23 00:17:40
10 Simone Ackermann 1990 RSA 12 01:01:24 00:11:04 00:01:04 00:31:12 00:00:24 00:17:40
11 Olivia Thornbury 1998 NZL 40 01:01:25 00:11:04 00:01:05 00:31:11 00:00:24 00:17:41
12 Roksana Slupek 1999 POL 11 01:01:29 00:11:10 00:01:04 00:31:06 00:00:27 00:17:42
13 Xinyu Lin 2002 CHN 26 01:01:36 00:11:03 00:01:02 00:31:17 00:00:30 00:17:44
14 Luisa Iogna-Prat 1995 ITA 14 01:01:39 00:11:05 00:01:02 00:31:12 00:00:27 00:17:53
15 Costanza Arpinelli 2000 ITA 17 01:02:36 00:11:32 00:00:59 00:32:14 00:00:26 00:17:25
16 Ivana Kuriackova 1994 SVK 18 01:02:39 00:11:02 00:01:05 00:31:14 00:00:31 00:18:47
17 Claire Michel 1988 BEL 25 01:02:40 00:11:28 00:01:02 00:32:14 00:00:30 00:17:26
18 Sandra Dodet 1996 FRA 4 01:02:43 00:11:11 00:01:07 00:32:43 00:00:25 00:17:17
19 Niina Kishimoto 1995 JPN 19 01:02:57 00:11:09 00:01:03 00:31:11 00:00:26 00:19:08
20 Sara Guerrero Manso 1997 ESP 24 01:03:01 00:11:01 00:01:02 00:31:19 00:00:32 00:19:07
21 Hiraku Fukuoka 1994 JPN 6 01:03:30 00:11:27 00:01:03 00:32:15 00:00:22 00:18:23
22 Adriana Barraza 1993 MEX 27 01:03:34 00:11:11 00:01:05 00:32:27 00:00:23 00:18:28
23 Márta Kropkó 2003 HUN 41 01:03:44 00:11:03 00:01:06 00:31:13 00:00:26 00:19:56
24 Sofía Aguayo Mauri 1997 ESP 36 01:03:48 00:11:26 00:01:06 00:32:12 00:00:31 00:18:33
25 Sarika Nakayama 2000 JPN 5 01:03:52 00:11:11 00:01:04 00:32:31 00:00:25 00:18:41
26 Charlotte Derbyshire 2001 AUS 31 01:04:14 00:11:30 00:01:04 00:32:12 00:00:26 00:19:02
27 Huiwen Jia 2002 CHN 33 01:04:17 00:11:04 00:01:06 00:32:39 00:00:30 00:18:58
28 Miyu Sakai 1999 JPN 16 01:04:23 00:11:12 00:01:04 00:32:29 00:00:25 00:19:13
29 Ji Yeon Kim 1990 KOR 44 01:04:27 00:11:31 00:01:05 00:32:07 00:00:23 00:19:21
30 Marion Kim Mangrobang 1991 PHI 42 01:04:42 00:11:28 00:01:05 00:32:13 00:00:25 00:19:31
31 Chisato Nakajima 2003 JPN 20 01:04:46 00:11:32 00:01:02 00:32:11 00:00:26 00:19:35
32 Minori Ikeno 1997 JPN 9 01:05:19 00:11:10 00:01:07 00:32:30 00:00:24 00:20:08
33 Yifan Yang 2000 CHN 38 01:05:25 00:11:09 00:01:04 00:34:52 00:00:26 00:17:54
34 Kotomi Anzai 2004 JPN 39 01:05:34 00:11:11 00:01:09 00:32:25 00:00:32 00:20:17
35 Luisa Daniela Baca Vargas 2001 MEX 37 01:05:56 00:11:27 00:01:03 00:34:34 00:00:25 00:18:27
36 Zsófia Kovács 1988 HUN 35 01:06:03 00:11:24 00:01:03 00:34:26 00:00:27 00:18:43
37 Charlotte Hall 2003 HKG 29 01:06:18 00:11:51 00:01:03 00:34:10 00:00:34 00:18:40
38 Yejin Park 2000 KOR 32 01:06:20 00:11:50 00:01:02 00:34:09 00:00:27 00:18:52
39 Yan Yin Hilda Choi 1994 HKG 30 01:07:04 00:11:54 00:01:01 00:33:54 00:00:26 00:19:49
40 Chi Wen Chang 1998 TPE 28 01:07:16 00:11:21 00:01:01 00:34:30 00:00:27 00:19:57
41 Solji Om 2000 KOR 46 01:07:34 00:11:49 00:01:03 00:34:10 00:00:26 00:20:06
42 Himeka Sato 2001 JPN 43 01:08:00 00:11:51 00:01:05 00:34:06 00:00:33 00:20:25
43 Manami Iijima 1992 GUM 48 01:09:46 00:11:51 00:01:05 00:37:23 00:00:35 00:18:52
44 Gyeongmin Park 2002 KOR 45 01:10:46 00:12:13 00:01:10 00:36:55 00:00:28 00:20:00
DNF Yuka Sato 1992 JPN 8 DNF 00:11:04 00:01:08 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Bailee Brown 2000 HKG 22 DNF 00:11:20 00:01:03 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DSQ Hye Rim Jeong 1999 KOR 47 DSQ 00:11:44 00:01:09 00:34:08 00:00:27 00:18:39
Program notes:

Technical Delegate: Omar Bin Abu Bakar /SGP. Head Referee: Miki Nagatsuka /JPN.
Competition Jury: Chair: Omar Bin Abu Bakar/ SGP, Miles Stewart /AUS, Shin Otsuka /JPN.
Distances: Swim 750m (1 lap), Bike 20km (4 laps), Run 5km (2 laps)
Water temperature: 21.8ºC. Air temperature 17.4ºC. Wetsuits not allowed
Athlete #47 Jeong/KOR was disqualified for not serving a time penalty