Results: 2022 World Triathlon Cup Karlovy Vary | Elite Women
Karlovy Vary, Czech Republic • 11 Sep, 2022
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim
1500m
T1 Bike
34.3km
T2 Run
10km
1 Leonie Periault 1994 FRA 6 02:05:04 00:17:56 00:00:25 01:11:46 00:00:27 00:34:27
2 Bianca Seregni 2000 ITA 12 02:05:46 00:17:42 00:00:33 01:11:53 00:00:29 00:35:07
3 Summer Rappaport 1991 USA 2 02:06:29 00:17:44 00:00:34 01:11:51 00:00:27 00:35:50
4 Olivia Mathias 1998 GBR 14 02:06:45 00:18:00 00:00:26 01:11:41 00:00:27 00:36:09
5 Lizeth Rueda Santos 1994 MEX 17 02:06:53 00:17:54 00:00:28 01:11:46 00:00:35 00:36:08
6 Lisa Tertsch 1998 GER 4 02:07:11 00:18:32 00:00:29 01:12:05 00:00:28 00:35:34
7 Yuko Takahashi 1991 JPN 19 02:07:18 00:19:06 00:00:30 01:11:36 00:00:28 00:35:36
8 Marlene Gomez-Göggel 1993 GER 7 02:07:25 00:18:59 00:00:27 01:11:44 00:00:27 00:35:46
9 Selina Klamt 2001 GER 20 02:07:26 00:18:12 00:00:28 01:12:30 00:00:26 00:35:47
10 Tereza Zimovjanova 1995 CZE 39 02:07:30 00:19:26 00:00:29 01:11:17 00:00:26 00:35:50
11 Julie Derron 1996 SUI 1 02:07:51 00:19:00 00:00:37 01:11:30 00:00:32 00:36:09
12 Nina Eim 1998 GER 5 02:07:57 00:18:57 00:00:27 01:11:44 00:00:26 00:36:21
13 Lena Meißner 1998 GER 8 02:08:00 00:18:10 00:00:26 01:12:33 00:00:27 00:36:21
14 Anna Godoy Contreras 1992 ESP 34 02:08:18 00:18:25 00:00:29 01:12:18 00:00:37 00:36:29
15 Simone Ackermann 1990 RSA 29 02:08:44 00:18:03 00:00:35 01:12:35 00:00:29 00:37:00
16 Xisca Tous 1992 TRI 24 02:08:47 00:18:43 00:00:35 01:11:55 00:00:27 00:37:05
17 Luisa Baptista 1994 BRA 16 02:08:49 00:19:13 00:00:33 01:12:54 00:00:33 00:35:34
18 Erika Ackerlund 1996 USA 10 02:08:51 00:18:55 00:00:27 01:11:47 00:00:26 00:37:13
19 Carlotta Missaglia 1999 ITA 33 02:09:06 00:18:54 00:00:33 01:11:40 00:00:30 00:37:27
20 Luisa Iogna-Prat 1995 ITA 21 02:09:32 00:18:58 00:00:28 01:11:45 00:00:32 00:37:47
21 Elizabeth Bravo 1987 ECU 23 02:09:54 00:18:57 00:00:28 01:13:17 00:00:32 00:36:38
22 Anabel Knoll 1996 GER 3 02:10:22 00:18:39 00:00:29 01:12:01 00:00:33 00:38:38
23 Therese Feuersinger 1998 AUT 46 02:10:41 00:18:08 00:00:31 01:12:31 00:00:28 00:39:00
24 Barbara De Koning 2002 NED 30 02:10:54 00:18:08 00:00:32 01:14:01 00:00:29 00:37:42
25 Zuzana Michalickova 2002 SVK 36 02:11:43 00:18:54 00:00:34 01:13:15 00:00:27 00:38:30
26 Macarena Salazar 1995 CHI 38 02:11:49 00:18:59 00:00:30 01:11:44 00:00:30 00:40:04
27 Kaidi Kivioja 1993 EST 48 02:11:57 00:19:30 00:00:42 01:13:39 00:00:29 00:37:34
28 Noelia Juan 1996 ESP 25 02:12:09 00:19:38 00:00:35 01:13:41 00:00:31 00:37:42
29 Noémi Sárszegi 1996 HUN 54 02:12:21 00:19:23 00:00:34 01:13:58 00:00:28 00:37:57
30 Diana Castillo 1993 COL 44 02:12:28 00:18:51 00:00:34 01:14:31 00:00:48 00:37:42
31 Marit Van Den Berg 2001 NED 56 02:12:46 00:19:45 00:00:25 01:13:43 00:00:26 00:38:24
32 Margareta Bicanova 2001 SVK 52 02:13:09 00:19:35 00:00:33 01:13:48 00:00:33 00:38:38
33 Dominika Jamnicky 1992 CAN 18 02:13:34 00:19:35 00:00:31 01:13:46 00:00:32 00:39:07
34 Robin Dreyling 2002 NED 51 02:13:49 00:19:28 00:00:31 01:13:54 00:00:40 00:39:14
35 Tanja Stroschneider 1990 AUT 41 02:14:17 00:19:46 00:00:29 01:13:41 00:00:37 00:39:41
36 Madalena Amaral Almeida 1998 POR 49 02:14:50 00:19:05 00:00:29 01:11:37 00:00:35 00:43:03
37 Miyu Sakai 1999 JPN 22 02:16:20 00:18:49 00:00:31 01:14:34 00:00:29 00:41:55
38 Maaike Vooren 1991 NED 60 02:17:32 00:19:03 00:00:36 01:14:16 00:00:41 00:42:54
39 Annie Kelly 1994 USA 58 02:18:13 00:19:41 00:00:36 01:18:18 00:00:31 00:39:05
40 Cecilia Perez 1991 MEX 42 02:19:31 00:19:22 00:00:30 01:18:42 00:00:32 00:40:22
41 Silke De Wolde 2001 NED 55 02:22:59 00:19:28 00:00:42 01:14:38 00:00:31 00:47:38
DNF Annika Koch 1999 GER 9 DNF 00:19:38 00:00:27 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Paulina Klimas 1995 POL 15 DNF 00:18:59 00:00:30 01:11:44 00:00:34 00:00:00
DNF Vittoria Lopes 1996 BRA 26 DNF 00:18:26 00:00:36 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Cecilia Sayuri Ramirez Alavez 2000 MEX 31 DNF 00:19:15 00:00:32 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Tilda Månsson 2004 SWE 32 DNF 00:19:27 00:00:27 01:11:20 00:00:32 00:00:00
DNF Amelie Kretz 1993 CAN 43 DNF 00:18:38 00:00:27 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Sara Vilic 1992 AUT 47 DNF 00:18:05 00:00:30 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Sofía Aguayo Mauri 1997 ESP 53 DNF 00:19:21 00:00:39 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Inês Rico 2002 POR 59 DNF 00:19:18 00:00:27 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Maria Tomé 2001 POR 27 LAP 00:19:24 00:00:40 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Jessica Romero Tinoco 1998 MEX 35 LAP 00:19:05 00:00:32 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Paula Jara 1997 ECU 45 LAP 00:19:42 00:00:38 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Adina Dusa/Rou, Head Referee: Lutz Steinmann/GER. Competition Jury: Adina Dusa/ROU, Ahmed Nasser/EGY, Antonin Bauer/CZE
Distances: Swim 1500 m (2 laps), bike 40.8 km (connection + 7 laps), run 10 km (4 laps)
Water temperature 19.1ºC, air temperature 16ºC. Wetsuits allowed