Results: 2022 World Triathlon Cup Huatulco | Elite Men
Huatulco, Mexico • 19 Jun, 2022
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim
750m
T1 Bike
20km
T2 Run
5km
1 Genis Grau 1994 ESP 22 00:53:47 00:09:06 00:00:50 00:28:37 00:00:22 00:14:50
2 Tyler Mislawchuk 1994 CAN 3 00:53:48 00:09:00 00:00:48 00:28:45 00:00:22 00:14:50
3 Miguel Hidalgo 2000 BRA 1 00:53:50 00:08:55 00:00:51 00:28:47 00:00:21 00:14:54
4 David Nuñez 1992 MEX 31 00:53:53 00:09:45 00:00:46 00:28:05 00:00:26 00:14:48
5 Sergio Baxter Cabrera 2000 ESP 6 00:53:53 00:09:04 00:00:49 00:28:40 00:00:26 00:14:53
6 Shachar Sagiv 1994 ISR 21 00:53:54 00:09:13 00:00:47 00:28:36 00:00:22 00:14:53
7 Joao Pereira 1987 POR 27 00:53:56 00:09:12 00:00:49 00:28:32 00:00:26 00:14:55
8 Aram Michell Peñaflor Moysen 1999 MEX 17 00:53:57 00:09:13 00:00:50 00:28:34 00:00:28 00:14:50
9 Diego Moya 1998 CHI 2 00:54:04 00:08:57 00:00:50 00:28:45 00:00:24 00:15:05
10 Alois Knabl 1992 AUT 15 00:54:06 00:09:02 00:00:53 00:28:39 00:00:26 00:15:04
11 Janus Staufenberg 1999 NZL 46 00:54:08 00:09:18 00:00:50 00:28:28 00:00:26 00:15:05
12 Nicola Azzano 1997 ITA 5 00:54:14 00:09:04 00:00:54 00:28:37 00:00:25 00:15:12
13 Rodrigo Gonzalez 1989 MEX 12 00:54:15 00:09:39 00:00:47 00:28:13 00:00:29 00:15:05
14 Andreas Carlsson 2001 SWE 59 00:54:16 00:09:32 00:00:50 00:28:11 00:00:22 00:15:19
15 Antonio Bravo Neto 1999 BRA 30 00:54:18 00:09:19 00:00:48 00:28:32 00:00:26 00:15:11
16 Brock Hoel 2001 CAN 49 00:54:22 00:09:01 00:00:49 00:28:44 00:00:21 00:15:24
17 Brent Demarest 1995 USA 14 00:54:22 00:09:15 00:00:52 00:28:31 00:00:28 00:15:14
18 Irving Perez 1986 MEX 4 00:54:25 00:09:06 00:00:52 00:28:37 00:00:25 00:15:23
19 Tamás Tóth 1989 HUN 25 00:54:27 00:09:17 00:00:58 00:28:18 00:00:28 00:15:25
20 Aoba Yasumatsu 1997 JPN 9 00:54:30 00:09:12 00:00:49 00:28:32 00:00:24 00:15:30
21 Ren Sato 1995 JPN 8 00:54:38 00:09:16 00:00:54 00:28:22 00:00:21 00:15:43
22 Trent Thorpe 1996 NZL 20 00:54:41 00:08:59 00:00:51 00:28:46 00:00:27 00:15:35
23 Philip Pertl 1998 AUT 44 00:54:42 00:09:34 00:00:59 00:28:03 00:00:25 00:15:39
24 Martin Sobey 1996 CAN 32 00:54:43 00:09:17 00:00:52 00:28:25 00:00:23 00:15:44
25 Liam Donnelly 1999 CAN 47 00:54:43 00:09:32 00:00:52 00:28:13 00:00:28 00:15:36
26 Itamar Eshed 2000 ISR 63 00:54:46 00:09:27 00:00:48 00:28:19 00:00:24 00:15:47
27 Juan Jose Andrade Figueroa 1993 ECU 37 00:54:51 00:09:24 00:00:47 00:28:30 00:00:24 00:15:43
28 Hugo Mario Ruiz Dimate 1997 COL 52 00:54:53 00:09:33 00:00:50 00:28:14 00:00:25 00:15:49
29 Eduardo Nuñez Gomez 2002 MEX 57 00:55:00 00:09:05 00:00:48 00:28:45 00:00:26 00:15:54
30 Bob Haller 1993 LUX 19 00:55:01 00:09:18 00:00:50 00:28:29 00:00:27 00:15:55
31 Matheus Diniz 1990 BRA 43 00:55:04 00:09:24 00:00:49 00:28:23 00:00:27 00:15:59
32 Michael Arishita 1994 USA 54 00:55:09 00:09:37 00:00:47 00:28:14 00:00:25 00:16:04
33 Thomas Sonnery-Cottet 1998 USA 51 00:55:11 00:09:21 00:00:50 00:28:25 00:00:25 00:16:08
34 Alvaro Campos Solano 2000 CRC 53 00:55:14 00:09:35 00:00:47 00:28:17 00:00:26 00:16:08
35 Diego Alfredo Perez Flores 1995 MEX 67 00:55:18 00:09:15 00:00:50 00:28:31 00:00:26 00:16:15
36 Ramón Armando Matute 1994 ECU 60 00:55:20 00:09:02 00:00:52 00:28:44 00:00:25 00:16:15
37 Aiden Longcroft-Harris 1998 CAN 39 00:55:21 00:09:01 00:00:50 00:28:43 00:00:25 00:16:20
38 Andrew Shellenberger 2002 USA 50 00:55:23 00:09:16 00:00:49 00:28:33 00:00:24 00:16:19
39 Richard Varga 1989 SVK 28 00:55:26 00:08:55 00:00:54 00:28:47 00:00:26 00:16:22
40 Carlos Javier Quinchara Forero 1988 COL 23 00:55:26 00:09:20 00:00:51 00:28:28 00:00:34 00:16:10
41 Thomas Castañeda Maldonado 2004 ARG 66 00:55:31 00:09:31 00:00:53 00:28:12 00:00:26 00:16:27
42 Leon Pauger 1998 AUT 24 00:55:35 00:09:10 00:00:52 00:28:32 00:00:24 00:16:36
43 Martin Demuth 1995 AUT 34 00:55:37 00:09:03 00:00:51 00:28:42 00:00:26 00:16:32
44 Genta Uchida 1997 JPN 10 00:55:38 00:09:03 00:00:51 00:28:42 00:00:24 00:16:36
45 Marcin Stanglewicz 2002 POL 41 00:55:45 00:09:24 00:00:52 00:28:26 00:00:27 00:16:34
46 Fabian Villanueva Moehl 1993 MEX 38 00:55:55 00:09:39 00:00:49 00:28:09 00:00:22 00:16:53
47 Justus Nieschlag 1992 GER 16 00:55:59 00:09:10 00:00:53 00:28:32 00:00:24 00:16:58
48 Itamar Shevach Levanon 2001 ISR 62 00:56:12 00:09:38 00:00:48 00:28:10 00:00:34 00:17:02
49 Vicente Trewhela 1995 CHI 33 00:56:15 00:09:14 00:00:49 00:28:32 00:00:26 00:17:12
50 Filip Mainville 2000 CAN 42 00:56:22 00:09:28 00:00:53 00:28:16 00:00:26 00:17:17
51 Ricardo Morales Vásquez 2000 MEX 68 00:56:47 00:09:41 00:00:48 00:29:56 00:00:28 00:15:51
52 Yago Alves 1998 BRA 45 00:59:10 00:09:38 00:00:51 00:28:12 00:00:29 00:19:58
53 Crisanto Grajales 1987 MEX 11 01:00:14 00:09:11 00:00:51 00:33:32 00:00:23 00:16:15
54 Griff Morgan 1998 USA 61 01:00:20 00:09:18 00:00:53 00:32:26 00:00:26 00:17:14
55 Ivan Anzaldo 1998 ARG 65 01:00:29 00:09:46 00:00:50 00:32:01 00:00:26 00:17:24
56 Ibrahim Alucin 1998 ARG 58 01:01:39 00:09:40 00:00:54 00:32:04 00:00:25 00:18:34
57 Roee Zuaretz 1994 ISR 55 01:02:22 00:09:35 00:00:53 00:32:11 00:00:27 00:19:14
DNF Kauê Willy 1996 BRA 26 DNF 00:09:17 00:00:55 00:28:22 00:00:30 00:00:00
DNF Michał Oliwa 1997 POL 36 DNF 00:09:07 00:00:51 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Gabriel Terán Carvajal 2001 ECU 48 DNF 00:09:20 00:00:51 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Cristóbal Baeza Muñoz 2002 CHI 56 DNF 00:09:42 00:00:53 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Brian Moya 1993 COL 64 DNF 00:09:26 00:00:47 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Gregor Payet 1995 LUX 29 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Clayton Hutchins 1995 TRI 35 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Stefan Zachäus 1990 LUX 40 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Paul Brandt/USA. Head Referee: Cinthia Quilo/MEX.
Competition Jury: Paul Brandt/USA, Jaime Cadaval/MEX, Antonio Alvarez/MEX.
Distances: Swim 750m (1 lap); Bike 20km (4 laps); Run 5km (2 laps)
Water temperature 29ºC. Air temperature 28ºC. Wetsuits Forbidden.
Athletes #25 Tóth/HUN and #44 Pertl/AUT served a 10-second penalty in T1.
Athlete #33 Trewhela/CHI served a 10-second penalty during the run segment.