Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim
1000m
T1 Bike
26.2km
T2 Run
7km
1 Arthur Serrieres 1994 FRA 1 02:01:01 00:12:59 00:00:31 01:21:09 00:01:06 00:26:24
2 Felix Forissier 1998 FRA 23 02:02:26 00:12:54 00:00:23 01:21:22 00:01:06 00:27:48
3 Arthur Forissier 1994 FRA 2 02:03:28 00:14:02 00:00:25 01:20:09 00:01:05 00:28:54
4 Sam Osborne 1991 NZL 10 02:04:29 00:12:42 00:00:21 01:22:23 00:01:17 00:29:05
5 Ruben Ruzafa 1984 ESP 3 02:05:30 00:13:30 00:00:26 01:21:37 00:01:13 00:29:58
6 Lukas Kocar 1992 CZE 4 02:06:10 00:14:06 00:00:24 01:21:03 00:01:23 00:30:39
7 François Vie 2002 POR 37 02:09:13 00:12:49 00:00:25 01:24:10 00:01:14 00:31:50
8 Michele Bonacina 1996 ITA 18 02:10:11 00:12:39 00:00:26 01:24:48 00:01:13 00:32:19
9 Jules Dumas 2001 FRA 41 02:11:44 00:12:47 00:00:32 01:26:42 00:01:13 00:31:45
10 Gaetan Vivien 1990 FRA 16 02:12:05 00:14:35 00:00:26 01:26:14 00:01:14 00:30:52
11 Wouter Dijkshoorn 1989 NED 24 02:13:50 00:14:16 00:00:29 01:27:38 00:01:29 00:31:30
12 Federico Spinazzé 1998 ITA 5 02:15:04 00:12:52 00:00:24 01:27:43 00:01:21 00:34:07
13 Silvije Tomac 1994 CRO 12 02:15:50 00:16:28 00:00:37 01:27:38 00:01:28 00:31:09
14 Luuk Chambeyron 1999 FRA 36 02:15:59 00:17:54 00:00:46 01:25:17 00:01:31 00:32:04
15 Samuel Jud 1985 SUI 8 02:16:48 00:15:26 00:00:40 01:29:01 00:01:33 00:31:43
16 Frederick Webb 1999 GBR 31 02:17:00 00:13:01 00:00:29 01:32:46 00:01:20 00:30:45
17 Tom Fisher 2000 AUS 35 02:17:59 00:14:55 00:00:24 01:31:03 00:01:16 00:31:40
18 Paris Fellmann 1999 LUX 32 02:18:17 00:17:26 00:00:35 01:28:50 00:01:21 00:31:28
19 Joep Staps 1990 NED 11 02:18:31 00:15:47 00:00:43 01:29:36 00:01:28 00:32:27
20 Koen De Leeuw 1992 NED 19 02:19:20 00:14:10 00:00:22 01:31:09 00:01:23 00:33:41
21 Quirijn Waaijenberg 1999 NED 38 02:20:58 00:15:41 00:00:32 01:32:05 00:01:13 00:32:42
22 Szabolcs Kovacs 1997 ROU 21 02:22:26 00:18:26 00:00:41 01:31:12 00:01:21 00:32:09
23 Timo Feenstra 2002 NED 40 02:22:40 00:14:02 00:00:27 01:34:54 00:01:27 00:33:20
24 Alexandre Gleyze 2002 FRA 33 02:23:03 00:15:01 00:00:25 01:35:38 00:01:19 00:32:02
25 Matus Kozlovsky 1998 SVK 9 02:23:20 00:14:30 00:00:33 01:36:28 00:01:34 00:31:51
26 Alexandru Ion 1998 ROU 22 02:23:38 00:12:38 00:00:26 01:36:53 00:01:59 00:33:43
27 Peter Zacik 1999 SVK 39 02:25:12 00:14:33 00:00:30 01:33:58 00:01:39 00:36:12
28 Taylor Charlton 1992 AUS 6 02:26:56 00:14:53 00:00:31 01:35:04 00:01:33 00:36:29
29 Mihail Chindris 1997 ROU 7 02:29:58 00:13:04 00:00:22 01:39:00 00:01:25 00:37:32
30 John Wiygul 1989 USA 14 02:34:08 00:16:17 00:00:45 01:39:06 00:01:22 00:38:01
31 Evan Girard 1993 CAN 20 02:38:38 00:17:59 00:00:38 01:41:30 00:01:34 00:38:31
32 Alexandru Jianu 1983 ROU 25 03:47:01 00:26:08 00:00:56 02:33:32 00:01:23 00:46:27
Program notes:

Technical Delegates: Stefane Mauris/SUI, Esther Sanchez/ESP, Adina Dusa/ROU.
Head Referee: Peter Thygesen/DEN
Competition Jury: Stefane Mauris/SUI, Enrique Quesada/ESP, Vlad Stoica/ROU
Water temperature 25ºC, air temperature 23ºC. Wetsuits forbidden.
Distances: swim 1000 m (2 laps), MTB 26.2 km (conection + 5 laps), run 7.0 km (2 laps)
Athletes #8 Jud/SUI and #10 Osborne/NZL served 15 seconds penalties during the run segment.