Results: 2022 World Triathlon Championship Finals Abu Dhabi | U23 Men
Abu Dhabi, United Arab Emirates • 25 Nov, 2022
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim
1500m
T1 Bike
40km
T2 Run
10km
1 Connor Bentley 2001 GBR 46 01:50:15 00:18:10 00:01:03 00:59:44 00:00:24 00:30:57
2 Gergely Kiss 2001 HUN 37 01:50:24 00:18:07 00:01:08 00:59:47 00:00:27 00:30:57
3 Hamish Reilly 2002 GBR 47 01:50:29 00:18:14 00:01:06 00:59:38 00:00:24 00:31:10
4 Eric Diener 2000 GER 40 01:50:33 00:18:33 00:01:08 00:59:20 00:00:24 00:31:09
5 Maxime Fluri 1999 SUI 51 01:50:52 00:18:49 00:01:13 00:58:58 00:00:26 00:31:28
6 Max Stapley 1999 TRI 33 01:50:59 00:18:08 00:01:09 00:59:44 00:00:23 00:31:37
7 Paul Georgenthum 2000 FRA 2 01:51:09 00:18:12 00:01:10 00:59:37 00:00:25 00:31:48
8 Saxon Morgan 2000 NZL 15 01:51:12 00:18:12 00:01:07 00:59:48 00:00:23 00:31:43
9 John Reed 2001 USA 41 01:51:16 00:18:10 00:01:06 00:59:52 00:00:27 00:31:43
10 Itamar Eshed 2000 ISR 28 01:51:21 00:18:16 00:01:07 00:59:38 00:00:26 00:31:57
11 Antonio Bravo Neto 1999 BRA 6 01:51:27 00:18:13 00:01:07 00:59:49 00:00:24 00:31:56
12 Nicolò Strada 2000 ITA 34 01:51:28 00:18:07 00:01:10 00:59:42 00:00:24 00:32:08
13 Jan Bader 2002 AUT 57 01:52:02 00:19:03 00:01:08 00:58:59 00:00:24 00:32:31
14 Jason Tai Long Ng 2000 HKG 11 01:52:19 00:18:19 00:01:03 00:59:44 00:00:23 00:32:51
15 Tjebbe Kaindl 1999 AUT 5 01:52:24 00:18:12 00:01:08 00:59:44 00:00:25 00:32:56
16 Jamie Riddle 2000 RSA 1 01:52:26 00:18:06 00:01:09 00:59:44 00:00:28 00:33:01
17 Kyotaro Yoshikawa 2000 JPN 20 01:52:26 00:18:08 00:01:08 00:59:42 00:00:29 00:33:01
18 Gergő Dobi 2002 HUN 63 01:52:31 00:18:12 00:01:07 00:59:50 00:00:28 00:32:56
19 Aram Michell Peñaflor Moysen 1999 MEX 21 01:52:33 00:18:53 00:01:08 00:59:35 00:00:27 00:32:33
20 Adrien Deharre 2000 BEL 65 01:52:43 00:18:32 00:01:12 00:59:26 00:00:27 00:33:08
21 Filip Tlamka 2002 CZE 62 01:52:52 00:19:01 00:01:05 00:58:59 00:00:25 00:33:24
22 Andreas Carlsson 2001 SWE 9 01:52:59 00:18:27 00:01:10 00:59:26 00:00:24 00:33:33
23 Valentin Morlec 1999 FRA 3 01:53:10 00:18:07 00:01:05 00:59:52 00:00:24 00:33:43
24 Zsombor Dévay 2000 HUN 42 01:53:21 00:18:14 00:01:09 01:01:00 00:00:29 00:32:30
25 Qing Chen 1999 CHN 54 01:53:40 00:18:33 00:01:11 00:59:26 00:00:30 00:34:02
26 Dylan Mccullough 2001 NZL 16 01:53:51 00:18:08 00:01:10 00:59:50 00:00:24 00:34:21
27 Oscar Coggins 1999 HKG 32 01:54:09 00:18:15 00:01:10 00:59:40 00:00:27 00:34:40
28 Jorge Alarcon Familiar 1999 MEX 22 01:54:14 00:19:32 00:01:10 01:00:54 00:00:27 00:32:12
29 Liam Donnelly 1999 CAN 19 01:54:22 00:19:34 00:01:07 01:00:55 00:00:24 00:32:25
30 Sebastian Wernersen 2002 NOR 61 01:54:26 00:18:31 00:01:11 00:59:20 00:00:30 00:34:55
31 Alessio Crociani 2001 ITA 31 01:54:27 00:18:03 00:01:11 00:59:55 00:00:21 00:34:59
32 Niklas Keller 2002 AUT 55 01:54:33 00:18:57 00:01:06 00:59:07 00:00:25 00:35:00
33 Vitalii Vorontsov 2000 UKR 26 01:54:35 00:19:33 00:01:10 01:00:54 00:00:28 00:32:32
34 Tzu I Pan 2000 TPE 17 01:54:39 00:18:18 00:01:07 00:59:45 00:00:28 00:35:03
35 Daniel Dixon 2002 GBR 30 01:54:53 00:18:47 00:01:13 00:59:09 00:00:22 00:35:24
36 Erik Yamir Ramos Croda 2001 MEX 53 01:55:22 00:18:54 00:01:08 00:59:01 00:00:27 00:35:53
37 Tomas Kriz 2000 CZE 56 01:55:35 00:18:53 00:01:08 00:59:02 00:00:26 00:36:07
38 Andrew Shellenberger 2002 USA 48 01:55:37 00:18:12 00:01:10 00:59:48 00:00:23 00:36:06
39 Itamar Shevach Levanon 2001 ISR 27 01:55:47 00:19:33 00:01:07 01:00:56 00:00:23 00:33:50
40 Cheung Sing Nicholas Tsang 2000 HKG 58 01:55:55 00:19:31 00:01:10 01:00:58 00:00:25 00:33:53
41 Victor Goené 1999 NED 49 01:56:16 00:19:34 00:01:10 01:00:52 00:00:25 00:34:18
42 Daniel Nou 1999 SWE 66 01:56:24 00:19:32 00:01:12 01:00:53 00:00:35 00:34:14
43 Angel Sanchez Carreras 2000 ESP 50 01:57:24 00:18:14 00:01:07 00:59:39 00:00:24 00:38:01
44 Daryn Konysbayev 1999 KAZ 44 01:57:46 00:19:33 00:01:09 01:00:55 00:00:30 00:35:42
45 Mitsuho Mochizuki 2000 JPN 18 01:57:53 00:18:07 00:01:09 00:59:47 00:00:27 00:38:26
46 Oscar Gladney Rundqvist 2000 DEN 59 01:58:08 00:19:29 00:01:16 01:00:53 00:00:28 00:36:04
47 Davis Bove 2000 USA 25 01:58:22 00:19:23 00:01:08 01:01:05 00:00:25 00:36:24
48 Siefeldeen Ismail 2001 EGY 8 01:59:12 00:19:26 00:01:10 01:01:01 00:00:31 00:37:06
49 Peter Rojtas 2002 SVK 68 01:59:15 00:19:01 00:01:11 01:01:11 00:00:30 00:37:24
50 Peter Luftensteiner 1999 AUT 52 01:59:41 00:19:27 00:01:10 01:00:59 00:00:26 00:37:41
51 Radim Grebík 2001 CZE 4 02:00:14 00:18:53 00:01:07 01:03:37 00:00:31 00:36:08
52 Mohanad Elshafei 1999 EGY 12 02:00:16 00:19:01 00:01:13 01:03:12 00:00:31 00:36:20
53 Oscar Dart 2001 AUS 35 02:00:34 00:18:25 00:01:13 00:59:21 00:00:25 00:41:12
54 Seifeddine Selmi 2001 TUN 10 02:01:45 00:19:28 00:01:07 01:04:55 00:00:26 00:35:51
55 Mitch Kolkman 2002 NED 24 02:03:12 00:18:16 00:01:06 01:06:08 00:00:27 00:37:17
56 Artūrs Liepa 2003 LAT 60 02:04:56 00:18:52 00:01:12 01:05:24 00:00:27 00:39:02
57 Lucas Cambresy 2002 LUX 67 02:05:20 00:18:56 00:01:16 01:05:19 00:00:27 00:39:24
DNF Nanhe Wang 2003 CHN 14 DNF 00:18:59 00:01:21 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Arthur Berland 1999 FRA 36 DNF 00:18:21 00:01:01 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Nicholas Holmes 2002 USA 38 DNF 00:19:49 00:01:09 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF James Corbett 2002 NZL 45 DNF 00:18:31 00:01:11 01:01:56 00:00:34 00:00:00
DNF Ali Rezvani 2000 IRI 64 DNF 00:19:40 00:01:13 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Marcin Stanglewicz 2002 POL 29 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Thomas Guilmot 2000 BEL 69 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Luke Bate 1999 AUS 23 LAP 00:19:24 00:01:06 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Omar Ali 2000 BRN 70 LAP 00:19:39 00:01:14 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Abdulrahman Mubarak 2002 BRN 71 LAP 00:19:28 00:01:15 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Race conditions:  25.1°C |  28.9°C (no wetsuit)
Program notes:

Technical Delegates: Thanos Nikopoulos (GRE), Howard Vine (GBR), Laura Patti (ITA), Beryl Campbell (RSA), Rick Fulton (ZIM), Abbas Moosa Buhassan (BHR).
Head Referees: Laura Patti (ITA), Jane Vine (GBR), Juliet Fahey (NZL).
Competition Jury: Rick Fulton/ZIM, Ian Howard/GBR, Abdullah Al Blooshi/UAE.
Distances: Swim 1500 m (2 laps), bike 40 km (8 laps), run 10 km (4 laps).
Water temperature 28.9ºC, air temperature 25.1ºC. Wetsuits not allowed.
Athletes #8 Ismail/EGY and #58 Tsang/HKG served a 15-second penalty during the run segment.