Results: 2022 Oceania Triathlon Junior Cup Devonport | Junior Men
Devonport, TAS, Australia • 26 Feb, 2022
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Bradley Course 2004 AUS 10 00:56:40 00:08:29 00:00:30 00:31:33 00:00:42 00:15:25
2 Brayden Mercer 2004 AUS 26 00:57:29 00:08:19 00:00:33 00:32:04 00:00:51 00:15:40
3 Liam Dixon 2003 AUS 1 00:57:40 00:08:39 00:00:26 00:31:48 00:00:43 00:16:02
4 Toby Powers 2003 AUS 3 00:58:06 00:09:16 00:00:33 00:31:49 00:00:45 00:15:41
5 Thomas Feldmann 2004 AUS 14 00:58:11 00:08:35 00:00:30 00:31:48 00:00:41 00:16:36
6 Peyton Craig 2005 AUS 11 00:58:27 00:08:30 00:00:36 00:32:32 00:00:47 00:16:00
7 Tomm Jansen 2004 AUS 19 00:58:45 00:08:37 00:00:29 00:31:51 00:00:45 00:17:01
8 Billy Zavetsanos 2005 AUS 37 00:58:50 00:08:31 00:00:31 00:31:55 00:00:48 00:17:02
9 Nick Frisby 2003 AUS 15 00:59:06 00:08:34 00:00:29 00:31:30 00:00:50 00:17:41
10 Monty Dixon 2003 AUS 2 00:59:23 00:09:21 00:00:31 00:32:30 00:00:44 00:16:15
11 Ty Davis 2005 AUS 40 00:59:42 00:08:55 00:00:34 00:33:10 00:00:47 00:16:15
12 Jordan Chugg 2003 AUS 9 00:59:54 00:09:25 00:00:36 00:32:21 00:00:44 00:16:45
13 Tristan Price 2004 AUS 30 01:00:14 00:08:56 00:00:26 00:32:57 00:00:46 00:17:07
14 Jordan Rieck 2003 AUS 31 01:00:16 00:08:43 00:00:31 00:32:24 00:00:45 00:17:51
15 Ryan Marsh 2003 AUS 4 01:00:27 00:09:20 00:00:33 00:32:28 00:00:45 00:17:20
16 Darcy Williams 2003 AUS 34 01:00:33 00:09:00 00:00:28 00:32:10 00:00:48 00:18:05
17 Hayden Small 2005 AUS 33 01:00:52 00:09:28 00:00:39 00:33:29 00:00:44 00:16:30
18 Harvey Lanigan 2003 AUS 38 01:00:57 00:08:55 00:00:34 00:33:10 00:00:47 00:17:29
19 Shaun Harris 2003 AUS 17 01:00:59 00:09:15 00:00:32 00:32:34 00:00:49 00:17:47
20 Jack Howell 2004 AUS 18 01:01:04 00:09:35 00:00:35 00:33:43 00:00:49 00:16:20
21 Joel Offord 2005 AUS 28 01:01:49 00:09:23 00:00:32 00:32:33 00:00:47 00:18:32
22 Benjamin Rudd 2006 AUS 32 01:01:57 00:09:43 00:00:33 00:33:21 00:00:48 00:17:30
23 Xane Bowen 2006 AUS 7 01:02:16 00:08:57 00:00:34 00:33:23 00:00:54 00:18:26
24 Jack Young 2005 AUS 36 01:02:17 00:09:38 00:00:34 00:34:08 00:00:45 00:17:10
25 Jacob Mckie 2005 AUS 39 01:02:33 00:09:17 00:00:31 00:32:42 00:00:51 00:19:11
26 Jack Latham 2006 AUS 21 01:02:47 00:09:38 00:00:34 00:33:56 00:00:48 00:17:48
27 Cooper Carswell 2005 AUS 8 01:02:55 00:09:42 00:00:33 00:33:20 00:00:43 00:18:35
28 Cooper Lee 2004 AUS 22 01:03:25 00:09:46 00:00:36 00:35:39 00:00:47 00:16:34
29 Trent Papenfus 2003 AUS 29 01:04:35 00:11:10 00:00:34 00:34:28 00:00:48 00:17:34
30 Casper Larkin 2005 AUS 20 01:04:46 00:09:25 00:00:28 00:34:35 00:00:49 00:19:28
31 Jack Mitchell 2003 AUS 27 01:05:02 00:11:32 00:00:31 00:34:08 00:00:45 00:18:05
32 Elijah Lewis 2004 AUS 23 01:05:15 00:11:05 00:00:37 00:34:20 00:00:50 00:18:21
33 Oscar Wootton 2006 AUS 35 01:05:23 00:09:39 00:00:31 00:34:16 00:00:49 00:20:05
34 William Macintosh 2004 AUS 24 01:06:29 00:09:23 00:00:39 00:35:25 00:00:51 00:20:09
35 Zane Galea 2004 AUS 16 01:06:37 00:08:56 00:00:33 00:34:40 00:00:49 00:21:37
36 Ryan Mckenzie 2004 AUS 25 01:09:54 00:11:35 00:00:37 00:34:02 00:00:56 00:22:43
DSQ Joshua Augustinus 2005 AUS 6 DSQ 00:10:06 00:00:37 00:35:31 00:00:51 00:16:33
DNF Jack Crome 2004 AUS 12 DNF 00:08:27 00:00:29 00:31:59 00:00:52 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate Michael Thompson/AUS. Head Referee Lyndell Murray/AUS.
Competition Jury Michael Thompson/AUS, Lukas Matys/AUS, Shelly Wakefield/AUS
Distances: Swim 750m (1 lap), Bike 20km (4 laps), Run 5km (2 laps)
Water Temperature 16.5ºC (adjusted) ,  Air Temperature 13.2ºC Wetsuits Allowed
Athlete #6 Augustinus/AUS was disqualified because he did not stop at the penalty box.