Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Céline Kaiser 1998 GER 35 00:59:24 00:11:21 00:00:21 00:31:11 00:00:23 00:16:06
2 Asia Mercatelli 2000 ITA 5 00:59:29 00:10:55 00:00:22 00:30:14 00:00:21 00:17:35
3 Magdalena Sudak 2000 POL 7 01:00:05 00:10:56 00:00:20 00:30:13 00:00:20 00:18:15
4 Kamille Larocque 2000 CAN 12 01:00:15 00:10:58 00:00:21 00:30:11 00:00:24 00:18:19
5 Chiara Lobba 2001 ITA 37 01:00:29 00:11:19 00:00:22 00:31:07 00:00:20 00:17:20
6 Michaela Sterbova 1999 CZE 21 01:00:52 00:10:53 00:00:25 00:30:14 00:00:24 00:18:56
7 Luma Guillen 1997 BRA 31 01:00:54 00:10:59 00:00:22 00:30:11 00:00:26 00:18:55
8 Livia Wespe 2002 SUI 34 01:00:59 00:11:30 00:00:21 00:31:00 00:00:24 00:17:43
9 Grace Walther 1998 USA 6 01:01:10 00:11:28 00:00:21 00:31:04 00:00:24 00:17:50
10 Annie Fuller 1997 USA 19 01:01:14 00:11:34 00:00:23 00:30:56 00:00:23 00:17:58
11 Alzbeta Hruskova 2000 CZE 18 01:01:25 00:11:14 00:00:22 00:31:18 00:00:21 00:18:08
12 Leana Bissig 1999 SUI 24 01:01:27 00:11:32 00:00:22 00:30:59 00:00:22 00:18:11
13 Colette Reimer 2001 CAN 22 01:01:31 00:11:32 00:00:23 00:30:59 00:00:22 00:18:13
14 Bianca Bogen 1998 GER 2 01:01:35 00:10:55 00:00:22 00:30:14 00:00:23 00:19:41
15 Lina Völker 1998 GER 8 01:01:45 00:10:59 00:00:23 00:30:07 00:00:22 00:19:52
16 Reika Shiraishi 2001 JPN 25 01:01:58 00:11:32 00:00:32 00:30:51 00:00:25 00:18:36
17 Erin Mcconnell 2000 IRL 4 01:02:13 00:10:40 00:00:22 00:30:27 00:00:24 00:20:19
18 Giovanna Lacerda 2002 BRA 44 01:02:42 00:11:18 00:00:22 00:32:38 00:00:21 00:18:00
19 Himeka Sato 2001 JPN 23 01:02:50 00:11:07 00:00:21 00:31:22 00:00:25 00:19:33
20 Natalia Zych 2001 POL 30 01:03:02 00:11:11 00:00:22 00:31:18 00:00:21 00:19:49
21 Lydia Russell 2002 USA 15 01:03:05 00:11:20 00:00:24 00:32:39 00:00:28 00:18:13
22 Gabrielle Lemes 2002 BRA 1 01:03:45 00:11:31 00:00:22 00:32:28 00:00:22 00:19:01
23 Yui Takeda 1999 JPN 38 01:03:48 00:11:44 00:00:25 00:30:43 00:00:31 00:20:24
24 Alexandrine Coursol 2001 CAN 9 01:04:13 00:11:38 00:00:21 00:32:19 00:00:25 00:19:28
25 Amanda Moro 2004 BRA 28 01:04:20 00:11:34 00:00:24 00:32:24 00:00:25 00:19:31
26 Alexandra Poole 2002 USA 27 01:04:26 00:11:46 00:00:25 00:33:07 00:00:24 00:18:43
27 Joana Miranda 2000 POR 33 01:04:48 00:11:39 00:00:24 00:32:19 00:00:24 00:20:01
28 Nataliia Kolesova 2001 CAN 10 01:05:00 00:11:44 00:00:23 00:32:13 00:00:23 00:20:15
29 Alice Tinelli 2002 BRA 41 01:05:04 00:11:45 00:00:26 00:33:05 00:00:25 00:19:21
30 Catalina Salazar 1997 CHI 11 01:05:23 00:11:43 00:00:24 00:33:11 00:00:25 00:19:38
31 Sofia Gelati 2003 BRA 46 01:05:36 00:11:46 00:00:24 00:33:08 00:00:25 00:19:53
32 Min Chuan Wu 2000 TPE 43 01:05:55 00:11:31 00:00:25 00:31:00 00:00:23 00:22:34
33 Yu-Ting Pan 2003 TPE 29 01:06:10 00:11:56 00:00:22 00:34:24 00:00:32 00:18:54
34 Zuzanna Sudak 2001 POL 16 01:06:28 00:11:31 00:00:23 00:32:25 00:00:27 00:21:40
35 Beatriz Ferreira 2001 POR 39 01:06:40 00:12:58 00:00:23 00:33:18 00:00:22 00:19:38
36 Hui Ming Chuang 2000 TPE 40 01:07:48 00:11:27 00:00:27 00:32:31 00:00:26 00:22:57
37 Sofía Balmaceda 2001 CHI 45 01:08:21 00:14:18 00:00:25 00:33:41 00:00:29 00:19:25
38 Sara Lutjens Oliva 2002 CHI 42 01:10:05 00:12:50 00:00:27 00:33:24 00:00:26 00:22:56
39 Raphaelle Rivard 2002 CAN 32 01:11:47 00:12:44 00:00:25 00:36:23 00:00:26 00:21:48
DNF Liberty Ricca 2001 USA 3 DNF 00:10:57 00:00:24 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Cintia Quilo/MEX. Head Referee: Manuela Cavalcanti/BRA.
Competition Jury: Cintia Quilo/MEX, Dirk Bogaert/BEL, Ernesto Pitanga/BRA.
Distances: Swim 750m (1 lap); Bike 20km (4 laps);  Run 5km (2 laps).
Water temperature: 24ºC. Air temperature: 21ºC. Wetsuits not allowed.
Athlete #33 Miranda/POR served a 10-second penalty in run penalty box.