Results: 2022 Europe Triathlon Junior Cup Wels | Junior Men
Wels, Austria • 11 Jun, 2022
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Sam Parry 2003 NZL 1 00:55:02 00:08:10 00:02:10 00:27:26 00:00:43 00:16:30
2 Thomas Hansmaennel 2004 FRA 16 00:55:26 00:08:15 00:02:14 00:28:38 00:00:39 00:15:39
3 Ivan Abele 2003 NZL 2 00:55:46 00:08:08 00:02:15 00:27:23 00:00:44 00:17:14
4 Thomas Windischbauer 2003 AUT 6 00:55:59 00:08:10 00:02:10 00:27:44 00:00:39 00:17:14
5 Simeon Dolinschek 2005 AUT 17 00:56:08 00:09:05 00:02:01 00:28:00 00:00:40 00:16:20
6 Ul Denša 2004 SLO 10 00:56:16 00:08:20 00:02:11 00:28:36 00:00:41 00:16:25
7 David Vollmann 2003 AUT 8 00:56:29 00:08:43 00:02:09 00:28:15 00:00:41 00:16:39
8 Zalán Hóbor 2004 HUN 4 00:56:42 00:07:56 00:02:13 00:27:56 00:00:39 00:17:56
9 Max Grün 2006 AUT 52 00:56:48 00:08:32 00:02:19 00:28:21 00:00:46 00:16:49
10 Patrik Leitner 2004 AUT 26 00:57:09 00:08:23 00:02:28 00:28:16 00:00:43 00:17:16
11 Nevan Vimos Kocbek 2005 SLO 14 00:57:17 00:08:42 00:02:22 00:28:06 00:00:44 00:17:20
12 Luke Anthony 2004 USA 36 00:57:23 00:08:57 00:02:03 00:29:40 00:00:44 00:15:56
13 Noel Márkus 2004 HUN 27 00:57:47 00:08:35 00:02:13 00:28:21 00:00:41 00:17:55
14 Leo Fill 2005 AUT 46 00:58:13 00:08:20 00:02:02 00:28:35 00:00:43 00:18:31
15 Domen Bojanc 2005 SLO 11 00:58:16 00:09:04 00:02:19 00:28:33 00:00:38 00:17:40
16 Ethan Doherty 2006 IRL 47 00:58:19 00:08:55 00:02:19 00:28:40 00:00:48 00:17:34
17 Jan Alb 2004 AUT 45 00:58:26 00:09:07 00:02:11 00:28:37 00:00:43 00:17:46
18 Jakub Homola 2005 CZE 15 00:58:31 00:09:33 00:02:28 00:29:41 00:00:43 00:16:04
19 Tin Rebic 2004 CRO 39 00:58:35 00:07:59 00:02:13 00:28:46 00:00:45 00:18:50
20 Shavit Haiat 2004 ISR 24 00:58:43 00:09:04 00:02:13 00:28:37 00:00:44 00:18:03
21 Jonas Felbar 2004 AUT 42 00:58:48 00:08:57 00:02:22 00:28:37 00:00:44 00:18:06
23 David Korous 2004 CZE 31 00:58:52 00:08:56 00:02:28 00:29:17 00:00:46 00:17:23
22 Fabio Tallero 2003 SUI 41 00:58:52 00:08:53 00:02:22 00:28:38 00:00:41 00:18:16
24 Lehel Hóbor 2006 HUN 18 00:59:09 00:08:53 00:02:20 00:28:45 00:00:45 00:18:24
25 Eli Mcward 2006 USA 54 00:59:19 00:08:49 00:02:12 00:29:39 00:00:43 00:17:53
26 Jakub Souček 2005 CZE 32 00:59:27 00:09:11 00:02:16 00:29:14 00:00:43 00:18:00
27 Marin Stipčević 2005 CRO 19 00:59:33 00:08:48 00:02:24 00:28:44 00:00:45 00:18:51
28 Klemens Oberleithner 2003 AUT 38 00:59:36 00:08:02 00:02:10 00:29:03 00:00:48 00:19:30
29 Simon Michalek 2005 CZE 7 00:59:41 00:09:16 00:02:17 00:30:09 00:00:42 00:17:15
30 Finn Harris 2005 IRL 35 00:59:50 00:09:01 00:02:13 00:28:42 00:00:43 00:19:08
31 Lukas Plic 2006 CZE 56 00:59:51 00:09:09 00:02:33 00:30:00 00:00:43 00:17:25
32 Filip Vilenica 2005 CRO 21 00:59:54 00:08:32 00:02:29 00:28:55 00:00:43 00:19:12
33 Eyal Weinstein 2005 ISR 9 01:00:02 00:09:00 00:02:16 00:28:38 00:00:40 00:19:26
34 Simon Freisinger 2005 AUT 23 01:00:35 00:08:06 00:02:25 00:28:39 00:00:42 00:20:42
35 Niv Bram 2006 ISR 49 01:00:40 00:09:15 00:02:19 00:30:19 00:00:50 00:17:54
36 Ondrej Lemberka 2005 CZE 50 01:01:55 00:09:54 00:02:13 00:29:36 00:00:44 00:19:26
37 Vojtech Jahoda 2004 CZE 40 01:02:56 00:09:22 00:02:21 00:30:43 00:00:57 00:19:32
38 Tobias Schiffer 2003 AUT 25 01:03:27 00:08:26 00:02:21 00:28:21 00:00:44 00:23:34
39 Barnabás Laki 2006 HUN 57 01:05:31 00:09:25 00:02:35 00:32:39 00:00:56 00:19:55
40 Martin Kozojed 2004 CZE 29 01:07:56 00:09:17 00:02:22 00:34:28 00:01:08 00:20:39
41 Tobias Vesely 2006 AUT 37 01:09:04 00:08:37 00:02:17 00:32:43 00:01:07 00:24:18
DNF Gabriel Barac 2004 CRO 5 DNF 00:09:03 00:02:14 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Jakob Mamič 2003 SLO 20 DNF 00:08:56 00:02:16 00:30:50 00:00:46 00:00:00
DNF Mustafa Jamak 2006 BIH 22 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF András Medvegy 2006 HUN 30 DNF 00:09:36 00:02:52 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Jan Peterka 2006 SLO 33 DNF 00:09:41 00:02:35 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Filip Nydrle 2005 CZE 34 DNF 00:09:05 00:02:29 00:30:06 00:00:43 00:00:00
DNF Fabian Hornaus 2005 AUT 44 DNF 00:08:34 00:02:17 00:28:17 00:00:48 00:00:00
DNF Reese Vannerson 2005 USA 48 DNF 00:08:50 00:02:11 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Brúnó Tátrai 2005 HUN 51 DNF 00:08:52 00:02:23 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Raphael Petrovic 2003 AUT 53 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Yair Metuki 2005 ISR 43 LAP 00:09:13 00:02:45 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Michael Kurth/SUI. Head Referee: Daniel Martin/AUT
Competition Jury: Michael Kurth/AUT, Alicia García/ESP, Herwig Grabner/AUT
Distances: Swim 750m (1 lap); Bike 20km (5 laps); Run5 km (3 laps)
Water temperature 17.1ºC. Air temperature 25.8ºC. Wetsuits allowed.
Athletes #6 Windischbauer/AUT, #46 Fill/AUT, #32 Souček and #47 Doherty/IRL served a 10-second penalty in the run penalty box.