Results: 2022 Europe Triathlon Junior Cup Tabor | Junior Men
Tábor, Czech Republic, Czech Republic • 24 Jul, 2022
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Mathis Beaulieu 2004 CAN 2 00:58:26 00:10:05 00:01:32 00:30:18 00:01:00 00:15:29
2 Davide Menichelli 2003 ITA 68 00:58:37 00:10:40 00:01:31 00:29:42 00:00:57 00:15:45
3 Toby Powers 2003 AUS 1 00:58:57 00:10:52 00:01:23 00:29:35 00:00:55 00:16:10
4 Zalán Hóbor 2004 HUN 6 00:59:02 00:09:41 00:01:36 00:30:37 00:01:08 00:15:58
5 Oliver Hostrup Sahlberg 2003 DEN 4 00:59:05 00:09:50 00:01:33 00:30:27 00:00:59 00:16:14
6 Titouan Peyrol 2003 FRA 60 00:59:14 00:10:29 00:01:33 00:29:56 00:01:03 00:16:11
7 Jakub Marek 2003 CZE 11 00:59:17 00:10:06 00:01:30 00:30:18 00:01:04 00:16:17
8 Simon Michalek 2005 CZE 9 00:59:23 00:09:55 00:01:29 00:30:26 00:00:59 00:16:32
9 Wout Ghielens 2003 BEL 5 00:59:36 00:10:19 00:01:31 00:30:05 00:01:05 00:16:34
10 Hidde Mollee 2003 NED 8 00:59:37 00:09:58 00:01:32 00:30:21 00:00:59 00:16:45
11 Alexandre Lamy 2003 FRA 50 00:59:52 00:09:48 00:01:35 00:30:34 00:01:02 00:16:51
12 Jan Semmler 2005 GER 46 00:59:54 00:10:06 00:01:35 00:30:15 00:01:00 00:16:57
13 Jens Smolders 2006 BEL 38 01:00:00 00:10:44 00:01:28 00:29:45 00:01:04 00:16:57
14 Pep Delvaux 2003 BEL 15 01:00:02 00:10:35 00:01:36 00:29:42 00:01:01 00:17:06
15 Valentin Krems 2003 GER 49 01:00:09 00:09:58 00:01:37 00:30:16 00:00:56 00:17:20
16 Tomer Shapira 2004 ISR 12 01:00:10 00:09:49 00:01:35 00:30:28 00:00:59 00:17:17
17 Jasper Devos 2006 BEL 34 01:00:12 00:10:21 00:01:35 00:30:04 00:01:06 00:17:05
18 David Korous 2004 CZE 23 01:00:17 00:10:36 00:01:38 00:29:42 00:01:10 00:17:09
19 Jakub Homola 2005 CZE 20 01:00:21 00:10:47 00:01:31 00:30:56 00:01:04 00:16:01
20 Roy Baron 2006 ISR 33 01:00:25 00:09:49 00:01:34 00:30:31 00:01:02 00:17:27
21 Jakub Souček 2005 CZE 26 01:00:26 00:10:26 00:01:33 00:29:59 00:01:07 00:17:19
22 Tim Semmler 2005 GER 71 01:00:29 00:10:03 00:01:35 00:30:19 00:01:07 00:17:23
23 Kristóf Baier 2004 HUN 14 01:00:41 00:10:28 00:01:37 00:31:13 00:01:13 00:16:07
24 Louis Uyttenhove 2004 BEL 55 01:00:41 00:10:45 00:01:31 00:29:43 00:01:08 00:17:31
25 Matteo Ferazzini 2003 ITA 27 01:00:43 00:10:01 00:01:39 00:30:19 00:01:09 00:17:32
26 Justus Oeckl 2005 GER 64 01:00:54 00:10:51 00:01:35 00:30:56 00:01:06 00:16:24
27 Andrea Vergani 2005 ITA 43 01:01:07 00:10:06 00:01:34 00:30:15 00:01:12 00:17:57
28 Benedek Heiszmann 2004 HUN 24 01:01:12 00:10:50 00:01:37 00:30:50 00:01:05 00:16:49
29 Manuel Lessing 2005 GER 70 01:01:17 00:10:38 00:01:34 00:31:03 00:00:59 00:17:01
30 Giovanni Pavanello 2006 ITA 47 01:01:21 00:10:39 00:01:34 00:31:06 00:01:04 00:16:57
31 Wout Van Nuffelen 2004 BEL 30 01:01:22 00:10:52 00:01:35 00:30:57 00:01:11 00:16:45
32 Severin Schwarz 2006 SUI 17 01:01:32 00:10:04 00:01:40 00:30:16 00:01:13 00:18:16
33 Sander Cazzin 2004 ITA 73 01:01:42 00:10:50 00:01:35 00:30:57 00:01:05 00:17:14
34 Nino Ranzoni 2005 SUI 32 01:01:49 00:10:44 00:01:37 00:31:03 00:01:09 00:17:14
35 Rick Van Der Knaap 2004 NED 25 01:01:52 00:11:06 00:01:38 00:30:40 00:01:00 00:17:27
36 Mark Bittner 2005 GER 62 01:01:58 00:10:13 00:01:30 00:31:37 00:01:03 00:17:34
37 Jan Alb 2004 AUT 19 01:02:00 00:10:44 00:01:34 00:30:59 00:01:09 00:17:32
38 Joran Stobbe 2005 NED 16 01:02:01 00:10:25 00:01:39 00:31:20 00:01:09 00:17:25
39 Ákos Kárpáti 2004 HUN 10 01:02:03 00:10:10 00:01:33 00:31:32 00:01:05 00:17:40
40 Lukas Plic 2006 CZE 31 01:02:13 00:10:41 00:01:35 00:31:03 00:01:10 00:17:41
41 Brecht Roelans 2003 BEL 18 01:02:17 00:10:44 00:01:34 00:31:07 00:01:11 00:17:39
42 Andrea Balestreri 2004 ITA 54 01:02:19 00:10:48 00:01:33 00:31:00 00:01:11 00:17:45
43 Jakub Mittner 2006 CZE 41 01:02:26 00:09:45 00:01:39 00:30:37 00:01:12 00:19:11
44 Pablo Abad Castillo 2003 ESP 37 01:02:27 00:10:21 00:01:46 00:31:14 00:01:14 00:17:51
45 Marcel Kozaczkiewicz 2003 POL 72 01:02:33 00:10:30 00:01:38 00:31:18 00:01:09 00:17:56
46 Vinicius Avi Santana 2005 BRA 56 01:02:36 00:10:20 00:01:36 00:31:32 00:01:13 00:17:54
47 Filip Nydrle 2005 CZE 39 01:02:47 00:10:23 00:01:34 00:31:17 00:01:05 00:18:26
48 Adi Afek 2004 ISR 28 01:02:54 00:10:52 00:01:35 00:30:47 00:01:13 00:18:26
49 Stefano Gilardoni 2003 ITA 52 01:03:00 00:10:53 00:01:29 00:31:01 00:01:11 00:18:25
50 Matteo Menassi 2003 ITA 40 01:03:11 00:10:56 00:01:34 00:30:46 00:01:01 00:18:51
51 Yoav Yaffe 2004 ISR 67 01:03:17 00:10:46 00:01:37 00:30:58 00:01:11 00:18:42
52 Ondrej Lemberka 2005 CZE 44 01:03:29 00:10:47 00:01:33 00:31:01 00:01:04 00:19:03
53 Lukas Merta 2003 GER 53 01:03:34 00:09:42 00:01:40 00:30:35 00:01:10 00:20:24
54 Bánk Hunor Czigány 2006 HUN 36 01:03:38 00:10:01 00:01:33 00:31:44 00:01:06 00:19:12
55 Diego Lampe 2006 ITA 58 01:03:44 00:10:53 00:01:38 00:32:25 00:01:07 00:17:39
56 Moritz Göttler 2004 GER 51 01:03:47 00:09:57 00:01:42 00:30:21 00:01:01 00:20:44
57 Thibaut Cannaerts 2005 BEL 29 01:04:00 00:10:00 00:01:40 00:31:40 00:01:06 00:19:33
58 Jakub Pasler 2003 CZE 69 01:04:06 00:11:00 00:01:44 00:32:13 00:01:05 00:18:03
59 Omer Zafrir 2005 ISR 61 01:04:13 00:10:59 00:01:35 00:32:18 00:01:06 00:18:13
60 Gergo Illes 2003 HUN 65 01:04:18 00:10:53 00:01:37 00:32:27 00:01:09 00:18:11
61 Arturo Guzmán Medina 2004 COL 48 01:04:33 00:10:57 00:01:36 00:32:22 00:01:08 00:18:28
62 Botond Lengyel 2005 HUN 45 01:04:38 00:10:49 00:01:39 00:32:30 00:01:10 00:18:28
63 Rom Rabber 2004 ISR 7 01:04:51 00:10:25 00:01:33 00:31:25 00:01:19 00:20:08
64 Lehel Hóbor 2006 HUN 22 01:04:59 00:10:06 00:01:39 00:31:36 00:01:11 00:20:24
65 Vegard Horgen 2003 NOR 63 01:05:04 00:11:08 00:01:35 00:32:10 00:01:06 00:19:03
66 Péter Lukács 2003 HUN 59 01:07:14 00:11:02 00:01:38 00:35:29 00:01:12 00:17:51
67 Ethan Sagi 2006 ISR 74 01:07:47 00:11:06 00:01:35 00:34:44 00:01:07 00:19:13
68 Mustafa Jamak 2006 BIH 21 01:10:50 00:10:08 00:01:43 00:36:40 00:01:04 00:21:13
69 Hugo Philippe 2005 BEL 57 01:16:52 00:11:07 00:01:37 00:32:10 00:01:04 00:30:52
DNF Birk Eyde 2003 NOR 42 DNF 00:10:46 00:01:39 00:32:25 00:01:07 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Joanna Pyrzynska-Figurska/POL, Head Referee:Oliver Laaber/AUT Competition Jury: Joanna Pyrzynska-Figurska/POL, Herwig Grabner/AUT, Karel Hotový/CZE
Distances:  Swim: 750m (1 lap), Bike: 20 km (4 laps), Run: 5 km (4 laps)
Water temperature: 26.0º, air temperature: 25.0º. Wetsuits not allowed.
Athletes #12 Shapira/ISR, #16 Stobbe/NED, #33 Baron/ISR, #39 Nydrle/CZE and #47 Pavanello/ITA served 10 seconds penalty during the run segment.