Results: 2022 Europe Triathlon Junior Cup Riga | Junior Women
Riga, Latvia • 13 Aug, 2022
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Tilda Månsson 2004 SWE 1 01:01:24 00:10:57 00:00:28 00:33:11 00:00:27 00:16:23
2 Márta Kropkó 2003 HUN 2 01:02:05 00:10:19 00:00:29 00:33:48 00:00:28 00:17:02
3 Tabea Huys 2005 AUT 11 01:02:37 00:10:29 00:00:29 00:33:38 00:00:27 00:17:35
4 Clara Carlquist 2003 DEN 3 01:03:04 00:10:59 00:00:27 00:33:12 00:00:27 00:18:01
5 Juliette Jannedothee 2004 BEL 21 01:04:39 00:11:17 00:00:29 00:34:50 00:00:25 00:17:40
6 Yali Vitkin 2004 ISR 5 01:05:07 00:11:16 00:00:27 00:34:52 00:00:23 00:18:11
7 Liis Kapten 2006 EST 14 01:05:16 00:11:17 00:00:31 00:34:48 00:00:27 00:18:15
8 Romina Nádas 2004 HUN 10 01:05:38 00:10:59 00:00:33 00:35:05 00:00:23 00:18:39
9 Merel Veltman 2005 NED 16 01:05:50 00:11:11 00:00:30 00:34:55 00:00:32 00:18:45
10 Luna Sraka 2006 SLO 15 01:05:57 00:11:17 00:00:30 00:34:49 00:00:27 00:18:56
11 Zoe Adam 2005 PUR 9 01:06:07 00:11:04 00:00:30 00:35:04 00:00:27 00:19:05
12 Noémi Van Der Kaaij 2004 SUI 18 01:06:59 00:11:18 00:00:26 00:34:51 00:00:31 00:19:56
13 Grete Maria Savitsch 2004 EST 7 01:07:27 00:11:18 00:00:32 00:34:49 00:00:30 00:20:20
14 Sára Lehmann 2005 HUN 23 01:07:46 00:11:01 00:00:29 00:37:45 00:00:27 00:18:07
15 Pauline De Groof 2003 BEL 26 01:07:59 00:11:57 00:00:31 00:36:46 00:00:28 00:18:19
16 Ugne Pauryte 2004 LTU 4 01:08:32 00:12:33 00:00:38 00:36:42 00:00:26 00:18:15
17 Hanne Grete Hanvere 2003 EST 12 01:08:47 00:11:20 00:00:33 00:37:20 00:00:27 00:19:09
18 Selma Westman 2005 SWE 28 01:09:22 00:11:21 00:00:35 00:37:18 00:00:30 00:19:40
19 Kristina Vestman 2004 SWE 25 01:09:38 00:12:35 00:00:34 00:36:46 00:00:35 00:19:11
20 Elin Rooth 2006 SWE 30 01:09:42 00:12:29 00:00:34 00:36:53 00:00:31 00:19:18
21 Hanna-Liisa Värik 2005 EST 20 01:10:03 00:12:27 00:00:32 00:36:56 00:00:30 00:19:40
22 Kamile Murnevaite 2004 LTU 22 01:10:10 00:11:22 00:00:30 00:37:23 00:00:28 00:20:30
23 Alma Bergqvist 2005 SWE 31 01:10:28 00:11:50 00:00:34 00:37:32 00:00:36 00:19:58
24 Ida Kontkanen 2003 FIN 8 01:10:48 00:11:38 00:00:31 00:37:05 00:00:31 00:21:06
25 Beāte Bula 2006 LAT 19 01:11:38 00:11:20 00:00:28 00:37:26 00:00:32 00:21:54
26 Elza Šipkova 2005 LAT 29 01:12:42 00:12:28 00:00:32 00:36:57 00:00:29 00:22:18
27 Jomilė Pribušauskaitė 2005 LTU 24 01:13:31 00:12:27 00:00:28 00:37:00 00:00:27 00:23:11
DNF Kajsa Sophie Grønberg Christensen 2004 DEN 6 DNF 00:10:35 00:00:26 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Aniek Mars 2004 NED 17 DNF 00:11:04 00:00:30 00:35:01 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical delegate: Eero Raudsepp/EST. Head Referee: Igors Siminaitis/LAT
Competition Jury: Aigars Strauss/LAT, Eero Raudsepp/EST, Željko Bijuk/CRO
Distance Sprint 750m (1 lap),  22km (4 laps), 5km (2 laps)
Water temperature 22.8ºC,  Air Temperature 21.0ºC. Wetsuits not allowed
Athlete #4 Pauryte/LTU served a 10 seconds penalty in T1