Results: 2022 Europe Triathlon Junior Cup Holten | Junior Women
Holten, Netherlands • 02 Jul, 2022
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Luna De Bruin 2003 NED 1 01:01:18 00:10:09 00:00:40 00:30:29 00:00:31 00:19:31
2 Appoline Foltz 2003 FRA 2 01:01:24 00:10:09 00:00:43 00:30:28 00:00:29 00:19:37
3 Anouk Sterkers 2003 FRA 25 01:01:33 00:10:10 00:00:44 00:30:23 00:00:32 00:19:46
4 Elsa Pena Vicente 2003 ESP 3 01:01:51 00:10:12 00:00:40 00:30:27 00:00:31 00:20:03
5 Laura Moreau 2003 FRA 15 01:02:07 00:10:08 00:00:43 00:30:26 00:00:26 00:20:25
6 Isabella Hayes 2004 GBR 26 01:02:13 00:10:12 00:00:43 00:30:26 00:00:27 00:20:27
7 Jessica Turnbull 2003 GBR 17 01:02:54 00:10:17 00:00:45 00:30:18 00:00:28 00:21:07
8 Sara Crociani 2005 ITA 9 01:02:55 00:09:57 00:00:47 00:30:36 00:00:30 00:21:07
9 Sonja De Koning 2005 NED 7 01:03:19 00:10:13 00:00:41 00:30:26 00:00:28 00:21:33
10 Kajsa Sophie Grønberg Christensen 2004 DEN 6 01:04:10 00:09:30 00:00:45 00:31:07 00:00:35 00:22:15
11 Jamie Harker 2004 CAN 34 01:04:13 00:10:00 00:00:47 00:30:31 00:00:28 00:22:29
12 Aniek Mars 2004 NED 11 01:04:34 00:10:19 00:00:46 00:31:07 00:00:29 00:21:55
13 Lotte Minnebo 2006 BEL 30 01:04:40 00:10:14 00:00:45 00:31:14 00:00:30 00:21:58
14 Elena Viejo Campos 2004 ESP 4 01:05:26 00:10:58 00:00:45 00:32:57 00:00:25 00:20:23
15 Mit Wittemans 2005 BEL 35 01:05:50 00:10:17 00:00:44 00:31:13 00:00:30 00:23:08
16 Beatriz Pinto 2003 POR 18 01:05:56 00:10:12 00:00:46 00:31:18 00:00:34 00:23:08
17 Alice Alessandri 2005 ITA 23 01:06:41 00:10:46 00:00:45 00:33:09 00:00:31 00:21:33
18 Madeline Cooper 2004 GBR 20 01:06:50 00:10:18 00:00:46 00:31:09 00:00:30 00:24:09
19 Rafaela Cananó Silva 2004 POR 28 01:07:01 00:10:23 00:00:44 00:33:35 00:00:29 00:21:51
20 Merel Veltman 2005 NED 10 01:07:04 00:10:27 00:00:43 00:33:29 00:00:35 00:21:51
21 Femke Scheepers 2005 NED 21 01:07:04 00:10:52 00:00:49 00:33:39 00:00:35 00:21:11
22 Kyanie Blom 2003 NED 32 01:07:25 00:10:13 00:00:43 00:31:16 00:00:29 00:24:46
23 Maria Gonçalves 2004 POR 12 01:07:36 00:10:26 00:00:45 00:33:33 00:00:29 00:22:25
24 Sofiia Bondarenko 2005 UKR 14 01:07:50 00:10:21 00:00:45 00:33:38 00:00:29 00:22:38
25 Anne-Sophie Geentjens 2005 BEL 33 01:08:15 00:10:47 00:00:48 00:33:07 00:00:28 00:23:08
26 Ida Kontkanen 2003 FIN 19 01:09:08 00:11:27 00:00:46 00:33:08 00:00:33 00:23:16
27 Meike Regeling 2004 NED 27 01:09:52 00:11:41 00:00:52 00:32:47 00:00:36 00:23:57
28 Sol Ottenhsimer Schreiber 2006 CHI 24 01:11:28 00:10:22 00:00:43 00:33:35 00:00:31 00:26:19
29 Daria Berezhna 2003 UKR 16 01:12:33 00:11:40 00:00:46 00:36:32 00:00:32 00:23:05
DNF Ella Vickers 2003 AUS 29 DNF 00:10:24 00:00:49 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Peter Thygesen/DEN.
Head referees: Nina Bakker/NED, Marco Van Oostende/NED.
Competition Jury: Peter Thygesen/DEN, Chris Kitchen/IRL, Jessie Muller/NED.
Distances: Swim 750 m (1 lap); Bike 20 km (2 laps); Run 5 km (2 lap).
Water temperature:22.4.ºC. Air temperature 20.8.ºC. Wetsuits not allowed.
Athlete #25 Sterkers/FRA served a 10 seconds penalty during the run segment.