Results: 2022 Europe Triathlon Junior Cup Chisinau | Junior Men
Chisinau, Moldova • 07 Aug, 2022
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Callum Stedman 2003 GBR 18 00:29:30 00:05:14 00:00:28 00:15:31 00:00:32 00:07:45
2 Carol Popa 2006 ROU 6 00:29:33 00:05:23 00:00:28 00:15:40 00:00:30 00:07:33
3 Filip Glapa 2004 POL 2 00:30:00 00:05:21 00:00:29 00:15:40 00:00:30 00:08:01
4 Ul Denša 2004 SLO 4 00:30:08 00:05:21 00:00:28 00:15:41 00:00:31 00:08:07
5 Artur Nazluian 2004 UKR 9 00:30:09 00:05:43 00:00:29 00:15:56 00:00:31 00:07:30
6 Taha Eren Coşgun 2005 TUR 11 00:30:16 00:05:24 00:00:29 00:15:40 00:00:30 00:08:13
7 Ivan Tkachenko 2004 UKR 33 00:30:25 00:05:45 00:00:31 00:15:50 00:00:31 00:07:49
8 Karol Janicki 2003 POL 7 00:30:27 00:05:34 00:00:26 00:15:38 00:00:34 00:08:16
9 Maksym Salnykov 2004 UKR 5 00:30:31 00:05:29 00:00:28 00:16:10 00:00:33 00:07:52
10 Horea Darius Rusu 2005 ROU 32 00:30:34 00:05:43 00:00:29 00:15:54 00:00:32 00:07:57
11 Türker Kemal Kiyak 2006 TUR 26 00:30:48 00:05:25 00:00:29 00:16:10 00:00:29 00:08:15
12 Daniil Babanschi 2004 MDA 12 00:30:52 00:05:24 00:00:28 00:16:17 00:00:29 00:08:15
13 Catalin Sviderski 2005 ROU 34 00:30:58 00:05:43 00:00:29 00:15:56 00:00:30 00:08:20
14 Raul Petre 2006 ROU 8 00:31:02 00:05:23 00:00:30 00:16:09 00:00:31 00:08:29
15 Emir Aracı 2003 TUR 15 00:31:17 00:05:26 00:00:27 00:16:10 00:00:30 00:08:44
16 Bohdan Nesterenko 2005 UKR 29 00:31:25 00:05:24 00:00:27 00:16:15 00:00:29 00:08:50
17 Gert Martin Savitsch 2006 EST 23 00:31:27 00:05:33 00:00:38 00:15:53 00:00:35 00:08:48
18 Yurii Tiuitiunnyk 2005 UKR 35 00:31:37 00:05:29 00:00:33 00:16:08 00:00:31 00:08:57
19 Oskar Hein 2005 EST 17 00:32:09 00:05:40 00:00:35 00:16:59 00:00:30 00:08:26
20 Rares Stefanescu 2006 ROU 36 00:32:17 00:05:49 00:00:32 00:16:52 00:00:31 00:08:34
21 Mustafa Jamak 2006 BIH 10 00:32:34 00:05:29 00:00:36 00:16:05 00:00:31 00:09:55
22 Ostap Heviak 2004 UKR 22 00:32:46 00:05:30 00:00:30 00:16:04 00:00:36 00:10:06
23 Denys Karpenko 2005 UKR 27 00:32:52 00:05:36 00:00:31 00:16:53 00:00:38 00:08:32
24 Matei Petrascu 2005 ROU 28 00:33:16 00:06:00 00:00:31 00:17:13 00:00:34 00:08:59
25 Piotr Castravet 2004 MDA 19 00:33:18 00:05:51 00:00:35 00:16:45 00:00:33 00:09:35
26 Arda Aracı 2005 TUR 21 00:33:34 00:05:29 00:00:33 00:16:07 00:00:31 00:10:55
27 Nestor Kyzyma 2005 UKR 16 00:34:50 00:05:56 00:00:35 00:18:12 00:00:37 00:09:30
28 Cristian Vasilache 2006 MDA 24 00:35:39 00:06:18 00:00:34 00:18:20 00:00:36 00:09:53
DSQ Alexander Bozhilov 2005 BUL 3 DSQ 00:05:14 00:00:30 00:15:30 00:00:28 00:07:40
Program notes:

Technical Delegate: ALEXANDER KOCHETKOV/LTU
Assistant Technical Delegate: ZOLTAN ZOLDI/ROU
Head Referee: BEGÜM ÖZÜEKREN/TUR
Competition Jury: ALEXANDER KOCHETKOV/LTU, PASCAL SALAMIN/SUI, DOREAN DORONCEANU/MDA
Distances: Swim 400m(1Lap), Bike 10KM(4Laps), Run 2,55Km(2Laps)
Water Temperature 25.2c, Air Temperature 22.5c, Wetsuits not allowed
Athlete #24 Vasilache/MDA served 10 seconds penalty during the run segment