Results: 2022 Europe Triathlon Junior Cup Caorle | Final Junior Women
Caorle, Italy • 14 May, 2022
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim
300m
T1 Bike
9.8km
T2 Run
1.9km
1 Tilda Månsson 2004 SWE 1 00:27:33 00:04:02 00:01:12 00:15:00 00:00:47 00:06:32
2 Margareta Vrablova 2005 SVK 3 00:27:35 00:03:54 00:01:14 00:15:06 00:00:44 00:06:37
3 Elena Viejo Campos 2004 ESP 11 00:27:37 00:04:08 00:01:17 00:14:46 00:00:47 00:06:39
4 Livia Gross 2003 SUI 20 00:27:45 00:04:07 00:01:14 00:14:52 00:00:51 00:06:41
5 Hasse Fleerackers 2004 BEL 10 00:27:48 00:04:02 00:01:16 00:14:54 00:00:47 00:06:49
6 Letizia Martinelli 2003 SUI 7 00:27:49 00:04:00 00:01:00 00:15:00 00:00:56 00:06:53
7 Tabea Huys 2005 AUT 5 00:27:52 00:03:56 00:01:16 00:15:02 00:00:45 00:06:53
8 Myral Greco 2003 ITA 2 00:28:03 00:04:05 00:01:13 00:14:53 00:00:45 00:07:07
9 Sophie Spencer 2004 NZL 14 00:28:04 00:04:07 00:01:18 00:14:50 00:00:45 00:07:04
10 Nele Dequae 2003 BEL 19 00:28:05 00:04:02 00:01:15 00:14:54 00:00:45 00:07:09
11 Nathalie Zwicky 2003 SUI 18 00:28:05 00:04:00 00:01:12 00:15:02 00:00:48 00:07:03
12 María Teresa Jiménez-Orta Guerrero 2003 ESP 4 00:28:06 00:03:57 00:01:19 00:14:56 00:00:45 00:07:09
13 Elsa Pena Vicente 2003 ESP 12 00:28:09 00:03:53 00:01:13 00:15:06 00:00:44 00:07:13
14 Matilde Locatelli 2003 ITA 6 00:28:10 00:04:10 00:01:14 00:14:49 00:00:46 00:07:11
15 Vanessa Possberg 2003 SUI 8 00:28:18 00:03:57 00:01:11 00:15:04 00:00:43 00:07:23
16 Molly Lakustiak 2004 CAN 24 00:28:28 00:04:06 00:01:17 00:14:53 00:00:46 00:07:26
17 Weronika Ptaszyńska 2003 POL 16 00:28:34 00:04:08 00:01:18 00:14:45 00:00:46 00:07:37
18 Cassilda Carvalho 2006 POR 17 00:28:42 00:03:50 00:01:17 00:15:25 00:00:48 00:07:22
19 Sara Crociani 2005 ITA 15 00:28:58 00:04:01 00:01:18 00:15:09 00:00:49 00:07:41
20 Pia Fischer 2006 ITA 30 00:29:02 00:03:47 00:01:22 00:15:04 00:00:49 00:08:00
21 Maja Wąsik 2004 POL 23 00:29:03 00:04:08 00:01:14 00:15:50 00:00:51 00:07:00
22 Eline Debecker 2006 BEL 9 00:29:04 00:04:05 00:01:20 00:14:51 00:00:51 00:07:57
23 Sara Melitta Gimena Schümmelfeder 2003 ESP 22 00:29:08 00:04:08 00:01:18 00:15:14 00:00:51 00:07:37
24 Liis Kapten 2006 EST 25 00:29:39 00:04:00 00:01:21 00:15:50 00:00:50 00:07:38
25 Laura Ceddia 2003 ITA 29 00:29:44 00:04:06 00:01:15 00:16:21 00:00:45 00:07:17
26 Dóra Pusztai 2006 HUN 31 00:30:08 00:04:08 00:01:18 00:16:16 00:00:45 00:07:41
27 Paola Sacchi 2003 ITA 27 00:30:25 00:04:02 00:01:17 00:15:54 00:00:56 00:08:16
28 Rachele Laschi 2004 ITA 26 00:30:30 00:04:09 00:01:19 00:16:35 00:00:52 00:07:35
29 Eleonora Demarchi 2004 ITA 28 00:31:04 00:04:10 00:01:17 00:17:22 00:00:49 00:07:26
DNF Sonja De Koning 2005 NED 21 dnf 00:04:07 00:01:15 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Marco Van OOstende/NED. Head referee: Dirk Bogaert/BEL. Competition Jury: Marco Van Oostende/NED,  Martin Breedijk/NED, Riccardo Giubilei/ITA
Distances: Swim 300 m (1 lap); Bike 9.8 km (3 laps); Run 1.9 km (1 lap)
Water temperature: 22.6ºC. Air temperature 24.3ºC. Wetsuits not allowed.
Athlete #4 Jiménez-Orta Guerrero/ESP served a 10 seconds penalty during the run segment.