Results: 2022 Europe Triathlon Cup Rzeszów | Elite Men
Rzeszów, Poland • 04 Jun, 2022
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Leon Pauger 1998 AUT 6 00:55:30 00:09:10 00:00:35 00:29:59 00:00:29 00:15:17
2 Jack Willis 1997 GBR 8 00:55:37 00:09:07 00:00:37 00:30:01 00:00:26 00:15:26
3 Johannes Vogel 1996 GER 5 00:55:49 00:09:05 00:00:37 00:30:03 00:00:27 00:15:37
4 Rostislav Pevtsov 1987 AZE 1 00:55:53 00:09:18 00:00:34 00:30:23 00:00:27 00:15:11
5 Michał Oliwa 1997 POL 10 00:56:06 00:09:03 00:00:35 00:30:09 00:00:27 00:15:52
6 Radim Grebík 2001 CZE 3 00:56:10 00:09:16 00:00:31 00:29:51 00:00:26 00:16:06
7 Barclay Izzard 1998 GBR 2 00:56:14 00:09:29 00:00:33 00:30:37 00:00:22 00:15:13
8 Briac Tence 2002 FRA 42 00:56:19 00:09:22 00:00:35 00:30:15 00:00:28 00:15:39
9 Tjebbe Kaindl 1999 AUT 7 00:56:22 00:09:17 00:00:33 00:29:55 00:00:27 00:16:10
10 Jan Volar 1992 CZE 4 00:56:25 00:09:14 00:00:36 00:30:23 00:00:26 00:15:46
11 Vitalii Vorontsov 2000 UKR 9 00:56:31 00:09:51 00:00:36 00:30:16 00:00:29 00:15:19
12 Jorik Van Egdom 1995 NED 17 00:56:35 00:09:51 00:00:40 00:30:24 00:00:28 00:15:12
13 Fabian Meeusen 1998 SUI 14 00:56:39 00:09:08 00:00:36 00:30:31 00:00:26 00:15:58
14 Justus Töpper 2002 GER 29 00:56:41 00:09:39 00:00:34 00:30:25 00:00:25 00:15:38
15 Henry Räppo 1998 EST 16 00:56:42 00:09:29 00:00:40 00:30:33 00:08:18 00:07:42
16 Benedikt Bettin 2001 GER 23 00:56:52 00:09:21 00:00:34 00:30:16 00:00:27 00:16:14
17 Pierre Moraz 1999 SUI 37 00:56:53 00:09:37 00:00:38 00:30:24 00:00:26 00:15:48
18 Tyler Smith 1998 BER 11 00:56:54 00:09:12 00:00:39 00:30:21 00:00:27 00:16:15
19 Itamar Eshed 2000 ISR 39 00:56:56 00:09:37 00:00:39 00:30:25 00:00:30 00:15:45
20 Roee Zuaretz 1994 ISR 22 00:57:10 00:09:28 00:00:35 00:30:47 00:00:27 00:15:53
21 Peter Luftensteiner 1999 AUT 30 00:57:14 00:09:45 00:00:39 00:30:15 00:00:27 00:16:08
22 Jan Diener 2002 GER 40 00:57:18 00:09:15 00:00:35 00:30:24 00:00:26 00:16:38
23 David Martin 1998 CZE 15 00:57:23 00:09:20 00:00:41 00:30:09 00:00:26 00:16:47
24 Yegor Martynenko 1987 UKR 24 00:57:25 00:09:35 00:00:37 00:30:28 00:00:29 00:16:16
25 Luca Fahrenson 2002 GER 44 00:57:33 00:09:35 00:00:35 00:30:34 00:00:26 00:16:23
26 Mateusz Gluszkowski 2001 POL 18 00:57:38 00:09:08 00:00:34 00:30:06 00:00:24 00:17:26
27 Max Meckel 2002 GER 60 00:57:40 00:09:19 00:00:38 00:30:16 00:00:28 00:16:59
28 Tomas Kriz 2000 CZE 26 00:57:49 00:09:28 00:00:42 00:30:26 00:00:27 00:16:46
29 Oscar Gladney Rundqvist 2000 DEN 20 00:57:56 00:09:46 00:00:38 00:30:22 00:00:27 00:16:43
30 Jacopo Butturini 1991 CRO 38 00:58:05 00:09:24 00:00:45 00:30:30 00:00:33 00:16:53
31 James Kadziak 2002 POL 43 00:58:14 00:09:40 00:00:38 00:31:29 00:00:26 00:16:01
32 Itamar Shevach Levanon 2001 ISR 21 00:58:26 00:10:11 00:00:36 00:31:06 00:00:29 00:16:04
33 Dorian Horsten 2001 NED 46 00:58:30 00:09:44 00:00:34 00:30:21 00:00:36 00:17:15
34 Cameron Harris 1998 GBR 31 00:58:35 00:09:52 00:00:38 00:31:26 00:00:31 00:16:08
35 Janne Büttel 2002 GER 41 00:58:36 00:09:32 00:00:39 00:30:32 00:00:29 00:17:24
36 Lars Van Der Knaap 1999 NED 48 00:58:37 00:10:09 00:00:41 00:31:03 00:00:35 00:16:09
37 Filip Tlamka 2002 CZE 33 00:58:38 00:09:40 00:00:37 00:31:30 00:00:29 00:16:22
38 Ivan Ivanov 1989 UKR 25 00:58:40 00:09:47 00:00:40 00:31:29 00:00:34 00:16:10
39 Matteo Perri 2000 ITA 61 00:58:44 00:09:23 00:00:39 00:31:43 00:00:27 00:16:32
40 Artūrs Liepa 2003 LAT 35 00:58:53 00:09:33 00:00:41 00:31:37 00:00:27 00:16:35
41 Filip Michalek 2001 CZE 27 00:58:57 00:09:52 00:00:37 00:31:28 00:00:27 00:16:33
42 Chris Deegan 1996 AUS 28 00:58:59 00:09:02 00:00:39 00:32:41 00:00:32 00:16:05
43 Robert Czysz 1994 POL 57 00:59:07 00:09:49 00:00:38 00:31:27 00:00:30 00:16:43
44 Kevin Vabaorg 1998 EST 36 00:59:15 00:09:48 00:00:39 00:31:55 00:08:26 00:08:27
45 Dominik Dańkowski 2000 POL 65 00:59:46 00:10:05 00:00:34 00:31:15 00:00:32 00:17:20
46 Noah Künz 2002 AUT 53 00:59:54 00:09:57 00:00:35 00:31:26 00:00:31 00:17:25
47 Jakob Medved 2002 SLO 52 01:00:12 00:09:52 00:00:36 00:31:53 00:00:26 00:17:25
48 Adrian Wilk 1998 POL 63 01:00:22 00:09:52 00:00:36 00:32:38 00:00:28 00:16:48
49 Shachar Agur 2002 ISR 45 01:00:38 00:09:41 00:00:36 00:33:18 00:00:31 00:16:32
50 Stijn Jansen 1997 NED 51 01:00:48 00:10:02 00:00:41 00:32:51 00:00:35 00:16:39
51 Matthias Freisinger 2002 AUT 54 01:01:06 00:09:56 00:00:33 00:31:25 00:00:23 00:18:49
52 Louis Woodgate 2002 GRE 59 01:01:08 00:10:06 00:00:40 00:32:46 00:00:32 00:17:04
53 Wiktor Eliasz 2000 POL 66 01:01:12 00:10:08 00:00:40 00:32:46 00:00:37 00:17:01
54 Sebastian Bauer 1997 AUT 47 01:01:18 00:10:14 00:00:40 00:32:39 00:00:29 00:17:16
55 Alexander Bründl 1996 AUT 50 01:01:57 00:10:12 00:00:42 00:34:24 00:00:32 00:16:07
56 Igor Kozlovskij 1992 LTU 55 01:02:09 00:09:41 00:00:39 00:32:49 00:00:28 00:18:32
57 Dmytro Malyar 1984 UKR 58 01:02:47 00:10:01 00:00:36 00:34:42 00:00:28 00:17:00
58 Jakub Juskowiak 2001 POL 64 01:03:11 00:09:58 00:00:40 00:33:00 00:00:36 00:18:57
59 Burak Çağdaş 2003 TUR 62 01:03:19 00:10:10 00:00:39 00:34:32 00:00:25 00:17:33
DNF Baptiste Passemard 2001 FRA 19 DNF 00:09:47 00:00:35 00:31:59 00:00:00 00:00:00
DNF Lukas Kollegger 1997 AUT 34 DNF 00:09:32 00:00:39 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DSQ Taha Eren Coşgun 2005 TUR 56 DSQ 00:09:41 00:00:48 00:31:29 00:00:31 00:17:56
Program notes:

Technical Delegate: Noel Remy/BEL. Head Referee: Joanna Pyrzynska-Figurska/POL
Competition Jury: Noel Remy/BEL, Alicia García/ESP, Pawel Mlynarczy/POL
Distances: Swim 750m (1 lap); Bike 20 km (4 laps); Run 5 km (2 laps)
Water temperature 21.2ºC. Air temperature 18.4ºC. Wetsuits not allowed.
Athlete #56 Coşgun/TUR was disqualified for not serving a time penalty.