Results: 2022 Europe Triathlon Cup Quarteira | Elite Women
Quarteira, Portugal • 26 Mar, 2022
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Beth Potter 1991 GBR 2 01:58:56 00:20:20 00:01:12 00:00:00 00:00:00 00:00:00
2 Emma Lombardi 2001 FRA 15 01:59:19 00:20:16 00:01:13 01:03:43 00:00:30 00:33:37
3 Lisa Tertsch 1998 GER 3 02:00:37 00:20:30 00:01:09 01:03:33 00:00:31 00:34:54
4 Maria Tomé 2001 POR 16 02:00:42 00:20:25 00:01:13 01:03:34 00:00:34 00:34:56
5 Melanie Santos 1995 POR 12 02:01:28 00:20:28 00:01:12 01:03:33 00:00:38 00:35:37
6 Annika Koch 1999 GER 4 02:01:31 00:21:55 00:01:10 01:02:59 00:00:34 00:34:53
7 Sophie Alden 1998 GBR 8 02:01:41 00:20:14 00:01:11 01:03:49 00:00:34 00:35:53
8 Audrey Merle 1995 FRA 7 02:01:42 00:21:22 00:01:13 01:03:32 00:00:34 00:35:01
9 Noelia Juan 1996 ESP 32 02:02:00 00:22:08 00:01:19 01:02:44 00:00:37 00:35:12
10 Candice Denizot 2002 FRA 44 02:02:10 00:20:27 00:01:07 01:03:37 00:00:29 00:36:30
11 Sarah-Jane Walker 1995 RSA 48 02:02:14 00:20:16 00:01:12 01:03:47 00:00:38 00:36:21
12 Iria Rodriguez 1999 ESP 34 02:02:20 00:20:25 00:01:11 01:03:36 00:00:33 00:36:35
13 Solveig Løvseth 1999 NOR 14 02:02:31 00:21:58 00:01:24 01:02:38 00:00:45 00:35:46
14 Edda Hannesdottir 1994 ISL 35 02:02:46 00:20:31 00:01:15 01:04:20 00:00:36 00:36:04
15 Roksana Slupek 1999 POL 10 02:02:49 00:21:31 00:01:19 01:03:14 00:00:39 00:36:06
16 Cecilia Santamaria Surroca 1997 ESP 17 02:02:51 00:20:48 00:01:13 01:04:01 00:00:34 00:36:15
17 Lisa Perterer 1991 AUT 11 02:02:56 00:21:53 00:01:13 01:02:58 00:00:36 00:36:16
18 Annabel Morton 2000 GBR 37 02:03:09 00:21:54 00:01:14 01:03:06 00:00:42 00:36:13
19 Anabel Knoll 1996 GER 5 02:03:16 00:20:26 00:01:15 01:03:30 00:00:36 00:37:29
20 Rani Skrabanja 1998 NED 18 02:03:26 00:21:17 00:01:12 01:03:37 00:00:33 00:36:47
21 Sara Vilic 1992 AUT 24 02:03:38 00:20:52 00:01:18 01:03:55 00:00:35 00:36:58
22 Marta Pintanel Raymundo 1999 ESP 26 02:03:44 00:21:58 00:01:12 01:03:02 00:00:33 00:36:59
23 Sofía Aguayo Mauri 1997 ESP 38 02:03:57 00:21:04 00:01:12 01:03:56 00:00:34 00:37:11
24 Barbara De Koning 2002 NED 25 02:04:05 00:20:18 00:01:10 01:03:52 00:00:37 00:38:08
25 Kim Van 't Verlaat 2001 NED 50 02:04:58 00:22:07 00:01:16 01:02:45 00:00:30 00:38:20
26 Zuzana Michalickova 2002 SVK 23 02:05:05 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
27 Heidi Juránková 2002 CZE 47 02:05:12 00:22:00 00:01:09 01:02:56 00:00:33 00:38:34
28 Yuko Takahashi 1991 JPN 9 02:05:22 00:21:53 00:01:11 01:02:59 00:00:33 00:38:46
29 Eva Cornelisse 1997 NED 46 02:05:29 00:21:55 00:01:15 01:03:01 00:00:36 00:38:42
30 Margareta Bicanova 2001 SVK 39 02:05:46 00:21:58 00:01:20 01:02:54 00:00:52 00:38:42
31 Aleisha Wesley 1999 AUS 42 02:05:55 00:21:17 00:01:17 01:03:39 00:00:38 00:39:04
32 Sophia Green 2000 GBR 19 02:06:03 00:21:23 00:01:16 01:03:31 00:00:46 00:39:07
33 Robin Dreyling 2002 NED 51 02:06:07 00:21:52 00:01:14 01:03:04 00:00:37 00:39:20
34 Madalena Amaral Almeida 1998 POR 41 02:06:19 00:21:54 00:01:07 01:03:00 00:00:32 00:39:46
35 Helena Carvalho 1995 POR 40 02:06:52 00:20:20 00:01:16 01:03:38 00:00:38 00:41:00
36 Inês Rico 2002 POR 55 02:07:19 00:22:10 00:01:10 01:02:46 00:00:38 00:40:35
37 Maryna Kyryk 1997 UKR 30 02:08:00 00:20:22 00:01:20 01:04:26 00:00:41 00:41:11
38 Charlotte Faivre 2002 FRA 58 02:09:27 00:23:51 00:01:13 01:05:36 00:00:37 00:38:10
39 Leana Bissig 1999 SUI 52 02:10:35 00:22:00 00:01:19 01:08:49 00:00:35 00:37:52
40 Katrien Maes 1993 BEL 57 02:11:17 00:22:07 00:01:18 01:08:42 00:00:36 00:38:34
41 Madisen Lavin 2000 USA 43 02:11:52 00:21:57 00:01:16 01:08:55 00:00:40 00:39:04
42 Silke De Wolde 2001 NED 53 02:13:29 00:21:55 00:01:17 01:02:59 00:00:34 00:46:44
43 Joana Miranda 2000 POR 59 02:13:50 00:21:53 00:01:14 01:09:02 00:00:39 00:41:02
44 Marion Kim Mangrobang 1991 PHI 20 02:14:33 00:22:05 00:01:18 01:08:43 00:00:34 00:41:53
45 Kaidi Kivioja 1993 EST 27 02:15:29 00:22:43 00:01:20 01:10:11 00:00:35 00:40:40
46 Marit Van Den Berg 2001 NED 33 02:19:10 00:23:55 00:01:19 01:11:07 00:00:40 00:42:09
DNF Summer Rappaport 1991 USA 1 00:20:14 00:01:16 01:03:50 00:00:35 00:00:00
DNF Alexandrine Coursol 2001 CAN 21 00:22:04 00:01:17 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Iona Miller 1999 GBR 22 00:21:55 00:01:17 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Celia Merle 1999 FRA 29 00:21:03 00:01:19 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Stine Dale 1998 NOR 31 00:21:59 00:01:18 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Ines Oliveira 1996 POR 45 00:21:54 00:01:14 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Tilly Anema 2001 GBR 49 00:20:23 00:01:16 01:11:56 00:00:37 00:00:00
DNF Ronnie Zawlik 2000 ISR 56 00:22:12 00:01:18 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Raquel Arostegui Gonzalez 1993 ESP 54 LAP 00:21:56 00:01:15 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Carmen Gomez/ESP. Head referee: Mario Carvalho/POR. Competition Jury: Carmen Gomez/ESP, Chris Kitchen/IRL, Sergio Dias/POR.
Distances: Swim 1500 m (2 laps); Bike 40 km (6 laps); Run 10 km (4 laps).
Water temperature: 16ºC; Air temperature: 22.8ºC. Wetsuits allowed.