Results: 2022 Europe Triathlon Premium Cup Holten | Elite Women
Holten, Netherlands • 02 Jul, 2022
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Mathilde Gautier 1995 FRA 15 00:59:12 00:09:18 00:00:44 00:29:45 00:00:26 00:19:02
2 Sophie Alden 1998 GBR 3 00:59:19 00:09:16 00:00:44 00:29:46 00:00:31 00:19:03
3 Olivia Mathias 1998 GBR 2 00:59:33 00:09:18 00:00:42 00:29:47 00:00:35 00:19:13
4 Petra Kurikova 1991 CZE 6 00:59:59 00:09:39 00:00:42 00:30:06 00:00:29 00:19:04
5 Emma Jeffcoat 1994 AUS 17 01:00:07 00:09:16 00:00:42 00:29:49 00:00:30 00:19:51
6 Quinty Schoens 1999 NED 5 01:00:21 00:09:51 00:00:43 00:29:12 00:00:28 00:20:09
7 Rachel Klamer 1990 NED 1 01:00:28 00:09:21 00:00:44 00:30:21 00:00:30 00:19:34
8 Zuzana Michalickova 2002 SVK 12 01:00:34 00:09:48 00:00:44 00:29:57 00:00:30 00:19:38
9 María Casals Mojica 2002 ESP 16 01:00:42 00:09:33 00:00:44 00:30:52 00:00:28 00:19:07
10 Angelica Prestia 2002 ITA 7 01:00:46 00:09:53 00:00:43 00:30:29 00:00:28 00:19:14
11 Costanza Arpinelli 2000 ITA 4 01:00:53 00:10:06 00:00:42 00:30:32 00:00:27 00:19:08
12 Annie Fuller 1997 USA 49 01:00:55 00:10:14 00:00:47 00:30:24 00:00:31 00:19:02
13 Ellie Hoitink 2000 AUS 11 01:00:58 00:09:44 00:00:43 00:30:40 00:00:31 00:19:22
14 Sara Guerrero Manso 1997 ESP 19 01:00:59 00:09:39 00:00:43 00:30:45 00:00:31 00:19:23
15 Robin Dreyling 2002 NED 32 01:01:04 00:09:46 00:00:44 00:29:57 00:00:28 00:20:10
16 Eva Goodisson 1998 NZL 8 01:01:07 00:09:58 00:00:41 00:30:25 00:00:30 00:19:35
17 Asia Mercatelli 2000 ITA 24 01:01:11 00:09:56 00:00:45 00:30:42 00:00:28 00:19:22
18 Kaidi Kivioja 1993 EST 31 01:01:23 00:10:00 00:00:45 00:30:36 00:00:29 00:19:35
19 Annabel Morton 2000 GBR 21 01:01:26 00:09:38 00:00:43 00:30:48 00:00:31 00:19:48
20 Finja Schierl 2002 GER 20 01:01:29 00:09:48 00:00:43 00:30:34 00:00:28 00:19:57
21 Leana Bissig 1999 SUI 46 01:01:35 00:10:19 00:00:42 00:30:21 00:00:30 00:19:43
22 Grace Walther 1998 USA 26 01:01:38 00:10:16 00:00:42 00:30:26 00:00:28 00:19:47
23 Giada Stegani 2002 ITA 56 01:01:44 00:09:41 00:00:45 00:30:44 00:00:31 00:20:05
24 Silke De Wolde 2001 NED 30 01:01:45 00:09:47 00:00:46 00:30:35 00:00:30 00:20:10
25 Sara Vilic 1992 AUT 9 01:01:46 00:09:24 00:00:41 00:31:00 00:00:29 00:20:14
26 Issy Morris 1999 GBR 40 01:01:46 00:09:39 00:00:48 00:31:53 00:00:29 00:18:58
27 Rani Skrabanja 1998 NED 14 01:01:50 00:09:33 00:00:45 00:30:48 00:00:28 00:20:18
28 Tanja Stroschneider 1990 AUT 18 01:01:51 00:09:56 00:00:46 00:29:47 00:00:33 00:20:51
29 Katrien Maes 1993 BEL 53 01:01:54 00:10:04 00:00:45 00:30:33 00:00:35 00:19:58
30 Anja Weber 2001 SUI 36 01:01:55 00:09:21 00:00:43 00:30:21 00:00:27 00:21:04
31 Hanne De Vet 1998 BEL 10 01:02:02 00:09:55 00:00:43 00:30:28 00:00:31 00:20:26
32 Ines Oliveira 1996 POR 45 01:02:08 00:10:01 00:00:47 00:30:37 00:00:31 00:20:14
33 Rebecca Beti 2002 SUI 27 01:02:15 00:10:04 00:00:42 00:30:34 00:00:25 00:20:32
34 Severine Bouchez 1994 BEL 29 01:02:18 00:10:17 00:00:48 00:30:19 00:00:31 00:20:25
35 Milan Agnew 1999 AUS 23 01:02:19 00:10:14 00:00:46 00:30:22 00:00:34 00:20:24
36 Désirée Gmür 1992 SUI 63 01:02:20 00:10:01 00:00:46 00:30:39 00:00:28 00:20:28
37 Paula Del Pozo Borrachero 2002 ESP 25 01:02:27 00:10:07 00:00:41 00:30:33 00:00:32 00:20:36
38 Jasmin Weber 1998 SUI 39 01:02:29 00:10:02 00:00:41 00:30:34 00:00:32 00:20:41
39 Heidi Juránková 2002 CZE 33 01:02:41 00:09:53 00:00:42 00:30:30 00:00:29 00:21:09
40 Lara Thekla Ungewickell 2001 GER 51 01:02:44 00:09:55 00:00:43 00:30:43 00:00:33 00:20:53
41 Inês Rico 2002 POR 48 01:02:55 00:09:59 00:00:44 00:30:21 00:00:30 00:21:23
42 Yoshiko Eda 1993 JPN 28 01:02:58 00:09:33 00:00:48 00:30:46 00:00:29 00:21:25
43 Marit Van Den Berg 2001 NED 22 01:03:04 00:10:08 00:00:43 00:30:32 00:00:31 00:21:13
44 Hagar Cohen Kalif 2000 ISR 41 01:03:11 00:10:04 00:00:46 00:30:31 00:00:30 00:21:23
45 Sophia Howell 2002 CAN 37 01:03:16 00:09:52 00:00:48 00:30:42 00:00:28 00:21:28
46 Maaike Vooren 1991 NED 47 01:03:17 00:10:03 00:00:46 00:30:34 00:00:35 00:21:20
47 Maria Alzaga Criado 2002 ESP 55 01:03:19 00:10:01 00:00:46 00:30:33 00:00:28 00:21:34
48 Eva Cornelisse 1997 NED 43 01:04:39 00:10:21 00:00:45 00:32:07 00:00:30 00:20:59
49 Anna Witteveen 1999 NED 52 01:04:59 00:10:03 00:00:45 00:32:27 00:00:33 00:21:14
50 Joyce Caro 1999 NED 54 01:05:04 00:10:18 00:00:45 00:30:57 00:00:36 00:22:31
51 Kim Van 't Verlaat 2001 NED 38 01:05:54 00:10:13 00:00:42 00:30:31 00:01:47 00:22:42
52 Franka Rust 2002 GER 58 01:06:10 00:10:22 00:00:44 00:35:20 00:00:32 00:19:14
53 Romy Spoelder 2001 NED 65 01:06:49 00:11:03 00:00:46 00:32:54 00:00:30 00:21:38
54 Lydia Russell 2002 USA 35 01:07:00 00:10:06 00:00:47 00:35:45 00:00:30 00:19:55
55 Ana Ramos 1995 POR 50 01:07:30 00:09:50 00:00:47 00:34:09 00:00:32 00:22:15
56 Nadine Klive 2002 GER 57 01:07:41 00:10:26 00:00:47 00:33:31 00:00:30 00:22:29
57 Kim Groeneveld 2001 NED 61 01:09:33 00:10:23 00:00:49 00:33:33 00:00:38 00:24:12
58 Raylan Stroud 1996 CAN 62 01:13:21 00:11:57 00:00:55 00:35:45 00:00:35 00:24:11
DSQ Ursula Trützschler 1997 GER 44 DSQ 00:10:21 00:00:44 00:30:17 00:00:30 00:20:16
Program notes:

Technical Delegate: Peter Thygesen/DEN. Head referee: Nina Bakker/NED.
Competition Jury: Peter Thygesen/DEN, Chris Kitchen/IRL, Christie Brouwer/NED.
Distances: Swim 750 m (1 lap); Bike 20 km (2 laps); Run 5 km (2 lap).
Water temperature: 22.2 ºC. Air temperature 22.8 ºC. Wetsuits not allowed.
Athlete #5 Schoens/NED served a 10 seconds penalty during the run segment.
Athlete #44 Trützschler/GER was disqualified for not serving a time penalty.