Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run T1 Swim T2 Run
1 Paula Herrero Aguirre 1996 ESP 5108 00:28:47 n/a n/a 00:11:33 00:00:42 00:16:33
2 Margareta Vrablova 2005 SVK 5129 00:29:12 n/a n/a 00:11:04 00:00:41 00:17:28
3 Márta Kropkó 2003 HUN 5128 00:29:17 n/a n/a 00:10:50 00:00:39 00:17:49
4 Céline Kaiser 1998 GER 5103 00:29:28 n/a n/a 00:11:47 00:00:56 00:16:46
5 Maryna Kyryk 1997 UKR 5102 00:29:48 n/a n/a 00:10:47 00:00:48 00:18:15
6 Celine Senia 1995 FRA 5107 00:30:00 n/a n/a 00:11:01 00:00:43 00:18:16
7 Giada Stegani 2002 ITA 5124 00:30:01 n/a n/a 00:11:07 00:00:42 00:18:13
8 Natalia Hidalgo Martínez 2001 ESP 5118 00:30:08 n/a n/a 00:11:35 00:00:40 00:17:54
9 Nicoletta Santonocito 1999 ITA 5119 00:30:14 n/a n/a 00:11:52 00:00:47 00:17:35
10 Margareta Bicanova 2001 SVK 5113 00:30:26 n/a n/a 00:11:46 00:00:48 00:17:53
11 Romina Nádas 2004 HUN 5130 00:30:36 n/a n/a 00:11:37 00:00:41 00:18:18
12 Delia Sclabas 2000 SUI 5121 00:30:45 n/a n/a 00:13:10 00:00:43 00:16:52
13 Józefina Młynarska 2003 POL 5135 00:30:47 n/a n/a 00:11:44 00:00:42 00:18:22
14 Vanessa Possberg 2003 SUI 5131 00:30:52 n/a n/a 00:11:43 00:00:43 00:18:27
15 Dominika Peszleg 2002 HUN 5115 00:30:55 n/a n/a 00:11:46 00:00:52 00:18:18
16 Silke De Wolde 2001 NED 5114 00:30:59 n/a n/a 00:11:49 00:00:48 00:18:22
17 Poppaea Bramwell-Reeks 1999 GBR 5117 00:31:05 n/a n/a 00:11:51 00:00:49 00:18:26
18 Kseniia Levkovska 1989 UKR 5105 00:31:10 n/a n/a 00:11:36 00:00:45 00:18:50
19 Ana Gómez Carballo 2004 ESP 5134 00:31:14 n/a n/a 00:11:33 00:00:39 00:19:03
20 Maaike Vooren 1991 NED 5106 00:31:16 n/a n/a 00:11:07 00:00:52 00:19:19
21 Chloe Dooley 1999 GBR 5122 00:31:32 n/a n/a 00:12:00 00:00:51 00:18:42
22 Deborah Wissink 1995 NED 5109 00:31:53 n/a n/a 00:11:44 00:00:46 00:19:25
23 Alejandra Seguí Soria 2004 ESP 5138 00:31:58 n/a n/a 00:11:42 00:00:41 00:19:36
24 Esther Gomez Gonzalez 2000 ESP 5116 00:32:35 n/a n/a 00:11:39 00:00:46 00:20:10
25 Paula Lizon Perea 2002 ESP 5125 00:32:54 n/a n/a 00:12:07 00:00:48 00:19:59
26 Pauline Feußner 2002 GER 5123 00:33:51 n/a n/a 00:11:41 00:00:51 00:21:20
DNF Andrea Morras Luna 2003 ESP 5137 DNF n/a n/a 00:11:39 00:00:40 00:00:00
Program notes:

Due to the water temperature the race had the format swim-run. Distances: Swim 1000 m (1 lap), run 5 km (2 laps)
Technical Delegate: Alpar Nagy/HUN, Kalle Jensen/NOR, Raquel Cascales/ESP. Head Referee: Peter Thygesen/DEN
Competition Jury: Alpar Nagy/HUN, Renato Bertrandi/ITA, Alicia Garcia/ESP
Water temperature 19.2ºC, air temperature 20.0ºC. Wetsuits allowed.