Results: 2022 Asia Triathlon Sprint Championships Sejong | Elite Men
Sejong, Yeongi-gun, Korea, South • 04 Jun, 2022
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim
750m
T1 Bike
19.98km
T2 Run
5km
1 Genta Uchida 1997 JPN 12 00:52:44 00:08:48 00:00:31 00:27:41 00:00:21 00:15:25
2 Aoba Yasumatsu 1997 JPN 11 00:52:51 00:08:58 00:00:31 00:27:32 00:00:25 00:15:28
3 Makoto Odakura 1993 JPN 9 00:53:05 00:08:44 00:00:33 00:27:45 00:00:25 00:15:41
4 Jason Tai Long Ng 2000 HKG 18 00:53:17 00:09:03 00:00:29 00:27:30 00:00:28 00:15:49
5 James Tan 1997 HKG 16 00:53:24 00:08:46 00:00:32 00:27:44 00:00:21 00:16:02
6 Ren Sato 1995 JPN 10 00:53:31 00:09:03 00:00:31 00:27:07 00:00:22 00:16:30
7 Oscar Coggins 1999 HKG 14 00:53:34 00:08:51 00:00:33 00:27:36 00:00:29 00:16:07
8 Tzu I Pan 2000 TPE 21 00:53:35 00:09:02 00:00:31 00:27:29 00:00:22 00:16:12
9 Ayan Beisenbayev 1996 KAZ 2 00:53:49 00:08:56 00:00:30 00:27:36 00:00:23 00:16:27
10 Robin Elg 2002 HKG 23 00:54:27 00:08:49 00:00:34 00:27:36 00:00:24 00:17:07
11 Aleksandr Kurishov 1995 UZB 3 00:54:34 00:08:45 00:00:30 00:27:49 00:00:24 00:17:08
12 Ji Hwan Kim 1990 KOR 22 00:54:53 00:08:54 00:00:32 00:27:38 00:00:23 00:17:29
13 Tsz To Wong 1998 HKG 15 00:55:00 00:09:04 00:00:31 00:29:00 00:00:22 00:16:04
14 Shing Him Yu 1999 HKG 19 00:55:20 00:09:08 00:00:30 00:28:55 00:00:24 00:16:25
15 Tak Long Yip 2004 HKG 39 00:55:27 00:09:43 00:00:33 00:28:18 00:00:22 00:16:33
16 Fernando José Casares Tan 1996 PHI 44 00:55:34 00:09:49 00:00:34 00:28:16 00:00:24 00:16:33
17 Daryn Konysbayev 1999 KAZ 1 00:55:44 00:09:21 00:00:32 00:28:39 00:00:26 00:16:48
18 Temirlan Temirov 1996 KAZ 7 00:55:51 00:09:03 00:00:30 00:28:59 00:00:22 00:16:57
19 Amin Saghaeidehkordi 1998 IRI 43 00:56:01 00:09:53 00:00:34 00:28:11 00:00:25 00:17:01
20 Meirlan Iskakov 1997 KAZ 6 00:56:07 00:09:04 00:00:31 00:29:02 00:00:25 00:17:07
21 Cheung Sing Nicholas Tsang 2000 HKG 25 00:56:14 00:09:10 00:00:30 00:28:56 00:00:28 00:17:13
22 Gyuseo Choi 1994 KOR 29 00:56:28 00:09:52 00:00:35 00:28:09 00:00:29 00:17:25
23 Minho Kweon 2000 KOR 30 00:56:32 00:09:09 00:00:31 00:28:56 00:00:24 00:17:34
24 Wan Hyuk Kim 1996 KOR 53 00:56:34 00:09:20 00:00:30 00:28:48 00:00:22 00:17:35
25 Chia-Hao Chang 2000 TPE 20 00:56:34 00:09:24 00:00:33 00:28:46 00:00:27 00:17:26
26 Joshua Ramos 2002 PHI 45 00:56:34 00:09:53 00:00:33 00:28:12 00:00:22 00:17:36
27 Chan Uk Park 1999 KOR 47 00:56:56 00:09:24 00:00:33 00:28:39 00:00:22 00:17:59
28 Kamran Khodjaev 2002 UZB 4 00:57:04 00:09:36 00:00:31 00:28:30 00:00:24 00:18:05
29 Jaehyeon Jo 1999 KOR 28 00:57:07 00:09:02 00:00:35 00:28:59 00:00:23 00:18:11
30 Soung Geun Sin 1991 KOR 38 00:57:12 00:09:51 00:00:32 00:28:14 00:00:21 00:18:16
31 Arslon Tursunov 2001 UZB 8 00:57:17 00:09:20 00:00:34 00:29:54 00:00:25 00:17:05
32 Tuan Chun Chang 1994 TPE 17 00:57:23 00:09:22 00:00:34 00:28:43 00:00:23 00:18:23
33 Doniyorkhuja Khamroev 1995 UZB 34 00:57:26 00:09:27 00:00:32 00:29:26 00:00:22 00:17:41
34 Ali Rezvani 2000 IRI 5 00:57:37 00:09:22 00:00:29 00:28:44 00:00:26 00:18:39
35 Juan Francisco Baniqued 2002 PHI 32 00:57:40 00:09:54 00:00:35 00:28:13 00:00:23 00:18:37
36 Tien Yu Chiang 2004 TPE 40 00:57:40 00:09:07 00:00:34 00:29:01 00:00:24 00:18:36
37 Ji Min Hong 2005 KOR 46 00:58:06 00:09:02 00:00:31 00:29:06 00:00:24 00:19:05
38 Tik Long Hung 2001 HKG 31 00:58:17 00:09:51 00:00:33 00:28:12 00:00:24 00:19:20
39 Iñaki Lorbes 2001 PHI 48 00:58:27 00:09:48 00:00:34 00:28:19 00:00:26 00:19:22
40 Naru Kang 2004 KOR 52 00:58:36 00:09:05 00:00:33 00:29:28 00:00:24 00:19:08
41 Sheng Cher Bryce Chong 1997 SGP 24 00:59:06 00:09:41 00:00:37 00:28:18 00:00:26 00:20:06
42 Aaron Richard Hunho Kiss 2000 SGP 35 01:00:48 00:09:48 00:00:36 00:28:16 00:00:30 00:21:39
43 Isaac Tan 2005 MAS 37 01:01:05 00:09:52 00:00:30 00:31:15 00:00:31 00:19:00
44 Seyyedparsa Mahjoub 1998 IRI 42 01:01:49 00:10:08 00:00:34 00:31:55 00:00:26 00:18:48
45 Wen Chien Lan 2005 TPE 55 01:01:49 00:09:38 00:00:37 00:31:03 00:00:24 00:20:10
46 Vorawuth Pattrakulchai 2004 THA 49 01:03:45 00:10:23 00:00:33 00:31:41 00:00:26 00:20:44
47 Temirlan Abdrakhimov 2004 KGZ 54 01:04:00 00:10:03 00:00:41 00:31:52 00:00:26 00:20:59
DNF Kwangjun Pak 1999 KOR 26 DNF 00:09:53 00:00:32 00:28:08 00:00:26 00:00:00
LAP Sean Patrick SGP 36 LAP 00:09:52 00:00:41 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Savelii Proskurnikov 2005 KGZ 41 LAP 00:09:59 00:00:43 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Louis Martin He Zhun Png 2005 MAS 50 LAP 00:10:23 00:00:37 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: KyungSook KIM/KOR. Head Referee: Sang Pyo Kim/KOR.
Competition Jury: KyungSook KIM/KOR, Mahdi Goudarzi/IRI, Sungjin LEE/KOR.
Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 19.98 km (3 laps), Run 5 km (2 laps)
Water temperature 26.2ºC. Air temperature 24.4º C. Wetsuits not allowed.