Results: 2022 Asia Triathlon Cup Ipoh | Elite Women
Ipoh, Malaysia, Malaysia • 26 Nov, 2022
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Céline Kaiser 1998 GER 85 01:00:56 00:11:14 00:01:20 00:30:35 00:00:44 00:17:03
2 Olivia Thornbury 1998 NZL 78 01:01:30 00:10:43 00:01:19 00:30:49 00:00:42 00:17:57
3 Manami Hayashi 2004 JPN 89 01:02:00 00:11:13 00:01:21 00:30:34 00:00:41 00:18:11
4 Ivana Kuriackova 1994 SVK 75 01:02:16 00:10:43 00:01:48 00:30:23 00:00:46 00:18:36
5 Manami Iijima 1992 GUM 106 01:02:31 00:11:11 00:01:21 00:30:37 00:00:46 00:18:36
6 Antoanela Manac 1995 ROU 76 01:03:02 00:11:19 00:01:17 00:30:30 00:00:43 00:19:13
7 Fumika Matsumoto 1995 JPN 84 01:03:06 00:11:48 00:01:23 00:30:34 00:00:44 00:18:37
8 Hye Rim Jeong 1999 KOR 93 01:03:21 00:11:29 00:01:23 00:30:54 00:00:45 00:18:50
9 Ji Yeon Kim 1990 KOR 86 01:03:38 00:11:08 00:01:22 00:30:37 00:00:41 00:19:50
10 Yan Yin Hilda Choi 1994 HKG 77 01:03:42 00:11:28 00:01:52 00:30:24 00:00:43 00:19:15
11 Yoshiko Eda 1993 JPN 82 01:04:14 00:11:11 00:01:21 00:30:37 00:00:43 00:20:22
12 Sofía Aguayo Mauri 1997 ESP 79 01:04:30 00:11:29 00:01:23 00:30:54 00:00:44 00:20:00
13 Mikayla Messer 1999 AUS 103 01:04:44 00:10:42 00:01:27 00:31:05 00:00:43 00:20:47
14 Angharad Llewellyn 1993 NZL 92 01:04:49 00:11:41 00:01:25 00:30:42 00:00:50 00:20:11
15 Wing To Cho 2001 HKG 81 01:05:37 00:11:10 00:01:26 00:30:32 00:00:43 00:21:46
16 Herlene Natasha Yu 2002 SGP 99 01:05:55 00:11:28 00:01:32 00:30:46 00:00:49 00:21:20
17 Anna Zehnder 1995 SUI 100 01:06:07 00:12:43 00:01:22 00:32:18 00:00:41 00:19:03
18 Alina Khakimova 1997 UZB 80 01:06:36 00:11:57 00:01:23 00:33:04 00:00:47 00:19:25
19 Kira Ellis 2006 PHI 96 01:06:52 00:11:42 00:01:28 00:33:14 00:00:42 00:19:46
20 Samantha Corpuz 2005 PHI 107 01:07:39 00:11:29 00:01:29 00:33:27 00:00:52 00:20:22
21 Shannon Kelly 1994 IRL 87 01:07:55 00:11:51 00:01:29 00:33:34 00:00:54 00:20:07
22 Louisa Marie Middleditch 2000 SGP 88 01:09:33 00:12:49 00:01:24 00:34:42 00:00:51 00:19:47
23 Renata Berliana Aditya 2002 INA 97 01:10:39 00:11:44 00:01:39 00:33:31 00:00:54 00:22:51
24 Sze Hui Teo 2005 MAS 101 01:14:08 00:12:38 00:02:25 00:34:40 00:00:50 00:23:35
25 Ng Wen May 2002 MAS 98 01:14:20 00:11:53 00:01:34 00:37:15 00:00:57 00:22:41
26 Sanjana Sunil Joshi 2005 IND 105 01:14:51 00:12:29 00:01:28 00:34:58 00:00:50 00:25:06
27 Sophia Capistrano 2004 PHI 94 01:18:47 00:16:41 00:01:47 00:35:00 00:01:08 00:24:11
28 Snehal Joshi 2003 IND 95 01:20:04 00:13:51 00:01:38 00:40:05 00:00:58 00:23:32
29 Yin Wern Kelly Long 2006 MAS 104 01:20:32 00:13:42 00:01:37 00:39:03 00:00:50 00:25:20
DNF Marion Kim Mangrobang 1991 PHI 83 DNF 00:11:48 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Solji Om 2000 KOR 90 DNF 00:11:39 00:01:24 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Hou Thyda 2003 CAM 103 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegates: Fabian David (PHI)
Head Referee: Daniel Sng (SIN)
Competition Jury: Fabian David/PHI, Cheah Choon Nam/MAS, Tony Tan/MAS
Distances: Swim 750 m. (1 lap), Bike 19.4 km (3 laps), Run 5 km (2 laps)