Results: 2022 Asia Triathlon Cup Ipoh | Elite Men
Ipoh, Malaysia, Malaysia • 26 Nov, 2022
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Joshua Ferris 2001 AUS 18 00:53:55 00:09:59 00:01:20 00:26:42 00:00:37 00:15:17
2 Tsz To Wong 1998 HKG 7 00:54:22 00:09:58 00:01:11 00:26:58 00:00:43 00:15:32
3 Shing Him Yu 1999 HKG 10 00:54:34 00:09:58 00:01:10 00:26:57 00:00:40 00:15:49
4 Nicholas Quenet 1997 RSA 1 00:54:39 00:09:39 00:01:16 00:27:11 00:00:40 00:15:53
5 Hokuto Obara 1998 JPN 14 00:54:44 00:10:03 00:01:10 00:26:53 00:00:44 00:15:54
6 Koki Yamamoto 1996 JPN 16 00:54:44 00:10:01 00:01:14 00:26:51 00:00:41 00:15:57
7 Aleksandr Kurishov 1995 UZB 3 00:54:45 00:09:51 00:01:13 00:27:03 00:00:44 00:15:54
8 Satoshi Iwamoto 1996 JPN 5 00:54:46 00:09:59 00:01:10 00:26:57 00:00:41 00:15:59
9 Toshiki Sakakibara 1994 JPN 11 00:55:00 00:10:02 00:01:11 00:26:54 00:00:40 00:16:13
10 Josiah Ney 2000 CAN 8 00:55:09 00:09:52 00:01:11 00:27:03 00:00:41 00:16:22
11 Robin Elg 2002 HKG 15 00:55:27 00:09:55 00:01:14 00:26:55 00:00:38 00:16:45
12 Shiruba Taniguchi 1994 JPN 21 00:55:37 00:09:56 00:01:15 00:26:53 00:00:41 00:16:52
13 Magnus Männer 1999 GER 22 00:55:42 00:10:00 00:01:24 00:26:41 00:00:40 00:16:57
14 Taishi Furuyama 1995 JPN 17 00:55:47 00:10:02 00:01:10 00:26:55 00:00:42 00:16:58
15 Wan Hyuk Kim 1996 KOR 28 00:55:48 00:10:03 00:01:13 00:26:49 00:00:47 00:16:56
16 Kurt Wesley 1997 AUS 4 00:56:12 00:10:06 00:01:27 00:26:35 00:00:41 00:17:23
17 Kenshin Mori 1999 JPN 38 00:56:36 00:10:33 00:01:14 00:27:56 00:00:46 00:16:07
18 Tak Long Yip 2004 HKG 19 00:56:44 00:10:31 00:01:12 00:27:55 00:00:40 00:16:26
19 Luke Scott 2001 NZL 43 00:56:49 00:10:03 00:01:14 00:28:23 00:00:43 00:16:26
20 Kirimaru Masuda 1996 JPN 50 00:56:56 00:10:39 00:01:13 00:27:48 00:00:43 00:16:33
21 Kwangjun Pak 1999 KOR 30 00:56:56 00:10:16 00:01:13 00:28:09 00:00:42 00:16:36
22 Arslon Tursunov 2001 UZB 9 00:57:46 00:10:35 00:01:35 00:27:27 00:00:45 00:17:24
23 Jaehyeon Jo 1999 KOR 27 00:57:55 00:09:55 00:01:15 00:26:56 00:00:41 00:19:08
24 Fernando José Casares Tan 1996 PHI 23 00:58:15 00:10:58 00:01:43 00:28:09 00:00:39 00:16:46
25 Rashif Amila Yaqin 2002 INA 25 00:58:47 00:09:57 00:01:36 00:28:10 00:00:51 00:18:13
26 Tik Long Hung 2001 HKG 54 00:59:03 00:10:33 00:01:40 00:27:28 00:00:39 00:18:43
27 Sheng Cher Bryce Chong 1997 SGP 24 00:59:19 00:10:31 00:01:40 00:27:30 00:00:45 00:18:53
28 Li Rong, Luke Chua 2001 SGP 51 00:59:30 00:10:15 00:01:20 00:28:06 00:00:43 00:19:07
29 Ronald Bintang Setiawan 2003 INA 29 00:59:30 00:10:44 00:01:13 00:28:53 00:00:48 00:17:52
30 Xian Hao Chong 2001 MAS 53 00:59:53 00:11:37 00:01:41 00:28:38 00:00:42 00:17:15
31 Isaac Tan 2005 MAS 44 00:59:58 00:10:40 00:01:13 00:28:59 00:00:44 00:18:22
32 Juan Francisco Baniqued 2002 PHI 33 01:00:23 00:10:43 00:01:32 00:28:39 00:00:44 00:18:45
33 Irienold Reig 2003 PHI 41 01:00:28 00:11:36 00:01:46 00:28:37 00:00:44 00:17:45
34 Nhat Lam Quang 1997 VIE 55 01:00:32 00:10:09 00:01:25 00:28:08 00:00:43 00:20:07
35 Iñaki Lorbes 2001 PHI 35 01:00:45 00:10:45 00:01:22 00:28:46 00:00:43 00:19:09
36 Tanadol Witsarutsin 2005 THA 46 01:01:01 00:11:42 00:01:45 00:28:37 00:00:52 00:18:05
37 Muhammad Syifa Jagadnata 2003 INA 47 01:01:07 00:11:29 00:01:25 00:29:09 00:00:53 00:18:11
38 Nicholas Rachmadi 2001 SGP 26 01:03:46 00:10:39 00:01:22 00:31:49 00:00:45 00:19:11
39 Reo Ishizeki 1998 JPN 12 01:03:47 00:11:24 00:01:26 00:29:15 00:00:49 00:20:53
40 Chong Yoong Thiang 1996 MAS 45 01:04:17 00:11:46 00:01:18 00:31:38 00:00:45 00:18:50
41 Suvijak Changpinit 2004 THA 52 01:04:29 00:11:28 00:01:57 00:30:32 00:00:48 00:19:44
42 Kamran Khodjaev 2002 UZB 20 01:04:37 00:11:38 00:01:42 00:30:27 00:00:49 00:20:01
43 Jeerapat Phokham 2005 THA 40 01:04:48 00:11:15 00:01:31 00:31:06 00:00:48 00:20:08
44 Wen Jun Lee 1998 MAS 34 01:05:14 00:11:44 00:01:47 00:31:14 00:00:44 00:19:45
45 Seh Kit Nicholas Long 2006 MAS 36 01:05:58 00:11:52 00:01:21 00:31:30 00:00:47 00:20:28
46 Anh Huy Trinh Vu 1988 VIE 37 01:06:39 00:11:44 00:01:37 00:31:26 00:00:58 00:20:54
47 Sean Patrick 2003 SGP 39 01:07:03 00:11:28 00:02:10 00:31:08 00:00:46 00:21:31
48 Enrico Burgos 2003 PHI 32 01:08:33 00:11:50 00:01:31 00:33:51 00:00:50 00:20:31
49 Lorenzo Solda 2004 PHI 42 01:10:48 00:14:35 00:01:38 00:33:42 00:01:13 00:19:40
DNF James Tan 1997 HKG 6 DNF 00:10:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Thai Thuch 2004 CAM 48 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegates: Fabian David (PHI)
Head Referee: Daniel Sng (SIN)
Competition Jury: Fabian David/PHI, Cheah Choon Nam/MAS, Tony Tan/MAS
Distances: Swim 750 m. (1 lap), Bike 19.4 km (3 laps), Run 5 km (2 laps)