Results: 2022 Asia Triathlon Cup Aqaba | Elite Men
Aqaba, Jordan • 01 Oct, 2022
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Matthew Wright 1992 BAR 30 01:51:20 00:18:44 00:00:21 01:01:55 00:00:21 00:30:21
2 Iestyn Harrett 1993 GBR 14 01:51:22 00:18:47 00:00:20 01:01:52 00:00:25 00:30:24
3 Jason Tai Long Ng 2000 HKG 5 01:51:44 00:18:47 00:00:19 01:01:56 00:00:27 00:30:44
4 Cedric Osterholt 2000 GER 16 01:52:17 00:18:44 00:00:20 01:01:58 00:00:21 00:31:16
5 Ben Fäh 2002 SUI 35 01:52:45 00:18:43 00:00:20 01:01:58 00:00:21 00:31:46
6 Oscar Coggins 1999 HKG 6 01:53:01 00:18:41 00:00:20 01:02:01 00:00:26 00:32:00
7 Tjebbe Kaindl 1999 AUT 4 01:53:08 00:18:46 00:00:17 01:01:58 00:00:25 00:32:09
8 Donald Hillebregt 1992 NED 19 01:53:08 00:18:48 00:00:20 01:01:58 00:00:25 00:32:04
9 Martin Demuth 1995 AUT 8 01:53:35 00:18:45 00:00:18 01:01:58 00:00:26 00:32:35
10 Chris Ziehmer 2000 GER 21 01:53:51 00:18:45 00:00:22 01:01:57 00:00:24 00:32:48
11 Philip Pertl 1998 AUT 12 01:53:55 00:19:08 00:00:19 01:02:11 00:00:24 00:32:18
12 Kurt Wesley 1997 AUS 25 01:53:58 00:19:14 00:00:19 01:02:08 00:00:19 00:32:19
13 Peter Luftensteiner 1999 AUT 32 01:54:03 00:19:10 00:00:20 01:02:11 00:00:22 00:32:25
14 Toshiki Sakakibara 1994 JPN 26 01:54:26 00:18:56 00:00:20 01:02:26 00:00:29 00:32:46
15 Maciej Bruzdziak 1998 POL 9 01:54:35 00:18:40 00:00:19 01:02:05 00:00:23 00:33:32
16 Benjamin Zorgnotti 1994 TAH 7 01:54:45 00:19:15 00:00:19 01:02:04 00:00:26 00:33:08
17 Janne Büttel 2002 GER 37 01:54:45 00:18:58 00:00:19 01:02:23 00:00:20 00:33:06
18 Ayan Beisenbayev 1996 KAZ 1 01:55:07 00:19:11 00:00:17 01:03:52 00:00:25 00:31:48
19 Neilan Kempmann 2001 GER 41 01:55:38 00:18:51 00:00:19 01:01:49 00:00:24 00:34:41
20 Niklas Keller 2002 AUT 31 01:55:52 00:19:15 00:00:17 01:02:08 00:00:26 00:34:13
21 Filip Tlamka 2002 CZE 34 01:56:10 00:19:17 00:00:19 01:03:47 00:00:25 00:32:48
22 Tzu I Pan 2000 TPE 15 01:56:20 00:19:09 00:00:19 01:02:15 00:00:28 00:34:39
23 Mateusz Gluszkowski 2001 POL 20 01:56:36 00:18:42 00:00:19 01:02:04 00:00:25 00:35:32
24 Clayton Hutchins 1995 TRI 3 01:56:48 00:19:13 00:00:18 01:04:22 00:00:24 00:32:56
25 Cheung Sing Nicholas Tsang 2000 HKG 33 01:56:50 00:19:15 00:00:20 01:04:21 00:00:22 00:32:56
26 Tomas Zikmund 1999 CZE 22 01:57:06 00:19:17 00:00:22 01:04:17 00:00:25 00:33:12
27 Tsz To Wong 1998 HKG 24 01:57:40 00:19:23 00:00:22 01:04:09 00:00:26 00:33:47
28 James Tan 1997 HKG 18 01:57:54 00:18:43 00:00:22 01:02:03 00:00:27 00:36:48
29 Shing Him Yu 1999 HKG 29 01:58:21 00:19:10 00:00:20 01:04:22 00:00:27 00:34:31
30 Malte Kreibich 2003 GER 47 01:58:24 00:19:24 00:00:17 01:04:10 00:00:22 00:35:06
31 Jonas Mier 2001 GER 50 01:58:36 00:18:46 00:00:20 01:02:00 00:00:28 00:37:31
32 Siefeldeen Ismail 2001 EGY 11 01:58:37 00:19:52 00:00:18 01:03:11 00:00:32 00:35:16
33 Erick Rogoz 2001 ROU 44 01:58:52 00:19:24 00:00:17 01:04:10 00:00:22 00:35:03
34 Mohamad Alsabbagh 1990 SYR 28 01:58:59 00:19:20 00:00:21 01:04:16 00:00:27 00:35:03
35 Nathan F. Cohen 1998 USA 27 01:59:58 00:19:51 00:00:18 01:03:10 00:00:22 00:36:40
DNF Antonio Bravo Neto 1999 BRA 2 DNF 00:19:12 00:00:20 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Jonas Osterholt 2000 GER 17 DNF 00:18:47 00:00:20 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Tomas Kriz 2000 CZE 23 DNF 00:19:50 00:00:18 01:03:16 00:00:25 00:00:00
DNF Linus Lehnen 2000 GER 38 DNF 00:19:16 00:00:19 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Lukas Kollegger 1997 AUT 39 DNF 00:19:13 00:00:22 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF James Shalvoy 1993 USA 45 DNF 00:21:33 00:00:23 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Marcel Lehmberg 1992 GER 43 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Tak Long Yip 2004 HKG 36 LAP 00:20:49 00:00:23 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP John Chicano 1991 PHI 42 LAP 00:22:14 00:00:21 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Vlad Adrian Remzing 2001 ROU 46 LAP 00:19:09 00:00:20 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Tik Long Hung 2001 HKG 49 LAP 00:19:55 00:00:20 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Iñaki Lorbes 2001 PHI 51 LAP 00:19:54 00:00:22 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Juan Carlos Abad 1998 PHI 53 LAP 00:21:22 00:00:20 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Maxim Al Shbool 2001 JOR 54 LAP 00:21:46 00:00:21 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Sajad Bagherian/IRI; Head referee:  Adam Tawfiq Amawi/JOR. Competition Jury:  Sajad Bagherian/IRI;  Dr. Tareq AL Khayyat/JOR; Tomas T. Carrasco Jr/ PHI
Distances: Swim 1500m (2 laps), Bike 42 km (8 laps), Run 10 km (4 laps).
Water temperature 24.7ºC, air temperature 26.2ºC. Wetsuits not allowed.