Results: 2022 Asia Triathlon Championships Aktau | Elite Women
Aktau, Kazakhstan • 17 Sep, 2022
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Yuko Takahashi 1991 JPN 8 02:02:28 00:19:08 00:01:47 01:03:39 00:00:23 00:37:32
2 Xinyu Lin 2002 CHN 23 02:03:43 00:19:13 00:01:49 01:04:29 00:00:26 00:37:48
3 Yifan Yang 2000 CHN 31 02:04:27 00:19:06 00:01:51 01:04:37 00:00:26 00:38:30
4 Ekaterina Shabalina 1998 KAZ 4 02:05:48 00:21:53 00:01:52 01:04:33 00:00:25 00:37:06
5 Huiwen Jia 2002 CHN 24 02:06:06 00:20:04 00:01:52 01:06:05 00:00:25 00:37:43
6 Minori Ikeno 1997 JPN 11 02:06:33 00:19:09 00:01:51 01:04:30 00:00:28 00:40:37
7 Hiraku Fukuoka 1994 JPN 7 02:06:40 00:21:31 00:01:55 01:04:51 00:00:23 00:38:01
8 Wen Wei 1999 CHN 19 02:06:50 00:19:11 00:01:52 01:04:27 00:00:26 00:40:56
9 Yan Yin Hilda Choi 1994 HKG 18 02:07:02 00:21:19 00:01:51 01:05:09 00:00:23 00:38:22
10 Charlotte Hall 2003 HKG 16 02:07:54 00:20:15 00:01:49 01:06:15 00:00:28 00:39:09
11 Sarika Nakayama 2000 JPN 9 02:08:05 00:20:24 00:01:56 01:05:59 00:00:26 00:39:23
12 Chi Wen Chang 1998 TPE 14 02:09:07 00:20:17 00:01:49 01:06:14 00:00:26 00:40:21
13 Alina Khakimova 1997 UZB 12 02:09:21 00:20:33 00:01:55 01:05:51 00:00:27 00:40:36
14 Bailee Brown 2000 HKG 5 02:09:44 00:20:13 00:01:53 01:06:14 00:00:27 00:41:00
15 Raven Alcoseba 2002 PHI 25 02:11:17 00:19:40 00:02:08 01:06:13 00:00:34 00:42:44
16 Xinying Yu 2002 CHN 28 02:12:38 00:19:39 00:02:14 01:06:29 00:00:27 00:43:51
17 Wing To Cho 2001 HKG 21 02:14:03 00:20:31 00:02:03 01:05:46 00:00:26 00:45:19
DNF Niina Kishimoto 1995 JPN 2 DNF 00:20:03 00:01:48 01:06:09 00:00:22 00:00:00
DNF Miyu Sakai 1999 JPN 10 DNF 00:21:51 00:02:04 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Marion Kim Mangrobang 1991 PHI 20 DNF 00:22:08 00:01:55 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Tallulah Wright 2003 HKG 22 DNF 00:23:25 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Han Wang 2001 CHN 30 DNF 00:21:27 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Cade Wright 2003 HKG 17 LAP 00:21:55 00:01:52 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Gene Quiambao 2004 PHI 26 LAP 00:22:08 00:02:04 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Darya Bychkova 1996 KAZ 27 LAP 00:22:06 00:01:59 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Karen Manayon 2002 PHI 29 LAP 00:21:56 00:02:25 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Yuka Sato 1992 JPN 1 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Arina Shulgina 1991 KAZ 3 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Juri Ide 1983 JPN 6 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical delegate: Abbas Moosa Buhassan/BHR. Head referee: Kyung Sook Kim(Kitty)/KOR
Competition jury: Abbas Moosa Buhassan/BHR, Maxim Kriat/KAZ, Ainagul Takeeva/KAZ
Distances: Swim 1500m (2 laps), Bike 40 km (8 laps), Run: 10 km (4 laps)
Water temperature 19.7ºC. Air temperature 20.0ºC. Wetsuits allowed