Results: 2022 Americas Triathlon Cup Viña del Mar | Elite Men
Viña del Mar, Chile • 13 Nov, 2022
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Ramón Armando Matute 1994 ECU 3 00:53:47 00:08:57 00:00:54 00:27:38 00:00:29 00:15:48
2 Russell Pennock 1995 CAN 5 00:53:54 00:09:36 00:00:59 00:27:38 00:00:25 00:15:15
3 Solen Wood 2001 CAN 15 00:53:56 00:09:31 00:01:03 00:27:38 00:00:24 00:15:19
4 Chris Gregor 1999 CAN 23 00:54:06 00:09:01 00:01:01 00:27:26 00:00:22 00:16:14
5 Cristóbal Baeza Muñoz 2002 CHI 6 00:54:19 00:09:01 00:00:55 00:27:32 00:00:22 00:16:26
6 Carlos Javier Quinchara Forero 1988 COL 59 00:54:25 00:09:20 00:01:09 00:27:40 00:00:21 00:15:53
7 Ka'eo Kruse 1998 USA 29 00:54:26 00:10:14 00:01:01 00:27:35 00:00:25 00:15:09
8 Satoshi Iwamoto 1996 JPN 2 00:54:28 00:09:38 00:00:58 00:27:35 00:00:21 00:15:54
9 Andree Buc 2004 CHI 14 00:54:36 00:09:18 00:01:01 00:27:51 00:00:23 00:16:01
10 Gabriel Lecheta 1996 BRA 17 00:54:48 00:10:00 00:01:03 00:27:44 00:00:25 00:15:34
11 Reese Vannerson 2005 USA 8 00:54:51 00:09:59 00:01:07 00:27:44 00:00:24 00:15:35
12 Federico Scarabino 1996 URU 1 00:54:58 00:09:43 00:01:01 00:27:25 00:00:27 00:16:19
13 Andrew Trouard 1994 USA 20 00:55:03 00:09:46 00:01:00 00:28:04 00:00:30 00:15:42
14 Andres Gras 2004 CHI 36 00:55:05 00:09:32 00:00:55 00:27:42 00:00:23 00:16:31
15 Blake Harris 2004 CAN 25 00:55:06 00:09:42 00:01:03 00:27:29 00:00:27 00:16:22
16 Rodrigo Probert González 2002 MEX 24 00:55:09 00:09:41 00:01:04 00:27:24 00:00:19 00:16:40
17 Sullivan Middaugh 2004 USA 22 00:55:25 00:10:11 00:01:07 00:27:29 00:00:23 00:16:13
18 Vicente Torrealba 2003 CHI 56 00:55:25 00:09:42 00:00:58 00:27:30 00:00:26 00:16:47
19 João Teixeira Alvares 1998 BRA 28 00:55:29 00:09:38 00:01:08 00:28:02 00:00:30 00:16:09
20 Enes Kızılcık 2001 TUR 12 00:55:32 00:09:08 00:01:03 00:28:00 00:00:24 00:16:55
21 Benjamín Adriazola 2003 CHI 31 00:55:42 00:10:05 00:01:00 00:27:44 00:00:25 00:16:26
22 Pedro Felipe Souza Fernandes Silva 2002 BRA 57 00:55:46 00:09:33 00:01:07 00:27:34 00:00:24 00:17:06
23 Griff Morgan 1998 USA 4 00:55:49 00:09:00 00:01:04 00:28:07 00:00:26 00:17:09
24 Lautaro Delgado 2002 ARG 30 00:55:49 00:09:32 00:01:06 00:27:33 00:00:28 00:17:08
25 Luciano Hernan Frías Carrizo 2006 ARG 54 00:55:58 00:09:55 00:01:02 00:27:52 00:00:25 00:16:42
26 Matheus Oliveira Martinhaki 2002 BRA 10 00:56:02 00:09:28 00:01:11 00:27:31 00:00:24 00:17:26
27 Arturo Salinas 2003 CHI 34 00:56:14 00:09:43 00:00:59 00:27:30 00:00:25 00:17:34
28 Brett Saunders 1997 CAN 33 00:56:17 00:09:03 00:01:00 00:28:06 00:00:21 00:17:44
29 Thiago Gomide Moreira 2001 BRA 45 00:56:21 00:09:50 00:00:57 00:27:25 00:00:25 00:17:42
30 Samuel Abraham Piña Barco 2000 VEN 38 00:56:37 00:09:42 00:01:11 00:27:57 00:00:30 00:17:15
31 Caua Diniz 2004 BRA 32 00:56:50 00:10:13 00:01:06 00:27:28 00:00:22 00:17:39
32 Nicolas Bolouri 2003 CAN 39 00:56:56 00:10:00 00:01:06 00:27:43 00:00:22 00:17:44
33 Camilo Humberto Estupiñan Bohorquez 1995 COL 40 00:56:59 00:09:54 00:01:06 00:27:51 00:00:27 00:17:40
34 Ricardo Morales Vásquez 2000 MEX 16 00:57:05 00:10:22 00:01:06 00:29:16 00:00:29 00:15:50
35 Gerónimo Dherete 1999 ARG 48 00:57:06 00:09:36 00:01:08 00:28:49 00:00:31 00:17:00
36 Erick Arturo Ortigoza Rodriguez 2003 MEX 37 00:57:12 00:09:58 00:01:01 00:27:50 00:00:27 00:17:54
37 Victor Hugo Lopes Pereira Da Silva 2003 BRA 51 00:57:35 00:09:33 00:01:17 00:28:01 00:00:26 00:18:16
38 Joao Victor Pereira 2004 BRA 43 00:57:37 00:09:48 00:01:05 00:27:18 00:00:44 00:18:41
39 Matias Zani 2000 ARG 41 00:58:44 00:09:59 00:01:02 00:28:31 00:00:35 00:18:34
40 Edgar Andrés Bermúdez Muñoz 1999 COL 26 00:58:52 00:10:16 00:01:13 00:29:42 00:00:28 00:17:10
41 Tristen Jones 2001 CAN 18 00:58:55 00:09:57 00:01:01 00:30:13 00:00:27 00:17:15
42 David Lucas Oliveira Souza 2001 BRA 35 00:59:23 00:10:15 00:01:02 00:29:26 00:00:25 00:18:12
43 Johnny Eduardo Mena Estrella 2000 ECU 52 00:59:26 00:10:18 00:01:06 00:29:47 00:00:28 00:17:44
44 Ayrton Robledo 2000 ARG 58 00:59:40 00:10:31 00:01:09 00:30:14 00:00:25 00:17:19
45 Vladimir Dovichi 2004 ARG 49 01:00:52 00:10:10 00:01:09 00:29:56 00:00:27 00:19:08
46 Janarold Martinez 1999 PUR 19 01:00:54 00:10:17 00:01:15 00:31:39 00:00:26 00:17:15
47 Rey Vélez 1996 PUR 44 01:02:40 00:10:20 00:01:15 00:31:36 00:00:36 00:18:51
48 Bautista Arbizu 2005 ARG 46 01:02:57 00:09:59 00:01:07 00:32:02 00:00:33 00:19:14
49 Valentin Boretto 2005 ARG 50 01:03:12 00:10:01 00:01:15 00:32:20 00:00:33 00:19:01
DNF Ivan Anzaldo 1998 ARG 11 DNF 00:09:57 00:01:04 00:27:47 00:00:25 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Esteban Benitez/MEX.
Head Referee: Maria Chara/ARG
Competition Jury: Esteban Benitez/MEX, Agustín Riveros/CHI, Liber Garcia/URU.
Distances: Swim 750m (1 lap); Bike 18,6 km (3 laps); Run 5km (2 laps)
Water temperature: 14.3ºC. Air temperature:11 ºC. Wetsuits mandatory.
Athlete #51 Lopes Pereira Da Silva served 10 seconds time penalty during the run segment.