Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Dorian Coninx 1994 FRA 00:22:08 00:03:51 00:01:24 00:10:48 00:00:28 00:05:38
2 Vincent Luis 1989 FRA 00:22:09 00:03:40 00:01:31 00:10:53 00:00:28 00:05:39
3 Léo Bergere 1996 FRA 00:22:11 00:03:50 00:01:25 00:10:49 00:00:28 00:05:41
4 Marten Van Riel 1992 BEL 00:22:16 00:03:48 00:01:25 00:10:51 00:00:28 00:05:45
5 Antonio Serrat Seoane 1995 ESP 00:22:18 00:03:50 00:01:24 00:10:51 00:00:29 00:05:46
6 Hayden Wilde 1997 NZL 00:22:24 00:03:54 00:01:21 00:10:50 00:00:28 00:05:54
7 Jacob Birtwhistle 1995 AUS 00:22:31 00:03:52 00:01:25 00:10:48 00:00:29 00:05:58
8 Tayler Reid 1996 NZL 00:22:41 00:03:42 00:01:29 00:10:53 00:00:29 00:06:09
9 Seth Rider 1997 USA 00:22:57 00:03:45 00:01:28 00:10:49 00:00:28 00:06:31
10 Kevin McDowell 1992 USA DNF 00:03:49 00:01:23 00:10:51 00:00:32 00:00:00
11 Miguel Hidalgo 2000 BRA 00:21:37 00:03:42 00:01:32 00:09:56 00:00:29 00:06:01
12 Adrien Briffod 1994 SUI 00:21:39 00:04:00 00:01:23 00:09:56 00:00:27 00:05:55
13 Tim Hellwig 1999 GER 00:21:45 00:04:01 00:01:24 00:09:53 00:00:27 00:06:02
14 Jelle Geens 1993 BEL 00:21:50 00:03:59 00:01:23 00:09:56 00:00:27 00:06:06
15 Tom Richard 1993 FRA 00:21:51 00:03:55 00:01:28 00:09:56 00:00:29 00:06:05
16 Aaron Royle 1990 AUS 00:21:57 00:03:58 00:01:27 00:09:53 00:00:30 00:06:11
17 Valentin Wernz 1995 GER 00:22:03 00:03:48 00:01:25 00:10:08 00:00:28 00:06:16
18 Matthew Hauser 1998 AUS 00:22:07 00:04:03 00:01:26 00:10:11 00:00:26 00:06:03
19 Brandon Copeland 1996 AUS 00:22:31 00:03:59 00:01:25 00:10:18 00:00:27 00:06:24
20 Manoel Messias 1996 BRA 00:24:12 00:04:00 00:01:30 00:11:23 00:00:31 00:06:50
21 Gianluca Pozzatti 1993 ITA 00:21:57 00:03:50 00:01:23 00:10:22 00:00:29 00:05:55
22 Takumi Hojo 1996 JPN 00:21:59 00:03:38 00:01:30 00:10:30 00:00:31 00:05:51
23 Jonas Schomburg 1994 GER 00:22:04 00:03:43 00:01:28 00:10:23 00:00:30 00:06:03
24 Sylvain Fridelance 1995 SUI 00:22:09 00:03:47 00:01:26 00:10:26 00:00:30 00:06:02
25 Chase Mcqueen 1998 USA 00:22:10 00:03:38 00:01:29 00:10:30 00:00:29 00:06:06
26 Ren Sato 1995 JPN 00:22:13 00:03:54 00:01:26 00:10:19 00:00:36 00:06:00
27 Jonas Breinlinger 1994 GER 00:22:16 00:03:50 00:01:31 00:10:17 00:00:32 00:06:08
28 Alessandro Fabian 1988 ITA 00:22:29 00:03:46 00:01:28 00:10:23 00:00:32 00:06:22
29 Kyotaro Yoshikawa 2000 JPN 00:22:31 00:03:51 00:01:27 00:10:19 00:00:34 00:06:21
30 Joao Silva 1989 POR 00:23:25 00:03:54 00:01:28 00:11:04 00:00:32 00:06:29
31 Jeremy Briand 1995 CAN 00:22:20 00:03:57 00:01:24 00:10:20 00:00:33 00:06:08
32 Saxon Morgan 2000 NZL 00:22:26 00:03:54 00:01:24 00:10:22 00:00:31 00:06:16
33 Radim Grebík 2001 CZE 00:22:28 00:03:50 00:01:25 00:10:25 00:00:32 00:06:19
34 Dylan McCullough 2001 NZL 00:22:31 00:03:53 00:01:27 00:10:20 00:00:35 00:06:18
35 Trent Thorpe 1996 NZL 00:23:05 00:03:47 00:01:28 00:10:28 00:00:31 00:06:54
36 Grant Sheldon 1994 GBR 00:23:23 00:03:56 00:01:29 00:10:54 00:00:35 00:06:31
37 Davis Bove 2000 USA 00:24:19 00:03:58 00:01:24 00:11:26 00:00:36 00:06:58
38 Jan Volar 1992 CZE 00:23:02 00:03:47 00:01:28 00:10:02 00:00:31 00:07:16
Program notes:

Technical Delegate: Esteban Benitez/MEX. Head Referee: Ulf Schuetze/CAN. Competition Jury: Esteban Benitez/MEX, Leslie Buchanan/CAN, Marie-Eve Sullivan/CAN.
Distances: Swim 300 m (1 lap), Bike 7.2 km (3 laps), Run 2 km (2 laps).
Athletes ranked 1 to 10 are from the stage 3 of the final. Athletes ranked 11 to 20 are from stage 2 of the final. Athletes ranked 21 to 30 are from stage 3 of the final. Athletes ranked from 31 are from the repechage.