Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Taylor Knibb 1998 USA 4 01:54:47 00:18:42 00:01:08 00:58:44 00:00:29 00:35:46
2 Leonie Periault 1994 FRA 8 01:55:43 00:18:52 00:01:05 01:01:30 00:00:26 00:33:52
3 Flora Duffy 1987 BER 1 01:56:11 00:18:57 00:01:04 01:01:24 00:00:26 00:34:22
4 Katie Zaferes 1989 USA 6 01:56:14 00:19:01 00:01:06 01:01:18 00:00:27 00:34:24
5 Taylor Spivey 1991 USA 2 01:56:16 00:18:47 00:01:06 01:01:30 00:00:25 00:34:30
6 Maya Kingma 1995 NED 3 01:56:23 00:18:48 00:01:03 01:01:34 00:00:23 00:34:38
7 Sophie Coldwell 1995 GBR 5 01:56:46 00:19:00 00:01:07 01:01:19 00:00:25 00:34:58
8 Laura Lindemann 1996 GER 7 01:56:56 00:18:50 00:01:09 01:01:27 00:00:27 00:35:05
9 Vicky Holland 1986 GBR 24 01:57:32 00:19:05 00:01:18 01:02:36 00:00:25 00:34:10
10 Kirsten Kasper 1991 USA 14 01:57:47 00:18:54 00:01:08 01:01:21 00:00:27 00:35:58
11 Non Stanford 1989 GBR 9 01:58:03 00:19:24 00:01:10 01:02:24 00:00:26 00:34:41
12 Natalie Van Coevorden 1992 AUS 16 01:58:17 00:18:46 00:01:08 01:01:32 00:00:25 00:36:28
13 Alice Betto 1987 ITA 11 01:58:39 00:19:01 00:01:10 01:02:49 00:00:26 00:35:16
14 Sian Rainsley 1997 GBR 17 01:58:41 00:19:13 00:01:10 01:02:35 00:00:25 00:35:19
15 Melanie Santos 1995 POR 30 01:58:48 00:19:07 00:01:21 01:02:31 00:00:25 00:35:26
16 Summer Rappaport 1991 USA 10 01:59:04 00:18:49 00:01:09 01:03:04 00:00:27 00:35:37
17 Marlene Gomez-Islinger 1993 GER 25 01:59:28 00:19:11 00:01:16 01:02:31 00:00:25 00:36:07
18 Beth Potter 1991 GBR 19 01:59:32 00:19:26 00:01:06 01:03:48 00:00:26 00:34:48
19 Kelly-Ann Perkins 1992 AUS 38 01:59:50 00:19:16 00:01:18 01:03:48 00:00:25 00:35:05
20 Miriam Casillas García 1992 ESP 15 01:59:55 00:19:14 00:01:03 01:02:40 00:00:24 00:36:36
21 Verena Steinhauser 1994 ITA 12 02:00:03 00:19:08 00:01:09 01:02:42 00:00:29 00:36:37
22 Nina Eim 1998 GER 29 02:00:06 00:20:02 00:01:12 01:03:04 00:00:25 00:35:24
23 Anabel Knoll 1996 GER 20 02:00:10 00:19:12 00:01:10 01:02:36 00:00:24 00:36:49
24 Simone Ackermann 1990 RSA 22 02:00:12 00:19:06 00:01:10 01:02:44 00:00:25 00:36:50
25 Cecilia Perez 1991 MEX 33 02:00:16 00:19:26 00:01:10 01:03:46 00:00:28 00:35:28
26 Lizeth Rueda Santos 1994 MEX 31 02:00:30 00:19:03 00:01:23 01:02:33 00:00:31 00:37:02
27 Nicole Van Der Kaay 1996 NZL 18 02:00:51 00:19:36 00:01:09 01:03:35 00:00:27 00:36:06
28 Jaz Hedgeland 1995 AUS 32 02:01:17 00:19:40 00:01:06 01:03:35 00:00:27 00:36:31
29 Emma Jackson 1991 AUS 26 02:01:49 00:19:08 00:01:15 01:02:34 00:00:27 00:38:28
30 Michelle Flipo 1988 MEX 28 02:01:57 00:19:39 00:01:20 01:03:20 00:00:30 00:37:10
31 Tereza Zimovjanova 1995 CZE 23 02:02:04 00:20:06 00:01:08 01:03:06 00:00:28 00:37:19
32 Vittoria Lopes 1996 BRA 21 02:02:27 00:18:43 00:01:13 01:01:29 00:00:27 00:40:36
33 Sarika Nakayama 2000 JPN 34 02:02:58 00:19:56 00:01:15 01:03:10 00:00:28 00:38:11
LAP Hiraku Fukuoka 1994 JPN 35 LAP 00:20:36 00:01:14 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Ai Ueda 1983 JPN 37 LAP 00:21:12 00:01:08 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Niina Kishimoto 1995 JPN 27 LAP 00:20:50 00:01:16 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Juri Ide 1983 JPN 39 LAP 00:19:43 00:01:11 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Charlotte McShane 1990 AUS 36 DNF 00:20:50 00:01:15 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegates: Keith Iwasaki/CAN, Gergely Markus/HUN, Roberto Menescal/BRA, Janice Turner/CAN.
Head Referees: Leslie Buchanan/CAN, Ulf Schuetze/CAN
Competition Jury: Gergely Markus/HUN, Antonio Fernandez/ESP, Peter McCroy/CAN.
Distances: Swim 1500 m (2 laps), bike 40 km (8 laps),  run 10 km (4 laps)
Water temperature: 19.4ºC, air temperature 18.6ºC. Wetsuits allowed.
Athlete #31 Rueda Santos/MEX served 15 seconds penalty during the run segment.