Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Kristian Blummenfelt 1994 NOR 2 01:44:14 00:18:36 00:00:54 00:53:37 00:00:23 00:30:45
2 Marten Van Riel 1992 BEL 3 01:44:14 00:18:07 00:00:54 00:53:58 00:00:23 00:30:54
3 Léo Bergere 1996 FRA 5 01:44:15 00:18:39 00:00:52 00:53:38 00:00:25 00:30:44
4 Seth Rider 1997 USA 15 01:44:23 00:18:30 00:00:54 00:53:44 00:00:22 00:30:55
5 Adrien Briffod 1994 SUI 12 01:44:24 00:18:39 00:00:52 00:53:37 00:00:21 00:30:57
6 Dorian Coninx 1994 FRA 7 01:44:26 00:18:22 00:00:52 00:53:55 00:00:22 00:30:56
7 Tayler Reid 1996 NZL 14 01:44:26 00:18:20 00:00:51 00:53:57 00:00:21 00:30:59
8 Antonio Serrat Seoane 1995 ESP 8 01:44:35 00:18:43 00:00:50 00:53:36 00:00:21 00:31:06
9 Takumi Hojo 1996 JPN 20 01:44:41 00:18:24 00:01:06 00:53:38 00:00:21 00:31:14
10 Vincent Luis 1989 FRA 6 01:44:52 00:18:01 00:00:55 00:54:04 00:00:25 00:31:29
11 Alex Yee 1998 GBR 1 01:44:53 00:18:53 00:00:53 00:54:44 00:00:21 00:30:04
12 Sylvain Fridelance 1995 SUI 17 01:45:15 00:18:31 00:00:52 00:53:46 00:00:24 00:31:44
13 Brandon Copeland 1996 AUS 25 01:45:21 00:18:42 00:00:50 00:53:38 00:00:25 00:31:48
14 Hayden Wilde 1997 NZL 4 01:45:38 00:19:08 00:00:50 00:54:33 00:00:26 00:30:43
15 Aaron Royle 1990 AUS 16 01:45:43 00:18:19 00:00:55 00:53:55 00:00:25 00:32:10
16 Márk Dévay 1996 HUN 26 01:45:51 00:18:04 00:00:54 00:54:02 00:00:25 00:32:28
17 Alessandro Fabian 1988 ITA 29 01:45:53 00:18:29 00:00:53 00:53:46 00:00:26 00:32:21
18 Noah Servais 1997 BEL 40 01:45:58 00:18:36 00:00:51 00:53:42 00:00:22 00:32:29
19 Irving Perez 1986 MEX 27 01:46:08 00:18:26 00:00:54 00:53:51 00:00:25 00:32:35
20 Valentin Wernz 1995 GER 23 01:46:19 00:18:35 00:00:52 00:53:43 00:00:24 00:32:47
21 Jonas Schomburg 1994 GER 10 01:46:22 00:18:34 00:00:52 00:53:42 00:00:23 00:32:52
22 Kenji Nener 1993 JPN 21 01:46:26 00:19:08 00:00:51 00:54:31 00:00:24 00:31:33
23 Jacob Birtwhistle 1995 AUS 11 01:46:32 00:18:50 00:00:52 00:54:49 00:00:24 00:31:39
24 Crisanto Grajales 1987 MEX 31 01:46:43 00:18:39 00:00:55 00:54:58 00:00:33 00:31:41
25 Lasse Lührs 1996 GER 39 01:46:48 00:18:43 00:00:54 00:54:54 00:00:24 00:31:56
26 Ren Sato 1995 JPN 24 01:47:15 00:19:08 00:00:53 00:54:28 00:00:23 00:32:24
27 Trent Thorpe 1996 NZL 35 01:47:42 00:18:28 00:00:53 00:53:50 00:00:25 00:34:08
28 Bob Haller 1993 LUX 33 01:48:32 00:19:09 00:00:53 00:54:30 00:00:29 00:33:33
29 Joao Silva 1989 POR 19 01:49:01 00:19:02 00:00:57 00:54:34 00:00:28 00:34:03
30 Thomas Bishop 1991 GBR 18 01:49:57 00:18:38 00:00:58 00:54:58 00:00:29 00:34:56
31 Rodrigo Gonzalez 1989 MEX 30 01:50:17 00:20:01 00:00:50 00:57:01 00:00:24 00:32:04
32 Gregor Payet 1995 LUX 42 01:52:37 00:20:08 00:00:54 00:56:49 00:00:28 00:34:19
33 Matthew Sharpe 1991 CAN 37 01:52:57 00:18:53 00:00:54 00:58:05 00:00:26 00:34:40
34 Radim Grebík 2001 CZE 34 01:53:17 00:19:39 00:00:53 00:57:21 00:00:24 00:35:03
LAP Grant Sheldon 1994 GBR 36 LAP 00:19:57 00:00:57 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Constantine Doherty 1995 IRL 38 LAP 00:21:11 00:00:58 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP David Nuñez 1992 MEX 41 LAP 00:21:10 00:00:57 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Manoel Messias 1996 BRA 22 DNF 00:19:58 00:00:53 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Jeremy Briand 1995 CAN 32 DNF 00:20:13 00:00:52 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Jonas Breinlinger 1994 GER 28 DNF 00:18:36 00:00:55 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegates: Keith Iwasaki/CAN, Gergely Markus/HUN, Roberto Menescal/BRA, Janice Turner/CAN.
Head Referees: Leslie Buchanan/CAN, Ulf Schuetze/CAN
Competition Jury: Gergely Markus/HUN, Antonio Fernandez/ESP, Peter McCroy/CAN.
Distances: Swim 1500 m (2 laps), bike 40 km (8 laps),  run 10 km (4 laps)
Water temperature: 20.0ºC, air temperature 22.1ºC. Wetsuits not allowed.
Athlete #20 Hojo/JPN served 15 seconds penalty in transition 1.