Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run T1 Bike T2 Run
1 Chris Nicoll 1969 GBR 1274 01:04:41 00:16:18 00:01:35 00:35:18 00:01:43 00:09:45
2 Mario Salazar Valdez 1970 MEX 1284 01:04:48 00:16:28 00:01:32 00:35:15 00:01:43 00:09:48
3 Rudolf Cogan 1971 CZE 1294 01:05:14 00:00:00 00:00:00 00:35:02 00:01:47 00:10:17
4 David Serra Termens 1969 ESP 1260 01:05:18 00:16:28 00:01:34 00:35:12 00:01:38 00:10:25
5 Lubomir Hrcka 1969 SVK 1288 01:05:25 00:16:29 00:01:34 00:35:11 00:01:52 00:10:19
6 David Vargas Ansia 1971 ESP 1262 01:05:42 00:16:39 00:01:30 00:35:07 00:01:37 00:10:47
7 Asier Astigarraga Olaizola 1971 ESP 1242 01:06:01 00:16:35 00:01:35 00:35:01 00:02:03 00:10:45
8 Mark Shepherd 1970 GBR 1278 01:06:04 00:16:52 00:01:50 00:34:32 00:01:56 00:10:51
9 Miguel Martinez Bonet 1971 ESP 1252 01:06:08 00:16:36 00:01:27 00:35:05 00:02:04 00:10:54
10 José Peixoto 1969 POR 1287 01:07:21 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
11 Steven Worth 1970 USA 1293 01:07:34 00:17:18 00:01:38 00:35:49 00:01:46 00:11:00
12 Michael Buchallet 1971 GBR 1269 01:07:36 00:16:52 00:01:50 00:36:06 00:02:02 00:10:44
13 Robert Lowe 1969 GBR 1273 01:07:47 00:16:38 00:02:03 00:36:06 00:02:13 00:10:46
14 Paul Abeledo 1969 GBR 1265 01:07:54 00:17:09 00:01:50 00:35:52 00:02:00 00:11:01
15 Simon Clarke 1970 GBR 1270 01:08:00 00:16:51 00:01:52 00:36:01 00:02:12 00:11:02
16 Antonio Luis Perez Saa 1969 ESP 1258 01:08:14 00:17:10 00:01:53 00:35:56 00:01:57 00:11:16
17 Jose A. Garcia Garcia 1969 ESP 1247 01:09:54 00:17:09 00:04:25 00:35:34 00:01:51 00:10:54
18 Carlos Fernandez Gonzalez 1969 ESP 1245 01:10:10 00:17:49 00:01:43 00:37:37 00:01:54 00:11:05
19 Fco. Javier Garcia Lopez 1968 ESP 1248 01:10:13 00:16:59 00:02:06 00:38:18 00:02:02 00:10:47
20 Oscar Jesus Fernandez Vega 1971 ESP 1246 01:10:19 00:16:54 00:01:47 00:38:14 00:02:01 00:11:20
21 Rafael Cabañeros Robles 1971 ESP 1244 01:10:20 00:18:10 00:01:45 00:37:18 00:02:03 00:11:02
22 Michael O'riley 1968 USA 1292 01:10:21 00:17:22 00:02:04 00:37:33 00:02:05 00:11:15
23 Mike Russell 1969 GBR 1296 01:10:24 00:17:47 00:01:48 00:37:39 00:01:52 00:11:18
24 Luis Hernando Pastor Ortiz 1968 ESP 1256 01:10:25 00:17:46 00:01:52 00:37:31 00:01:50 00:11:23
25 Juan Antonio Madueño Calderon 1968 ESP 1251 01:10:35 00:17:45 00:39:11 00:00:00 00:00:00 00:11:31
26 Pedro Lopez Zuazua 1968 ESP 1250 01:10:59 00:18:43 00:01:58 00:36:27 00:02:01 00:11:47
27 Brendan Anglim 1971 GBR 1267 01:12:08 00:18:56 00:01:48 00:36:32 00:02:02 00:12:49
28 Simon Ward 1971 GBR 1280 01:13:22 00:18:26 00:02:01 00:38:50 00:02:03 00:11:59
29 David Pulford 1967 GBR 1276 01:13:29 00:19:05 00:01:49 00:38:18 00:02:12 00:12:03
30 David Smith 1967 GBR 1279 01:13:39 00:17:21 00:02:56 00:39:40 00:02:35 00:11:04
31 Jose Nuñez Rodriguez 1969 ESP 1255 01:13:43 00:17:48 00:02:02 00:39:30 00:00:00 00:00:00
32 Ian Alcock 1971 GBR 1266 01:14:22 00:20:05 00:01:52 00:37:33 00:01:57 00:12:53
33 David Ferrett 1971 USA 1290 01:15:08 00:19:07 00:02:00 00:38:45 00:02:29 00:12:45
34 Todd Hamilton 1971 USA 1291 01:15:51 00:21:12 00:02:11 00:36:14 00:02:29 00:13:43
35 Juan Francisco Varea Palacios 1971 ESP 1261 01:16:36 00:18:56 00:03:22 00:38:50 00:02:24 00:13:01
36 Carlos Andres Ramirez Duarte 1970 ESP 1259 01:17:10 00:21:01 00:02:08 00:37:37 00:02:37 00:13:45
37 Daz Red 1970 GBR 1277 01:17:20 00:20:48 00:02:17 00:38:29 00:02:39 00:13:05
38 James Lee 1967 GBR 1272 01:19:42 00:19:57 00:02:25 00:41:15 00:02:24 00:13:38
39 Simon Powell 1967 GBR 1275 01:24:57 00:23:15 00:02:53 00:40:44 00:04:23 00:13:41
40 Julio Blanco Salazar 1967 ESP 1243 01:25:08 00:20:56 00:02:15 00:00:00 00:00:00 00:15:04
41 Alejandro Tapia Alamilla 1968 MEX 1285 01:25:23 00:20:32 00:05:34 00:42:41 00:03:09 00:13:26
42 Fernando Cinco Sánchez 1970 MEX 1282 01:25:24 00:19:06 00:02:47 00:45:16 00:03:51 00:14:22
43 Juan Manuel Payo Hidalgo 1968 ESP 1257 01:26:46 00:21:34 00:03:22 00:43:54 00:03:17 00:14:37
DNF Lee Barker 1967 GBR 1268 DNF 00:17:08 00:01:42 00:33:30 00:00:00 00:00:00
DNF Andrew Chapman 1970 GBR 1295 DNF 00:20:54 00:02:36 00:31:52 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Bex Stubbings/GBR. Head Referee: Esther Sanchez/ESP.Competition Jury: Bex Stubbings/GBR, Alpar Nagy/HUN, Alicia Garcia/ESP.
Distances: 1st Run 5.1 km (1 lap), Bike 21.2 km (2 laps), 2nd Run 2.8 km (1 lap)
Air temperature 8.7ºC