Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run T1 Bike T2 Run
1 Juan Bautista Exposito Sierra 1992 ESP 1041 01:00:48 00:14:57 00:01:27 00:33:38 00:01:26 00:09:20
2 Estanislao Lorencio Fernandez 1995 ESP 1044 01:00:55 00:15:02 00:01:36 00:33:17 00:01:38 00:09:22
3 Ismael Vieitez Porto 1992 ESP 1051 01:00:58 00:15:01 00:02:04 00:32:50 00:01:40 00:09:23
4 Pierre Delmotte 1995 FRA 1052 01:01:29 00:15:01 00:01:33 00:33:25 00:01:42 00:09:48
5 Sean Price 1992 USA 1064 01:01:30 00:15:45 00:01:30 00:32:44 00:01:47 00:09:44
6 Aitor Ramírez Martínez 1995 ESP 1048 01:01:36 00:15:23 00:01:36 00:32:58 00:01:46 00:09:53
7 Enrique Fidencio Moreno Alfaro 1996 MEX 1061 01:01:41 00:15:06 00:01:38 00:33:17 00:01:44 00:09:56
8 Alberto Blázquez Martín 1996 ESP 1040 01:03:41 00:15:36 00:01:35 00:34:45 00:01:54 00:09:51
9 Faris Alzaabi 1992 UAE 1062 01:04:03 00:15:36 00:01:37 00:34:43 00:01:59 00:10:08
10 Adrian Picallo Mato 1995 ESP 1046 01:04:47 00:16:44 00:01:37 00:33:41 00:02:13 00:10:32
11 Manuel Alejandro Martínez Rodea 1996 MEX 1060 01:06:42 00:16:23 00:01:35 00:36:32 00:01:58 00:10:14
12 Roberto Fernandez Joral 1992 ESP 1042 01:06:43 00:16:22 00:02:11 00:35:46 00:01:53 00:10:31
13 Ayax Cruz Niño 1994 MEX 1058 01:06:56 00:15:03 00:01:31 00:38:29 00:01:52 00:10:01
14 Ramon Aranda Valdivieso 1995 ESP 1039 01:07:27 00:16:28 00:01:41 00:36:59 00:01:52 00:10:27
15 Manuel Moreno Ruz 1993 ESP 1045 01:08:00 00:16:53 00:01:45 00:36:26 00:02:04 00:10:52
16 Tomas Quesada Donoso 1996 ESP 1047 01:08:16 00:16:38 00:01:36 00:36:57 00:02:07 00:10:58
17 Joshua Southern 1996 GBR 1057 01:08:33 00:18:23 00:01:46 00:34:54 00:01:56 00:11:34
18 Alejandro Romero Gama 1994 ESP 1050 01:08:41 00:15:38 00:01:40 00:36:26 00:01:58 00:12:59
19 Jose Benigno Riquelme Ros 1992 ESP 1049 01:09:12 00:18:00 00:01:49 00:35:16 00:02:09 00:11:58
20 William Cottrell 1994 USA 1066 01:09:15 00:16:57 00:01:53 00:36:15 00:02:50 00:11:20
21 Bradley Thompson 1994 CAN 1065 01:10:03 00:18:00 00:01:48 00:35:17 00:02:50 00:12:08
22 Luke Lambert 1992 GBR 1055 01:12:06 00:18:08 00:01:48 00:38:18 00:02:07 00:11:45
23 Kevin Broome 1992 GBR 1053 01:12:08 00:18:49 00:02:05 00:36:10 00:02:21 00:12:43
24 Luis Uriel Guarneros Romero 1995 MEX 1059 01:24:25 00:19:12 00:01:54 00:48:13 00:02:10 00:12:56
Program notes:

Technical Delegate: Bex Stubbings/GBR. Head Referee: Esther Sanchez/ESP.Competition Jury: Bex Stubbings/GBR, Alpar Nagy/HUN, Alicia Garcia/ESP.
Distances: 1st Run 5.1 km (1 lap), Bike 21.2 km (2 laps), 2nd Run 2.8 km (1 lap)
Air temperature 8.7ºC