Results: 2021 World Triathlon Cup Tongyeong | Elite Men
Tongyeong , Korea, South • 30 Oct, 2021
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Jawad Abdelmoula 1994 MAR 30 00:51:43 00:08:52 00:00:37 00:26:55 00:00:24 00:14:58
2 Alessio Crociani 2001 ITA 15 00:51:52 00:08:23 00:00:39 00:27:21 00:00:21 00:15:09
3 Sergio Baxter Cabrera 2000 ESP 6 00:51:53 00:08:49 00:00:38 00:26:56 00:00:23 00:15:10
4 Michele Sarzilla 1988 ITA 4 00:51:54 00:08:37 00:00:36 00:27:11 00:00:26 00:15:06
5 Luke Bate 1999 AUS 9 00:51:55 00:08:47 00:00:36 00:27:01 00:00:23 00:15:09
6 Gábor Faldum 1988 HUN 8 00:51:57 00:08:51 00:00:39 00:26:53 00:00:24 00:15:12
7 Antoine Duval 1995 FRA 18 00:52:01 00:08:27 00:00:39 00:27:19 00:00:24 00:15:14
8 Tamás Tóth 1989 HUN 14 00:52:01 00:08:38 00:00:40 00:27:04 00:00:24 00:15:17
9 Jumpei Furuya 1991 JPN 2 00:52:02 00:08:31 00:00:32 00:27:21 00:00:23 00:15:17
10 Nicola Azzano 1997 ITA 3 00:52:09 00:08:30 00:00:39 00:27:14 00:00:23 00:15:26
11 Martin Sobey 1996 CAN 21 00:52:09 00:08:40 00:00:36 00:27:08 00:00:23 00:15:24
12 Rodrigo Gonzalez 1989 MEX 5 00:52:16 00:08:47 00:00:34 00:27:01 00:00:25 00:15:31
13 Arthur Berland 1999 FRA 10 00:52:26 00:08:49 00:00:37 00:26:56 00:00:25 00:15:41
14 Tjebbe Kaindl 1999 AUT 20 00:52:27 00:08:48 00:00:35 00:27:00 00:00:26 00:15:41
15 Max Stapley 1999 AUS 19 00:52:34 00:08:25 00:00:38 00:27:19 00:00:24 00:15:49
16 Delian Stateff 1994 ITA 12 00:52:38 00:08:30 00:00:43 00:27:11 00:00:26 00:15:51
17 Ren Sato 1995 JPN 7 00:52:46 00:08:49 00:00:37 00:26:57 00:00:25 00:16:00
18 John Rasmussen 1991 CAN 22 00:52:54 00:08:38 00:00:37 00:27:09 00:00:28 00:16:04
19 Felix Duchampt 1989 ROU 1 00:52:56 00:09:01 00:00:37 00:27:35 00:00:27 00:15:18
20 Nathan Grayel 1995 FRA 27 00:52:59 00:09:05 00:00:40 00:27:25 00:00:24 00:15:27
21 Constantine Doherty 1995 IRL 26 00:53:01 00:09:06 00:00:34 00:27:29 00:00:26 00:15:28
22 Simon Viain 1993 FRA 17 00:53:07 00:09:01 00:00:36 00:27:35 00:00:25 00:15:32
23 David Nuñez 1992 MEX 16 00:53:14 00:08:52 00:00:39 00:27:43 00:00:28 00:15:36
24 Sébastien Pascal 1996 FRA 36 00:53:15 00:08:53 00:00:37 00:27:41 00:00:26 00:15:41
25 Fabian Meeusen 1998 SUI 31 00:53:29 00:08:27 00:00:38 00:27:19 00:00:24 00:16:44
26 Fabian Villanueva Moehl 1993 MEX 11 00:53:30 00:08:57 00:00:39 00:27:36 00:00:29 00:15:51
27 Thomas Pietrera 1996 FRA 41 00:53:41 00:08:49 00:00:37 00:27:47 00:00:28 00:16:03
28 Martin Demuth 1995 AUT 24 00:53:48 00:08:38 00:00:36 00:27:10 00:00:26 00:16:59
29 Kwangjun Pak 1999 KOR 39 00:54:15 00:09:02 00:00:36 00:27:32 00:00:24 00:16:43
30 Lars Holenweger 1998 SUI 29 00:54:37 00:08:27 00:00:35 00:27:21 00:00:25 00:17:50
31 Ji Hwan Kim 1990 KOR 32 00:54:43 00:08:51 00:00:38 00:27:44 00:00:25 00:17:07
32 Jaehyeon Jo 1999 KOR 43 00:55:01 00:08:48 00:00:39 00:27:47 00:00:30 00:17:19
33 Guillaume Hay 2000 FRA 35 00:55:36 00:09:03 00:00:34 00:27:34 00:00:23 00:18:04
34 Erik Yamir Ramos Croda 2001 MEX 37 00:56:21 00:09:03 00:00:42 00:27:27 00:00:24 00:18:47
35 Michael Arishita 1994 USA 34 00:57:18 00:08:55 00:00:35 00:30:47 00:00:24 00:16:39
36 Minho Kweon 2000 KOR 42 00:59:00 00:09:15 00:00:38 00:30:54 00:00:30 00:17:45
37 Gyuseo Choi 1994 KOR 40 00:59:22 00:09:16 00:00:37 00:30:53 00:00:29 00:18:07
38 Seongsik Kim 2000 KOR 48 00:59:42 00:09:17 00:00:41 00:30:51 00:00:30 00:18:25
39 Gwangjae Seo 2002 KOR 47 01:00:25 00:09:20 00:00:54 00:31:49 00:00:30 00:17:55
40 Hyeonwoo Jeong 2002 KOR 45 01:01:17 00:09:22 00:00:50 00:31:50 00:00:27 00:18:49
41 Wan Hyuk Kim 1996 KOR 49 01:02:14 00:08:51 00:00:39 00:31:18 00:01:09 00:20:19
42 Seong Heum Cho 2000 KOR 46 01:02:28 00:09:19 00:00:37 00:32:54 00:00:32 00:19:09
DNF Maciej Bruzdziak 1998 POL 23 DNF 00:08:37 00:00:40 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Brock Hoel 2001 CAN 25 DNF 00:08:47 00:00:39 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Jonas Osterholt 2000 GER 28 DNF 00:08:42 00:00:36 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Diego Alejandro Lopez Acosta 1997 MEX 33 DNF 00:08:46 00:00:49 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Aurelien Jem 1996 FRA 38 DNF 00:08:59 00:00:39 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Soung Geun Sin 1991 KOR 44 DNF 00:09:15 00:00:39 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Olga Blokhina/UZB. Head Referee: Sang Pyo Kim/KOR.
Competition Jury: Olga Blokhina/UZB, Byoung Ki Lee/KOR, Sungjin LEE/KOR.
Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 19.98 km (3 laps), Run 5 km (2 laps)
Water temperature 19.4ºC. Air temperature 16.3º C. Wetsuits allowed.