Results: 2021 World Triathlon Cup Lisbon | Elite Women
Lisbon, Portugal • 23 May, 2021
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Nicola Spirig 1982 SUI 10 1:59:05 00:20:41 00:00:52 1:03:11 00:00:24 00:33:57
2 Carolyn Hayes 1988 IRL 19 1:59:17 00:20:32 00:00:53 1:03:18 00:00:22 00:34:12
3 Kirsten Kasper 1991 USA 8 1:59:39 00:19:37 00:00:51 1:04:15 00:00:24 00:34:32
4 Jolanda Annen 1992 SUI 42 1:59:55 00:20:27 00:00:49 1:03:29 00:00:25 00:34:45
5 Vicky Holland 1986 GBR 2 1:59:56 00:19:34 00:00:50 1:04:20 00:00:22 00:34:50
6 Amelie Kretz 1993 CAN 40 2:00:09 00:19:46 00:00:54 1:04:06 00:00:31 00:34:52
7 Alberte Kjær Pedersen 1998 DEN 66 2:00:21 00:20:32 00:00:48 1:03:24 00:00:25 00:35:12
8 Rachel Klamer 1990 NED 3 2:00:25 00:20:28 00:00:54 1:03:22 00:00:23 00:35:18
9 Summer Rappaport 1991 USA 1 2:00:30 00:19:31 00:00:54 1:04:21 00:00:29 00:35:15
10 Lea Coninx 1998 FRA 58 2:00:39 00:19:35 00:00:51 1:04:21 00:00:23 00:35:29
11 Natalie Van Coevorden 1992 AUS 7 2:00:42 00:19:32 00:00:55 1:04:17 00:00:32 00:35:26
12 Alice Betto 1987 ITA 4 2:00:51 00:19:51 00:00:55 1:04:00 00:00:23 00:35:42
13 Lizeth Rueda Santos 1994 MEX 25 2:00:56 00:19:35 00:00:59 1:04:13 00:00:30 00:35:39
14 Sian Rainsley 1997 GBR 50 2:01:09 00:19:47 00:00:55 1:04:04 00:00:27 00:35:56
15 Anastasia Gorbunova 1994 RUS 31 2:01:49 00:19:34 00:00:50 1:04:25 00:00:30 00:36:30
16 Melanie Santos 1995 POR 36 2:02:01 00:19:35 00:00:57 1:04:13 00:00:27 00:36:49
17 Zsanett Bragmayer 1994 HUN 37 2:02:08 00:19:49 00:00:50 1:04:07 00:00:23 00:36:59
18 Valentina Riasova 1998 RUS 35 2:02:21 00:20:46 00:00:50 1:05:38 00:00:24 00:34:43
19 Julie Derron 1996 SUI 17 2:02:24 00:21:57 00:00:50 1:04:28 00:00:27 00:34:42
20 Simone Ackermann 1990 RSA 24 2:02:30 00:19:40 00:00:51 1:04:17 00:00:27 00:37:15
21 Alexandra Razarenova 1990 RUS 15 2:02:32 00:20:52 00:00:55 1:05:29 00:00:32 00:34:44
22 Julia Hauser 1994 AUT 11 2:02:39 00:20:45 00:01:00 1:05:30 00:00:32 00:34:52
23 Petra Kurikova 1991 CZE 23 2:02:45 00:20:56 00:00:52 1:05:30 00:00:26 00:35:01
24 Anna Godoy Contreras 1992 ESP 16 2:02:56 00:20:26 00:00:54 1:05:57 00:00:30 00:35:09
25 Yuliya Yelistratova 1988 UKR 14 2:02:59 00:21:41 00:00:58 1:04:37 00:00:33 00:35:10
26 Gillian Sanders 1981 RSA 34 2:03:31 00:20:47 00:00:53 1:05:36 00:00:27 00:35:48
27 Kaidi Kivioja 1993 EST 38 2:03:33 00:21:41 00:00:59 1:04:35 00:00:26 00:35:52
28 Djenyfer Arnold 1993 BRA 45 2:03:40 00:19:43 00:01:08 1:06:24 00:00:27 00:35:58
29 Shanae Williams 1998 RSA 52 2:04:00 00:19:44 00:00:57 1:06:40 00:00:26 00:36:13
30 Maria Czesnik 1977 POL 49 2:04:33 00:20:59 00:01:00 1:05:20 00:00:38 00:36:36
31 Claudia Rivas 1989 MEX 29 2:04:44 00:20:46 00:00:59 1:05:33 00:00:28 00:36:58
32 Dominika Jamnicky 1992 CAN 48 2:05:05 00:21:14 00:00:53 1:05:08 00:00:30 00:37:20
33 Solveig Løvseth 1999 NOR 62 2:05:09 00:21:22 00:00:55 1:04:56 00:00:28 00:37:28
34 Zsófia Kovács 1988 HUN 27 2:05:15 00:20:50 00:00:52 1:05:34 00:00:37 00:37:22
35 Romana Gajdošová 1994 SVK 41 2:05:24 00:20:40 00:00:54 1:05:42 00:00:29 00:37:39
36 Michelle Flipo 1988 MEX 33 2:06:05 00:20:48 00:00:56 1:05:29 00:00:28 00:38:24
37 Emy Legault 1996 CAN 46 2:06:25 00:21:15 00:00:53 1:05:08 00:00:27 00:38:42
38 Stine Dale 1998 NOR 64 2:06:46 00:20:54 00:00:56 1:05:28 00:00:30 00:38:58
39 Jolien Vermeylen 1994 BEL 53 2:07:40 00:20:23 00:00:56 1:06:01 00:00:29 00:39:51
40 Maeve Gallagher 2001 IRL 55 2:08:12 00:22:11 00:00:54 1:07:28 00:00:28 00:37:11
41 Miyu Sakai 1999 JPN 59 2:08:22 00:20:34 00:00:56 1:05:44 00:00:24 00:40:44
42 Chloe Pollard 1997 IRL 67 2:09:14 00:19:33 00:00:55 1:06:58 00:00:27 00:41:21
43 Tereza Zimovjanova 1995 CZE 61 2:10:47 00:20:48 00:00:52 1:05:34 00:00:27 00:43:06
44 Gina Sereno 1995 USA 65 2:11:51 00:21:47 00:00:56 1:09:52 00:00:36 00:38:40
45 Anne Holm 1999 DEN 57 2:12:23 00:20:41 00:00:51 1:09:01 00:00:25 00:41:25
46 Marta Pintanel Raymundo 1999 ESP 68 2:12:33 00:21:31 00:00:52 1:10:09 00:00:29 00:39:32
47 Juri Ide 1983 JPN 22 2:12:40 00:20:21 00:00:53 1:12:43 00:00:30 00:38:13
48 Basmla Elsalamoney 1999 EGY 70 2:13:21 00:21:40 00:00:57 1:09:47 00:00:32 00:40:25
DNS Miriam Casillas García 1992 ESP 6 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Angelica Olmo 1996 ITA 21 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Sif Bendix Madsen 2001 DEN 63 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Lina Maria Raga 1988 COL 32 LAP 00:22:01 00:01:04 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Brittany Warly 1993 CAN 44 LAP 00:21:58 00:00:52 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Sandra Dodet 1996 FRA 9 DNF 00:20:41 00:00:50 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Luisa Baptista 1994 BRA 12 DNF 00:20:16 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Cecilia Perez 1991 MEX 18 DNF 00:20:17 00:00:55 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Romina Biagioli 1989 ARG 20 DNF 00:20:43 00:00:54 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Sara Vilic 1992 AUT 28 DNF 00:20:50 00:01:10 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Marion Kim Mangrobang 1991 PHI 39 DNF 00:21:16 00:00:56 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Carolina Routier 1990 ESP 47 DNF 00:19:54 00:00:50 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Erica Hawley 1998 BER 54 DNF 00:21:56 00:01:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Lisa Berger 1993 SUI 56 DNF 00:21:43 00:00:57 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Hanne De Vet 1998 BEL 60 DNF 00:20:17 00:00:59 1:03:44 00:00:27 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Miguel Alejandro Fernandez/ESP, Head Referee: Liliana SaresPOR. Competition Jury: Miguel Alejandro Fernandez/ESP, Antonio Fernandez/ESP, Fernando Correia/POR.
Distances: Swim 1500 m (2 laps), Bike 40 km (8 laps), Run 10 km (4 laps)
Water temperature: 18ºC; Air temperature: 17.5ºC. Wetsuits allowed.