Results: 2021 World Triathlon Cup Lisbon | Elite Men
Lisbon, Portugal • 22 May, 2021
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Kristian Blummenfelt 1994 NOR 2 01:42:33 00:16:42 00:00:47 00:55:37 00:00:21 00:29:06
2 Max Studer 1996 SUI 12 01:42:41 00:16:32 00:00:48 00:55:49 00:00:28 00:29:04
3 Genis Grau 1994 ESP 34 01:42:55 00:16:44 00:00:47 00:55:37 00:00:23 00:29:24
4 Jonas Schomburg 1994 GER 8 01:42:56 00:16:15 00:00:46 00:56:04 00:00:20 00:29:31
5 Tom Richard 1993 FRA 72 01:43:13 00:16:24 00:00:47 00:55:56 00:00:21 00:29:45
6 Gordon Benson 1994 GBR 29 01:43:18 00:16:37 00:00:49 00:55:41 00:00:24 00:29:47
7 Crisanto Grajales 1987 MEX 10 01:43:20 00:16:27 00:00:51 00:55:50 00:00:27 00:29:45
8 Gustav Iden 1996 NOR 3 01:43:23 00:17:15 00:00:50 00:55:02 00:00:24 00:29:52
9 Marten Van Riel 1992 BEL 4 01:43:29 00:16:19 00:00:48 00:55:59 00:00:22 00:30:01
10 Mario Mola 1990 ESP 1 01:43:32 00:17:12 00:00:47 00:55:11 00:00:31 00:29:51
11 Lasse Nygaard-Priester 1995 GER 67 01:43:38 00:16:54 00:00:47 00:55:27 00:00:25 00:30:05
12 Ricardo Batista 2000 POR 58 01:43:44 00:16:29 00:00:46 00:55:52 00:00:27 00:30:10
13 Valentin Morlec 1999 FRA 70 01:43:51 00:16:28 00:00:44 00:55:54 00:00:20 00:30:25
14 Andrea Salvisberg 1989 SUI 23 01:43:55 00:16:29 00:00:50 00:55:49 00:00:27 00:30:20
15 Noah Servais 1997 BEL 60 01:43:57 00:16:23 00:00:50 00:00:00 00:00:00 00:00:00
16 Rostislav Pevtsov 1987 AZE 14 01:44:00 00:16:38 00:00:50 00:55:43 00:00:34 00:30:15
17 Delian Stateff 1994 ITA 55 01:44:00 00:16:28 00:01:00 00:55:38 00:00:23 00:30:31
18 Alois Knabl 1992 AUT 9 01:44:05 00:16:21 00:00:49 00:55:55 00:00:25 00:30:35
19 Irving Perez 1986 MEX 17 01:44:08 00:16:33 00:00:48 00:55:49 00:00:33 00:30:25
20 Gabriel Sandör 1996 SWE 31 01:44:15 00:17:12 00:00:52 00:55:06 00:00:32 00:30:33
21 Miguel Hidalgo 2000 BRA 56 01:44:21 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
22 Bob Haller 1993 LUX 45 01:44:27 00:17:10 00:00:50 00:55:08 00:00:28 00:30:51
23 Rodrigo Gonzalez 1989 MEX 15 01:44:28 00:17:15 00:00:44 00:55:13 00:00:34 00:30:42
24 Eli Hemming 1995 USA 11 01:44:29 00:16:40 00:00:48 00:55:40 00:00:25 00:30:56
25 Gianluca Pozzatti 1993 ITA 57 01:44:31 00:16:21 00:00:48 00:55:56 00:00:26 00:31:00
26 Austin Hindman 1998 USA 63 01:44:32 00:16:51 00:00:48 00:55:29 00:00:25 00:30:59
27 Lukas Pertl 1995 AUT 52 01:44:34 00:17:08 00:00:46 00:55:15 00:00:27 00:30:58
28 Luciano Taccone 1989 ARG 40 01:44:37 00:17:13 00:00:51 00:55:05 00:00:30 00:30:58
29 Jannik Schaufler 1997 GER 62 01:44:40 00:16:42 00:00:49 00:55:38 00:00:27 00:31:04
30 Marco Van Der Stel 1991 NED 49 01:44:44 00:16:43 00:00:49 00:55:34 00:00:22 00:31:16
31 Erwin Vanderplancke 1995 BEL 48 01:44:47 00:16:40 00:00:48 00:55:38 00:00:25 00:31:16
32 Martin Sobey 1996 CAN 74 01:44:47 00:17:10 00:00:45 00:55:17 00:00:23 00:31:12
33 Ognjen Stojanovic 1990 SRB 25 01:44:57 00:17:11 00:00:53 00:55:08 00:00:30 00:31:15
34 Jan Volar 1992 CZE 73 01:44:57 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
35 Richard Varga 1989 SVK 32 01:44:57 00:16:12 00:00:49 00:56:09 00:00:31 00:31:16
36 Igor Polyanskiy 1990 RUS 33 01:44:58 00:16:20 00:00:52 00:55:54 00:00:24 00:31:28
37 Bence Bicsák 1995 HUN 6 01:44:59 00:16:50 00:00:49 00:55:30 00:00:29 00:31:21
38 Ilya Prasolov 1994 RUS 47 01:44:59 00:16:44 00:00:47 00:55:36 00:00:28 00:31:24
39 Ian Manthey 1993 IRL 66 01:45:02 00:17:17 00:00:50 00:55:04 00:00:28 00:31:23
40 Gábor Faldum 1988 HUN 39 01:45:10 00:17:13 00:00:49 00:55:05 00:00:21 00:31:42
41 Darr Smith 1998 USA 43 01:45:20 00:16:48 00:00:51 00:55:32 00:00:29 00:31:40
42 Diego Moya 1998 CHI 24 01:45:41 00:16:23 00:00:45 00:55:59 00:00:26 00:32:08
43 Jamie Riddle 2000 RSA 68 01:45:48 00:16:18 00:00:46 00:56:05 00:00:30 00:32:09
44 Gregor Payet 1995 LUX 42 01:45:50 00:17:21 00:00:47 00:55:03 00:00:39 00:32:00
45 Russell White 1992 IRL 35 01:45:55 00:16:43 00:00:47 00:55:39 00:00:27 00:32:19
46 Marcel Walkington 1993 AUS 59 01:45:58 00:16:25 00:00:53 00:55:50 00:00:30 00:32:20
47 Stefan Zachäus 1990 LUX 26 01:46:07 00:16:38 00:00:47 00:55:42 00:00:26 00:32:34
48 Sasha Caterina 2000 SUI 71 01:46:12 00:16:41 00:00:48 00:55:40 00:00:28 00:32:35
49 Donald Hillebregt 1992 NED 64 01:46:41 00:16:54 00:00:51 00:55:23 00:00:31 00:33:02
50 Gaspar Riveros 1990 CHI 53 01:47:10 00:17:18 00:00:48 00:55:03 00:00:33 00:33:28
51 Tyler Mislawchuk 1994 CAN 5 01:47:13 00:16:30 00:00:48 00:58:35 00:00:24 00:30:56
52 Alberto Gonzalez Garcia 1998 ESP 44 01:47:36 00:16:24 00:00:53 00:55:53 00:00:28 00:33:58
53 Carlos Javier Quinchara Forero 1988 COL 27 01:48:06 00:17:08 00:00:52 00:55:11 00:00:36 00:34:19
54 Badr Siwane 1994 MAR 38 01:48:16 00:17:17 00:00:48 00:55:05 00:00:27 00:34:39
55 Casper Stornes 1997 NOR 7 01:48:25 00:17:16 00:00:54 00:57:44 00:00:24 00:32:07
56 Reinaldo Colucci 1985 BRA 75 01:50:34 00:17:18 00:00:52 00:57:46 00:00:22 00:34:16
57 Kevin Tarek Viñuela Gonzalez 1995 ESP 69 01:51:26 00:16:19 00:00:49 00:56:03 00:00:29 00:37:46
DNS Dmitry Polyanskiy 1986 RUS 30 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Aiden Longcroft-Harris 1998 CAN 51 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Felix Duchampt 1989 ROU 16 LAP 00:17:24 00:00:48 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Grant Sheldon 1994 GBR 50 LAP 00:16:36 00:00:51 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Alexandre Nobre 1994 POR 54 LAP 00:17:13 00:00:54 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Paul Georgenthum 2000 FRA 61 DNF 00:17:08 00:00:48 00:55:12 00:00:31 00:00:00
DNF Thomas Bishop 1991 GBR 19 DNF 00:16:47 00:00:51 00:55:31 00:00:30 00:00:00
DNF Lukas Hollaus 1986 AUT 22 DNF 00:17:28 00:00:48 00:57:36 00:00:26 00:00:00
DNF Matthew Sharpe 1991 CAN 21 DNF 00:16:20 00:00:47 00:58:46 00:00:22 00:00:00
DNF Manoel Messias 1996 BRA 18 DNF 00:17:14 00:00:47 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Jan Celustka 1982 CZE 41 DNF 00:17:11 00:00:48 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Alexis Lepage 1994 CAN 46 DNF 00:16:26 00:00:48 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Tamás Tóth 1989 HUN 28 DNF 00:17:20 00:00:49 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Henrik Klemmensen 1993 DEN 65 DNF 00:17:20 00:00:51 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Simon Viain 1993 FRA 20 DNF 00:17:16 00:00:55 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Miguel Alejandro Fernandez/ESP, Head Referee: Paula Maia/POR. Competition Jury: Miguel Alejandro Fernandez/ESP, Antonio Fernandez/ESP, Fernando Correia/POR.
Distances: Swim 1500 m (2 laps), Bike 40 km (8 laps), Run 10 km (4 laps)
Water temperature: 18.5ºC; Air temperature: 15.0ºC. Wetsuits allowed.
Athletes #11 Hemming/USA and #42 Payet/LUX served 15 seconds penalty during the run segment