Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Ignacio Córdoba Moran 1984 ESP 4146 01:41:19 00:15:51 00:02:13 00:56:13 00:01:32 00:25:27
2 David Rodriguez Lopez 1982 ESP 4162 01:42:04 00:13:23 00:02:32 00:59:14 00:01:16 00:25:38
3 Juan Carlos Nieto Gracia 1982 ESP 4159 01:42:19 00:17:04 00:03:12 00:55:09 00:01:24 00:25:30
4 Sergio Soriano Diaz 1983 ESP 4166 01:44:20 00:15:07 00:02:38 00:58:09 00:01:36 00:26:48
5 Luis Martinez Cubillo 1985 ESP 4156 01:44:48 00:15:40 00:02:37 00:58:39 00:01:31 00:26:18
6 Roberto Parra Fernández 1983 ESP 4160 01:45:42 00:15:23 00:02:15 01:00:27 00:01:30 00:26:05
7 Santiago Martín-Romo Parra 1982 ESP 4157 01:45:56 00:16:44 00:00:00 00:00:00 00:02:13 00:25:35
8 Ramiro Romero Fresneda 1982 ESP 4163 01:48:49 00:17:08 00:03:12 00:58:20 00:01:53 00:28:15
9 Jorge Gonzaga Lobato 1984 ESP 4152 01:52:02 00:16:56 00:02:18 01:01:15 00:01:58 00:29:34
10 Francisco Gomez Ambrona 1982 ESP 4151 01:52:02 00:15:58 00:02:35 01:02:21 00:01:46 00:29:20
11 David Serna Rodríguez 1986 ESP 4165 01:53:51 00:17:45 00:02:58 01:02:27 00:01:40 00:28:58
12 Alvaro Romero Torres 1985 ESP 4164 01:56:39 00:17:49 00:02:59 01:02:52 00:02:05 00:30:53
13 Jorge Martín Sánchez 1986 ESP 4155 01:56:54 00:15:49 00:02:32 01:07:43 00:01:55 00:28:53
14 Andrés Díaz Fernández 1984 ESP 4148 01:58:30 00:15:03 00:02:39 01:07:12 00:02:26 00:31:08
15 Michael Hooper 1982 USA 4169 01:58:46 00:15:56 00:03:11 01:02:13 00:02:07 00:35:17
16 Román Díaz León 1983 ESP 4149 02:01:38 00:20:14 00:03:12 01:07:09 00:01:59 00:29:01
17 Rafael Fernandez Sanchez 1982 ESP 4150 02:04:13 00:17:59 00:03:45 01:11:18 00:01:55 00:29:14
18 Javier Ubeda Gonzalez 1983 ESP 4167 02:10:46 00:19:51 00:03:31 01:14:54 00:02:05 00:30:23
19 Jose Alberto Arias Muñiz 1983 ESP 4145 02:13:29 00:18:21 00:03:08 01:18:20 00:02:31 00:31:07
20 Javier Agorreta Lumbreras 1986 ESP 4144 02:15:21 00:18:10 00:00:00 00:00:00 00:02:41 00:34:24
21 Daniel Hernandez Hidalgo 1983 ESP 4153 02:30:24 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
22 Javier López García 1983 ESP 4154 02:43:38 00:20:42 00:02:59 01:32:22 00:03:22 00:44:12
Program notes:

Technical Delegate: Julien Vander Plancke/FRA.
Head Referee: Francisco Soriano/ESP.
Competition Jury: Julien Vander Plancke/FRA, Stefane Mauris/SUI, Amancio del Castillo/ESP.
Distances: swim 1000 m (1 lap), bike 20 km (1 lap), run 6 km (2 laps)
Water temperature 18ºC, air temperature 18.6ºC. Wetsuits allowed.