Results: 2021 World Triathlon Championship Series Abu Dhabi | Elite Women
Abu Dhabi, United Arab Emirates • 05 Nov, 2021
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Flora Duffy 1987 BER 31 00:55:41 00:09:38 00:01:02 00:28:19 00:00:27 00:16:12
2 Georgia Taylor-Brown 1994 GBR 39 00:55:53 00:09:37 00:01:03 00:28:20 00:00:26 00:16:25
3 Sophie Coldwell 1995 GBR 30 00:56:11 00:09:30 00:01:05 00:28:25 00:00:25 00:16:45
4 Jessica Learmonth 1988 GBR 33 00:56:27 00:09:30 00:01:03 00:28:25 00:00:26 00:17:02
5 Taylor Knibb 1998 USA 29 00:56:35 00:09:43 00:01:05 00:28:10 00:00:29 00:17:06
6 Cassandre Beaugrand 1997 FRA 38 00:57:24 00:09:41 00:01:04 00:29:58 00:00:23 00:16:16
7 Beth Potter 1991 GBR 34 00:57:28 00:09:51 00:01:05 00:29:44 00:00:24 00:16:22
8 Non Stanford 1989 GBR 32 00:57:31 00:09:56 00:01:03 00:29:40 00:00:28 00:16:22
9 Rachel Klamer 1990 NED 41 00:57:34 00:09:56 00:01:06 00:29:36 00:00:26 00:16:27
10 Vicky Holland 1986 GBR 36 00:57:38 00:09:39 00:01:04 00:29:56 00:00:28 00:16:29
11 Taylor Spivey 1991 USA 28 00:57:51 00:09:53 00:01:04 00:29:39 00:00:26 00:16:46
12 Lucy Charles-Barclay 1993 GBR 50 00:57:54 00:09:35 00:01:01 00:29:36 00:00:25 00:17:15
13 Lea Coninx 1998 FRA 49 00:57:55 00:10:04 00:01:02 00:29:39 00:00:22 00:16:46
14 Djenyfer Arnold 1993 BRA 45 00:58:01 00:09:34 00:01:05 00:30:03 00:00:25 00:16:53
15 Erika Ackerlund 1996 USA 6 00:58:06 00:10:02 00:01:02 00:29:34 00:00:24 00:17:02
16 Jeanne Lehair 1996 FRA 18 00:58:12 00:09:41 00:01:02 00:29:57 00:00:25 00:17:05
17 Summer Rappaport 1991 USA 2 00:58:15 00:09:33 00:01:07 00:30:06 00:00:27 00:17:01
18 Verena Steinhauser 1994 ITA 8 00:58:19 00:10:02 00:01:04 00:29:35 00:00:26 00:17:10
19 Yuko Takahashi 1991 JPN 40 00:58:23 00:09:33 00:01:05 00:30:01 00:00:24 00:17:17
20 Natalie Van Coevorden 1992 AUS 10 00:58:28 00:09:39 00:01:09 00:29:52 00:00:29 00:17:17
21 Paulina Klimas 1995 POL 22 00:58:30 00:09:51 00:01:02 00:29:49 00:00:26 00:17:20
22 Lisa Tertsch 1998 GER 11 00:58:38 00:10:15 00:01:03 00:30:08 00:00:23 00:16:47
23 Alberte Kjær Pedersen 1998 DEN 9 00:58:50 00:10:11 00:01:03 00:30:13 00:00:24 00:16:58
24 Sian Rainsley 1997 GBR 4 00:58:53 00:09:37 00:01:05 00:29:59 00:00:25 00:17:44
25 Annika Koch 1999 GER 14 00:58:57 00:10:11 00:01:02 00:30:12 00:00:28 00:17:03
26 Sara Perez Sala 1988 ESP 51 00:58:57 00:09:35 00:01:05 00:30:03 00:00:32 00:17:40
27 Charlotte McShane 1990 AUS 21 00:59:03 00:10:01 00:01:02 00:30:23 00:00:26 00:17:09
28 Romana Gajdošová 1994 SVK 48 00:59:04 00:10:16 00:01:04 00:30:06 00:00:27 00:17:09
29 Laura Lindemann 1996 GER 1 00:59:05 00:10:00 00:01:03 00:30:25 00:00:26 00:17:10
30 Roksana Slupek 1999 POL 23 00:59:12 00:10:04 00:01:09 00:30:13 00:00:28 00:17:16
31 Audrey Merle 1995 FRA 42 00:59:16 00:10:02 00:01:05 00:30:23 00:00:27 00:17:17
32 Lena Meißner 1998 GER 12 00:59:41 00:10:13 00:01:05 00:30:07 00:00:26 00:17:48
33 Solveig Løvseth 1999 NOR 47 00:59:54 00:10:18 00:01:08 00:30:01 00:00:27 00:17:57
34 Quinty Schoens 1999 NED 16 01:00:06 00:10:17 00:01:06 00:30:03 00:00:27 00:18:12
35 Niina Kishimoto 1995 JPN 37 01:00:17 00:10:01 00:01:06 00:30:20 00:00:25 00:18:24
36 Sarika Nakayama 2000 JPN 43 01:00:24 00:10:05 00:01:06 00:30:18 00:00:29 00:18:24
37 Shanae Williams 1998 RSA 24 01:00:37 00:09:58 00:01:09 00:30:26 00:00:30 00:18:33
38 Miriam Casillas García 1992 ESP 35 01:01:39 00:10:03 00:01:03 00:31:35 00:00:31 00:18:26
39 Alicja Ulatowska 1996 POL 26 01:02:11 00:10:15 00:01:10 00:31:42 00:00:25 00:18:36
40 Hiraku Fukuoka 1994 JPN 44 01:02:35 00:10:05 00:01:05 00:30:18 00:00:27 00:20:39
41 Tereza Zimovjanova 1995 CZE 46 01:03:06 00:10:47 00:01:04 00:32:50 00:00:24 00:17:59
42 Zuzana Michalickova 2002 SVK 25 01:03:16 00:10:11 00:01:04 00:32:40 00:00:27 00:18:53
43 Alzbeta Hruskova 2000 CZE 27 01:03:42 00:10:23 00:01:05 00:32:25 00:00:23 00:19:24
DNF Zsanett Bragmayer 1994 HUN 3 DNF 00:10:02 00:01:03 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Alice Betto 1987 ITA 5 DNF 00:10:00 00:01:04 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Julia Hauser 1994 AUT 17 DNF 00:10:06 00:01:06 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Kira Hedgeland 1998 AUS 19 DNF 00:10:07 00:01:05 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Emma Jackson 1991 AUS 20 DNF 00:09:58 00:01:08 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Sif Bendix Madsen 2001 DEN 52 DNF 00:10:14 00:01:08 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Howard Vine/GBR.
Head Referee: Dora Rozsa/HUN.
Competition Jury: Howard Vine/GBR, Debbie Alexander/RSA, Ahmed Ali Al Shamsi/UAE.
Distances: Swim 750 m (1 lap); Bike 20 km (4 laps); Run 5 km (2 laps)
Water Temperature 31ºC; Air temperature 32ºC. Wetsuits not allowed.