Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run T1 Swim T2 Run
1 David Castro Fajardo 1993 ESP 7 00:27:36 n/a n/a 00:11:17 00:01:26 00:14:53
2 Richard Varga 1989 SVK 1 00:27:40 n/a n/a 00:11:13 00:01:22 00:15:04
3 Ander Noain Lacamara 1999 ESP 18 00:28:16 n/a n/a 00:11:45 00:01:15 00:15:14
4 Jimmy Lund 1999 GBR 20 00:28:27 n/a n/a 00:11:29 00:01:20 00:15:37
5 Andres Cendan Llorens 1997 ESP 4 00:28:35 n/a n/a 00:11:16 00:01:32 00:15:47
6 Hugo Winock 2000 FRA 17 00:28:39 n/a n/a 00:11:32 00:01:19 00:15:48
7 Guillem Segura Arnau 1996 ESP 11 00:28:59 n/a n/a 00:11:32 00:01:29 00:15:58
8 Milan Tomin 1996 SRB 3 00:29:03 n/a n/a 00:11:36 00:01:16 00:16:10
9 Yegor Martynenko 1987 UKR 6 00:29:08 n/a n/a 00:12:05 00:01:17 00:15:45
10 Arnaud De Lustrac 1995 FRA 10 00:29:10 n/a n/a 00:11:41 00:01:34 00:15:54
11 Tormento Hugo 1993 FRA 2 00:29:20 n/a n/a 00:11:19 00:01:30 00:16:30
12 Ruben Pereira 1994 ESP 12 00:29:30 n/a n/a 00:12:05 00:01:20 00:16:04
13 Vitalii Vorontsov 2000 UKR 16 00:29:35 n/a n/a 00:12:06 00:01:23 00:16:05
14 Martin Sauser 2002 SUI 30 00:29:48 n/a n/a 00:11:44 00:01:13 00:16:49
15 Jerome Gueguen 1995 FRA 9 00:29:59 n/a n/a 00:12:00 00:01:34 00:16:24
16 Márton Kropkó 2005 HUN 27 00:30:03 n/a n/a 00:11:39 00:01:18 00:17:04
17 Anatoli Bukavets 2005 BLR 28 00:30:29 n/a n/a 00:12:03 00:01:22 00:17:04
18 Roel Kwaaitaal 1997 NED 8 00:30:34 n/a n/a 00:12:46 00:01:25 00:16:21
19 Pao Millo 2005 ESP 32 00:30:39 n/a n/a 00:11:43 00:01:22 00:17:34
20 Oliver Gorges 1998 LUX 19 00:30:49 n/a n/a 00:12:15 00:01:18 00:17:15
21 Sam Kraaijeveld 1999 NED 21 00:31:05 n/a n/a 00:13:14 00:01:27 00:16:23
22 Daniel Martín Flores 2002 ESP 34 00:31:26 n/a n/a 00:12:15 00:01:25 00:17:45
23 Jan Chrzanowski 2003 POL 33 00:31:34 n/a n/a 00:12:23 00:01:28 00:17:42
24 Víctor Bouzón García 2001 ESP 23 00:31:42 n/a n/a 00:12:27 00:01:23 00:17:51
25 Eduardo Escalante Gutiérrez 2000 ESP 22 00:32:03 n/a n/a 00:11:44 00:01:18 00:18:59
26 Jarno Pousada Troitiño 2005 ESP 31 00:32:14 n/a n/a 00:13:16 00:01:27 00:17:30
27 David González Borges 2003 ESP 35 00:33:33 n/a n/a 00:12:10 00:01:28 00:19:55
28 Daniel Darriba Belmonte 2004 ESP 29 00:33:47 n/a n/a 00:12:11 00:01:25 00:20:11
Program notes:

Technical Delegate: Julien Vander Plancke/FRA.
Head Referee: Francisco Soriano/ESP.
Competition Jury: Julien Vander Plancke/FRA, Stefane Mauris/SUI, Amancio del Castillo/ESP.
Distances: swim 1000 m (1 lap), run 5 km (2 laps)
Water temperature 18ºC, air temperature 19.2ºC. Wetsuits allowed.