Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Giuseppe Lamastra 1984 ITA 4 02:11:13 00:29:16 00:00:33 01:24:50 00:00:28 00:16:04
2 Alessandro Saravalle 1996 ITA 10 02:11:36 00:29:43 00:00:33 01:24:18 00:00:30 00:16:30
3 Jens Emil Sloth Nielsen 1998 DEN 25 02:11:50 00:28:13 00:00:26 01:25:58 00:00:27 00:16:45
4 Arthur Serrieres 1994 FRA 1 02:13:17 00:27:41 00:00:28 01:28:27 00:00:24 00:16:15
5 Thibaut De Smet 1999 BEL 23 02:16:11 00:28:41 00:00:30 01:29:29 00:00:29 00:16:59
6 Vojtech Bednarsky 1997 CZE 8 02:17:20 00:28:33 00:00:29 01:31:55 00:00:28 00:15:53
7 Mathias Cloostermans 1994 BEL 12 02:17:35 00:28:42 00:00:35 01:31:40 00:00:23 00:16:12
8 Will Crudgington 1998 GBR 21 02:18:56 00:28:47 00:00:26 01:32:34 00:00:24 00:16:43
9 Riccardo Ridolfi 1992 ITA 3 02:20:43 00:28:57 00:00:27 01:33:09 00:00:23 00:17:45
10 Gaetan Vivien 1990 FRA 9 02:22:13 00:28:55 00:00:25 01:35:26 00:00:25 00:17:00
11 Manuel Bortolas 1986 ITA 15 02:22:41 00:29:04 00:00:40 01:36:26 00:00:25 00:16:04
12 Wouter Dijkshoorn 1989 NED 5 02:23:10 00:29:48 00:00:20 01:35:54 00:00:23 00:16:44
13 Gianfranco Cucco 1990 ITA 16 02:24:28 00:28:42 00:00:22 01:37:03 00:00:25 00:17:53
14 Marco Rinaldi 1994 ITA 2 02:25:43 00:29:14 00:00:25 01:39:10 00:00:20 00:16:32
15 Joep Staps 1990 NED 11 02:26:08 00:30:31 00:00:41 01:37:06 00:00:30 00:17:18
16 Pavel Andreev 1983 RUS 17 02:27:53 00:29:09 00:00:32 01:39:09 00:00:28 00:18:33
17 Hugo Bourjon 2001 FRA 26 02:28:23 00:30:56 00:00:24 01:38:00 00:00:29 00:18:32
18 Corentin Lefer 2000 FRA 28 02:40:47 00:28:12 00:00:28 01:52:42 00:00:32 00:18:50
19 Lewis Williams 2001 GBR 29 02:44:14 00:29:06 00:00:24 01:52:05 00:00:35 00:22:02
20 Marek Cumpelik 2001 CZE 24 02:56:04 00:36:22 00:00:41 01:56:28 00:00:55 00:21:37
DNF Alejandro Alonso Gil 1991 ESP 6 DNF 00:28:42 00:00:33 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Francesco Podda 2001 ITA 22 DNF 00:30:56 00:00:24 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Nicolas De Smet 2001 BEL 27 DNF 00:29:14 00:00:32 01:38:28 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegates: Dora Rozsa/HUN, Angel Otalora Muñoz/ESP.
Head Referee: Laura Patti/ITA.
Competition Jury: Dora Rozsa/HUN, Martin Breedijk/NED, Gianluca Tasin/ITA.
Distances: Run 8 km (2 laps), Bike 29.5 km (3 laps), Run 4 km (1 lap).
Air temperature: 17ºC.
Athlete #9 Vivien/FRA served a 15 second penalty during the run segment.