Results: 2021 Europe Triathlon Junior Cup Wels | Junior Women
Wels, Austria • 27 Jun, 2021
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 María Casals Mojica 2002 ESP 2 00:59:19 00:10:39 00:02:14 00:30:04 00:00:28 00:15:51
2 Livia Wespe 2002 SUI 12 00:59:23 00:11:02 00:02:09 00:29:48 00:00:31 00:15:51
3 Natalia Castro Santos 2002 ESP 4 1:00:09 00:10:33 00:02:18 00:30:05 00:00:30 00:16:41
4 Letizia Martinelli 2003 SUI 50 1:00:18 00:11:09 00:02:08 00:29:39 00:00:31 00:16:50
5 Finja Schierl 2002 GER 6 1:00:30 00:10:27 00:02:15 00:30:12 00:00:34 00:17:01
6 Heidi Juránková 2002 CZE 10 1:00:31 00:11:05 00:02:08 00:29:42 00:00:32 00:17:02
7 Dana Prikrylova 2003 CZE 14 1:00:35 00:10:59 00:02:12 00:29:44 00:00:35 00:17:04
8 Laura Moreau 2003 FRA 51 1:00:52 00:10:55 00:02:15 00:29:44 00:00:37 00:17:19
9 Barbara De Koning 2002 NED 1 1:00:55 00:10:37 00:02:13 00:30:08 00:00:31 00:17:24
10 Márta Kropkó 2003 HUN 9 1:00:59 00:10:18 00:02:07 00:30:29 00:00:31 00:17:31
11 Margareta Vrablova 2005 SVK 3 1:01:05 00:10:41 00:02:05 00:30:14 00:00:30 00:17:34
12 Luna De Bruin 2003 NED 11 1:01:10 00:10:44 00:02:08 00:30:05 00:00:33 00:17:38
13 Elsa Pena Vicente 2003 ESP 5 1:01:21 00:10:37 00:02:10 00:30:06 00:00:38 00:17:49
14 Nathalie Zwicky 2003 SUI 17 1:01:24 00:11:01 00:02:10 00:29:47 00:00:35 00:17:49
15 Kristýna Dvořáková 2005 CZE 24 1:01:32 00:11:07 00:02:10 00:29:40 00:00:33 00:18:01
16 Hannah Koglbauer 2003 AUT 16 1:01:34 00:11:02 00:02:11 00:29:36 00:00:36 00:18:07
17 Helena Moragas Molina 2003 ESP 7 1:01:46 00:11:16 00:02:05 00:31:36 00:00:32 00:16:15
18 Sara Crociani 2005 ITA 26 1:01:56 00:10:38 00:02:10 00:30:08 00:00:31 00:18:27
19 Hasse Fleerackers 2004 BEL 23 1:02:12 00:10:40 00:02:10 00:30:05 00:00:35 00:18:39
20 Sonja De Koning 2005 NED 20 1:02:24 00:10:44 00:02:12 00:30:05 00:00:32 00:18:50
21 Giada Stegani 2002 ITA 25 1:02:31 00:10:29 00:02:14 00:31:07 00:00:34 00:18:05
22 Sarah Hämmerle 2002 AUT 31 1:02:38 00:10:41 00:02:19 00:29:55 00:00:36 00:19:05
23 Larissa Burtscher 2003 AUT 21 1:03:10 00:11:06 00:02:11 00:29:35 00:00:30 00:19:46
24 Rachele Laschi 2004 ITA 22 1:03:23 00:10:58 00:02:22 00:31:43 00:00:33 00:17:45
25 Eliska Rihova 2002 CZE 30 1:03:46 00:11:06 00:02:18 00:31:36 00:00:33 00:18:11
26 Nicole Bauer 2004 AUT 48 1:03:48 00:11:08 00:02:17 00:31:37 00:00:33 00:18:11
27 Weronika Ptaszyńska 2003 POL 15 1:04:05 00:11:10 00:02:17 00:31:29 00:00:37 00:18:31
28 Amelie Spindler 2004 AUT 47 1:04:07 00:11:09 00:02:20 00:31:33 00:00:33 00:18:31
29 Sofia Spreafico 2003 ITA 27 1:04:08 00:11:00 00:02:13 00:31:47 00:00:34 00:18:32
30 Merel Veltman 2005 NED 41 1:04:09 00:11:12 00:02:26 00:31:21 00:00:35 00:18:34
31 Lana Gavrilović 2004 SRB 29 1:04:28 00:10:42 00:02:27 00:29:51 00:00:41 00:20:45
32 Alice Alessandri 2005 ITA 33 1:04:46 00:11:05 00:02:16 00:31:38 00:00:32 00:19:13
33 Rhune Vansteenkiste 2003 BEL 52 1:05:02 00:11:14 00:02:22 00:31:21 00:00:36 00:19:27
34 Tamar Veltman 2003 NED 43 1:05:12 00:11:09 00:02:17 00:31:32 00:00:44 00:19:29
35 Katarina Kridlova 2004 SVK 46 1:05:13 00:11:13 00:02:18 00:31:31 00:00:37 00:19:32
36 Ema Beke 2004 SVK 39 1:05:27 00:11:10 00:02:17 00:31:33 00:00:33 00:19:51
37 Lena Goller 2004 ITA 35 1:05:28 00:11:07 00:02:15 00:31:38 00:00:32 00:19:54
38 Iva Pavlovic 2005 SRB 32 1:05:51 00:11:18 00:02:13 00:31:32 00:00:35 00:20:11
39 Florentina Prünster 2005 AUT 49 1:06:04 00:11:15 00:02:25 00:32:58 00:00:39 00:18:44
40 Amelie Roll 2004 AUT 38 1:06:42 00:11:11 00:02:26 00:33:02 00:00:41 00:19:21
41 Sara Magndal 2004 NOR 36 1:07:07 00:11:15 00:02:27 00:34:09 00:00:41 00:18:33
42 Józefina Młynarska 2003 POL 19 1:07:09 00:11:16 00:02:13 00:34:23 00:00:38 00:18:36
43 Katharina Feuersinger 2004 AUT 45 1:07:29 00:10:53 00:02:28 00:31:39 00:00:34 00:21:53
44 Giulia Casadei 2005 ITA 28 1:07:37 00:11:12 00:02:18 00:33:09 00:00:39 00:20:17
45 Lara Mihevc 2005 SLO 53 1:09:57 00:11:14 00:02:31 00:34:06 00:00:33 00:21:31
46 Miisa Mäkelä 2002 FIN 40 1:13:11 00:12:07 00:02:33 00:35:11 00:00:53 00:22:25
DNF Tabea Huys 2005 AUT 8 DNF 00:10:17 00:02:15 00:31:56 00:00:00 00:00:00
DNF Ida Wikman 2002 FIN 34 DNF 00:13:35 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Anna Mitterer 2005 AUT 37 DNF 00:11:11 00:02:32 00:37:01 00:00:00 00:00:00
DNF Naya Hajszan 2005 AUT 44 DNF 00:11:03 00:02:30 00:34:18 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Michael Wüst/GER. Head Referee Daniel Martin/AUT. Competition Jury: Michael Wüst/GER, Martin Breedjik/NED, WAlter Zettinig/AUT.
Distances: swim 750 m. (1 lap), bike 20 km (5 laps), run 5 km (3 laps)
Water temperature 18.3ºC, air temperature 26.6ºC. Wetsuits allowed.
Athletes #2 Casals Mojica/ESP, #4 Castro SAntos/ESP and #44 Hajszan/AUT served 10 seconds penalty at T1.
Athletes #4 Castro Santos/ESP and #28 Casadei/ITA served 10 seconds penalty during the run segment.