Results: 2021 Europe Triathlon Junior Cup Wels | Junior Men
Wels, Austria • 27 Jun, 2021
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Igor Bellido Mikhailova 2002 ESP 7 00:53:40 00:09:39 00:01:52 00:27:21 00:00:28 00:14:19
2 Jan Bader 2002 AUT 1 00:53:49 00:09:57 00:01:43 00:27:13 00:00:29 00:14:24
3 Loris Lala 2002 FRA 37 00:53:54 00:09:52 00:01:55 00:27:05 00:00:32 00:14:28
4 Niels Van Lanen 2003 NED 5 00:54:01 00:10:05 00:02:00 00:26:50 00:00:29 00:14:35
5 Niklas Keller 2002 AUT 9 00:54:06 00:10:15 00:01:51 00:26:47 00:00:28 00:14:43
6 Simeon Dolinschek 2005 AUT 71 00:54:07 00:10:25 00:01:44 00:26:43 00:00:29 00:14:44
7 Juan Gonzalez Garcia 2002 ESP 2 00:54:11 00:10:00 00:01:58 00:26:58 00:00:28 00:14:45
8 Sebastian Wernersen 2002 NOR 20 00:54:16 00:09:54 00:01:57 00:26:59 00:00:33 00:14:51
9 Pablo Isotton 2004 FRA 46 00:54:22 00:09:50 00:02:00 00:27:02 00:00:29 00:14:58
10 Marcin Stanglewicz 2002 POL 16 00:54:27 00:09:58 00:01:55 00:26:59 00:00:27 00:15:05
11 Jules Rethoret 2003 FRA 47 00:54:30 00:09:53 00:01:56 00:27:03 00:00:31 00:15:05
12 Esteban Basanta Fouz 2002 ESP 3 00:54:35 00:09:41 00:01:46 00:27:27 00:00:29 00:15:10
13 Thomas Windischbauer 2003 AUT 11 00:54:48 00:09:36 00:02:11 00:27:06 00:00:31 00:15:22
14 Artūrs Liepa 2003 LAT 10 00:54:54 00:09:52 00:01:59 00:27:05 00:00:30 00:15:25
15 David Vollmann 2003 AUT 14 00:54:58 00:10:16 00:01:59 00:27:26 00:00:31 00:14:44
16 Pietro Giovannini 2004 ITA 72 00:55:04 00:09:55 00:02:02 00:26:54 00:00:28 00:15:43
17 Gjalt Panjer 2002 NED 18 00:55:04 00:10:10 00:02:06 00:27:23 00:00:32 00:14:51
18 Veikka Saren 2002 FIN 17 00:55:16 00:10:14 00:02:02 00:27:23 00:00:33 00:15:02
19 Jakub Marek 2003 CZE 19 00:55:32 00:10:08 00:01:53 00:26:55 00:00:30 00:16:04
20 Lukáš Juránek 2002 CZE 4 00:55:32 00:10:23 00:01:54 00:27:22 00:00:29 00:15:23
21 Klemens Oberleithner 2003 AUT 48 00:55:37 00:10:06 00:02:01 00:26:48 00:00:33 00:16:07
22 Fabio Nauer 2003 SUI 33 00:55:49 00:10:11 00:02:01 00:27:29 00:00:34 00:15:32
23 Mitch Kolkman 2002 NED 6 00:55:53 00:09:41 00:01:55 00:27:19 00:00:29 00:16:26
24 Seppe De Graef 2002 BEL 42 00:56:02 00:10:06 00:02:07 00:27:26 00:00:34 00:15:48
25 Patrik Leitner 2004 AUT 67 00:56:09 00:09:47 00:02:08 00:27:02 00:00:33 00:16:37
26 Henning Scholl 2004 GER 56 00:56:14 00:10:18 00:02:00 00:27:23 00:00:43 00:15:48
27 Noah Künz 2002 AUT 26 00:56:15 00:10:10 00:02:00 00:27:31 00:00:37 00:15:56
28 Jesse Cuijpers 2002 NED 8 00:56:18 00:09:53 00:01:54 00:27:06 00:00:31 00:16:51
29 James Kadziak 2002 POL 65 00:56:25 00:10:08 00:02:03 00:27:36 00:00:30 00:16:05
30 Ul Denša 2004 SLO 22 00:56:38 00:10:16 00:02:03 00:27:20 00:00:35 00:16:22
31 Davide Menichelli 2003 ITA 61 00:56:41 00:10:39 00:02:05 00:28:02 00:00:29 00:15:24
32 Olaf Jan Bosscher 2002 NED 52 00:56:47 00:10:33 00:02:01 00:28:11 00:00:37 00:15:22
33 Henrik Hodne Eliassen 2004 NOR 15 00:56:57 00:10:10 00:02:07 00:28:34 00:00:34 00:15:31
34 Simon Freisinger 2005 AUT 54 00:57:03 00:09:51 00:02:08 00:26:55 00:00:29 00:17:38
35 Sabian Kulczynski 2002 IRL 41 00:57:04 00:10:17 00:02:12 00:28:19 00:00:37 00:15:37
36 Arthur Blaise 2005 FRA 34 00:57:16 00:10:12 00:02:05 00:27:24 00:00:36 00:16:57
37 Joost Friderichs 2002 NED 57 00:57:17 00:10:29 00:02:12 00:28:07 00:00:34 00:15:53
38 Niccolò Sancisi 2003 ITA 49 00:57:25 00:10:35 00:02:02 00:28:12 00:00:31 00:16:03
39 Tobias Schiffer 2003 AUT 53 00:57:25 00:10:22 00:02:04 00:28:25 00:00:36 00:15:57
40 Alessandro Mellone 2003 ITA 31 00:57:28 00:10:40 00:02:06 00:28:00 00:00:34 00:16:06
41 Ville-Valtteri Salonen 2002 FIN 66 00:57:37 00:10:01 00:02:02 00:27:38 00:00:45 00:17:10
42 David Korous 2004 CZE 27 00:57:41 00:10:24 00:02:04 00:28:20 00:00:34 00:16:17
43 Karol Armuła 2005 POL 74 00:57:57 00:10:19 00:02:05 00:28:28 00:00:30 00:16:33
44 Filip Nydrle 2005 CZE 29 00:58:02 00:10:07 00:02:10 00:28:30 00:00:33 00:16:40
45 Valentin Krems 2003 GER 38 00:58:08 00:10:18 00:02:17 00:28:12 00:00:32 00:16:47
46 Elia Zenobi 2002 ITA 70 00:58:13 00:10:34 00:02:09 00:28:06 00:00:33 00:16:49
47 Till Clijsen 2003 SUI 68 00:58:35 00:10:30 00:02:16 00:28:01 00:00:30 00:17:16
48 Jonas Felbar 2004 AUT 64 00:58:40 00:10:07 00:02:11 00:28:31 00:00:36 00:17:13
49 Šimon Michálek 2005 CZE 24 00:58:50 00:10:03 00:02:10 00:28:40 00:00:31 00:17:24
50 Antoine L'Hôte 2005 SUI 44 00:58:50 00:10:51 00:02:10 00:29:21 00:00:33 00:15:55
51 Wout Van Nuffelen 2004 BEL 30 00:58:57 00:10:46 00:02:00 00:28:04 00:00:31 00:17:35
52 David Eliáš 2005 CZE 73 00:59:26 00:10:38 00:02:07 00:29:46 00:00:35 00:16:17
53 Leo Fill 2005 AUT 63 00:59:33 00:10:20 00:02:06 00:28:25 00:00:32 00:18:08
54 Jozef Vrabel 2002 SVK 40 00:59:35 00:10:28 00:02:12 00:28:14 00:00:36 00:18:03
55 Nevan Vimos Kocbek 2005 SLO 51 00:59:40 00:10:42 00:02:13 00:29:27 00:00:38 00:16:38
56 Martin Sauser 2002 SUI 58 00:59:45 00:09:47 00:02:01 00:29:04 00:00:35 00:18:17
57 Matthias Freisinger 2002 AUT 28 00:59:47 00:10:54 00:02:05 00:29:21 00:00:28 00:16:56
58 Matteo Nauer 2005 SUI 59 00:59:47 00:10:15 00:02:12 00:28:37 00:00:34 00:18:08
59 Ilias Hatzikiriakos 2004 SUI 62 00:59:50 00:10:52 00:02:13 00:29:28 00:00:34 00:16:41
60 Daniel Casadei 2002 ITA 25 01:00:15 00:10:47 00:02:12 00:29:23 00:00:34 00:17:18
61 Václav Škoda 2002 CZE 39 01:00:37 00:10:53 00:02:12 00:29:28 00:00:33 00:17:30
62 Daaf Plomp 2002 NED 45 01:01:00 00:10:16 00:02:17 00:28:35 00:00:39 00:19:11
63 Fabio Tallero 2003 SUI 35 01:01:19 00:10:56 00:02:21 00:29:15 00:00:35 00:18:09
64 Alex Trutz 2003 SVK 69 01:03:50 00:11:04 00:02:07 00:29:21 00:00:33 00:20:43
DNF Filip Tlamka 2002 CZE 12 DNF 00:10:01 00:01:53 00:26:31 00:00:19 00:00:00
DNF Joan Reixach Abril 2002 ESP 21 DNF 00:09:59 00:01:57 00:27:43 00:00:00 00:00:00
DNF Jakob Mamič 2003 SLO 23 DNF 00:09:56 00:02:02 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Johan Fredriksson 2003 FIN 50 DNF 00:09:54 00:02:14 00:28:43 00:00:36 00:00:00
DNS Ondrej Gajdoš 2004 CZE 36 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Alessio Trincheri 2003 ITA 32 LAP 00:11:08 00:02:20 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Michael Wüst/GER. Head Referee Daniel Martin/AUT. Competition Jury: Michael Wüst/GER, Martin Breedjik/NED, WAlter Zettinig/AUT.
Distances: swim 750 m. (1 lap), bike 20 km (5 laps), run 5 km (3 laps)
Water temperature 18.1ºC, air temperature 23.3ºC. Wetsuits allowed.
Athlete #41 Kulczynski/IRL served 10 seconds penalty during the run segment.