Results: 2021 Europe Triathlon Junior Cup Tiszaujvaros | Semifinal 1 Junior Men
Tiszaujvaros, Hungary • 17 Jul, 2021
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Daniel Dixon 2002 GBR 1 00:34:16 00:06:19 00:01:07 00:15:56 00:00:30 00:10:26
2 Matthew Shipley 2002 GBR 26 00:34:20 00:06:33 00:01:05 00:15:47 00:00:32 00:10:24
3 Nicolas Probert Vargas 2003 MEX 25 00:34:22 00:06:26 00:01:04 00:15:56 00:00:37 00:10:21
4 Gergő Dobi 2002 HUN 2 00:34:24 00:06:16 00:01:01 00:16:04 00:00:32 00:10:32
5 Filip Tlamka 2002 CZE 5 00:34:29 00:06:37 00:01:01 00:15:46 00:00:36 00:10:30
6 Péter Molnár 2002 HUN 3 00:34:31 00:06:23 00:01:04 00:15:56 00:00:38 00:10:32
7 Gergő Gyula Soós 2004 HUN 16 00:34:46 00:06:25 00:01:04 00:15:57 00:00:36 00:10:46
8 Gyula Kovács 2004 HUN 4 00:35:02 00:06:35 00:01:01 00:15:48 00:00:33 00:11:07
9 Maayan Glantz 2004 ISR 18 00:35:43 00:06:56 00:01:05 00:16:36 00:00:33 00:10:35
10 Pelayo González Turrez 2004 ESP 23 00:35:51 00:07:00 00:01:05 00:16:35 00:00:33 00:10:40
11 Matej Marek 2002 CZE 8 00:36:16 00:06:50 00:01:05 00:16:42 00:00:32 00:11:08
12 Patrik Leitner 2004 AUT 9 00:36:29 00:06:29 00:01:08 00:17:03 00:00:36 00:11:15
13 Ido Dor 2005 ISR 24 00:36:29 00:06:54 00:01:08 00:16:39 00:00:35 00:11:15
14 Ul Denša 2004 SLO 7 00:36:30 00:06:38 00:01:07 00:16:55 00:00:37 00:11:14
15 Balázs Pápai 2003 HUN 15 00:36:47 00:06:44 00:01:04 00:16:52 00:00:33 00:11:37
16 Zoltán Vágási 2003 HUN 12 00:36:57 00:06:56 00:01:07 00:16:16 00:00:39 00:12:01
17 Matthias Freisinger 2002 AUT 11 00:37:21 00:07:02 00:01:04 00:16:32 00:00:35 00:12:10
18 David Korous 2004 CZE 10 00:37:44 00:07:05 00:01:07 00:17:49 00:00:35 00:11:10
19 Tristan Knupfer 2005 SUI 29 00:37:50 00:07:23 00:01:10 00:17:46 00:00:33 00:11:00
20 Burak Çağdaş 2003 TUR 6 00:37:52 00:07:00 00:01:05 00:18:16 00:00:33 00:11:01
21 Marcell Csüllög 2005 HUN 27 00:37:56 00:07:23 00:01:09 00:17:49 00:00:34 00:11:04
22 Staš Tomšič 2004 SLO 19 00:37:57 00:07:25 00:01:04 00:17:50 00:00:32 00:11:07
23 Yanir Karisi 2005 ISR 17 00:38:01 00:07:14 00:01:08 00:17:57 00:00:34 00:11:08
24 Simon Freisinger 2005 AUT 14 00:38:36 00:06:36 00:01:11 00:17:24 00:00:35 00:12:53
25 Szilárd Gergely 2004 HUN 21 00:38:50 00:07:03 00:01:06 00:17:54 00:00:41 00:12:08
26 Kıvanc Sahinkaya 2002 TUR 20 00:38:58 00:06:58 00:01:09 00:17:50 00:00:39 00:12:24
27 Shahar Cohen 2003 ISR 28 00:40:05 00:07:22 00:01:22 00:17:38 00:00:37 00:13:09
28 Tymon Mazurkiewicz 2005 POL 30 00:42:36 00:07:07 00:01:06 00:18:07 00:00:34 00:15:44
DNF Arthur Kopasz 2003 SUI 22 DNF 00:07:31 00:01:12 00:19:11 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Sandrine Crosnier/FRA. Head Referee: Bela Varga/HUN. Competition Jury: Sandrine Crosnier/FRA, Renato Bertrandi/ITA, Tibor Lehmann/HUN..
Distances: Swim 500 m. (2 laps), bike 12 km. (1 laps), run 3.3 km. (2 laps)
Water temperature 29º, air temperature 28º. Wetsuits not allowed.
Athlete #28 Cohen/ISR served 10 seconds penalty at T1.
Athlete #18 Glantz/ISR served 10 seconds penalty during the run segment.
Top 9 + 3 fastest progressed to Final.