Results: 2021 Europe Triathlon Junior Cup Izvorani | Junior Men
Izvorani, Romania • 14 Aug, 2021
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Euan De Nigro 2004 ITA 1 00:30:40 00:04:41 00:00:17 00:16:51 00:00:22 00:07:41
2 Márton Kropkó 2005 HUN 2 00:30:43 00:04:38 00:00:17 00:16:55 00:00:18 00:07:45
3 Gabriele Paoletti 2004 ITA 15 00:31:05 00:04:43 00:00:15 00:16:50 00:00:20 00:08:05
4 Daniele Gambitta 2002 ITA 29 00:31:07 00:05:05 00:00:15 00:16:59 00:00:18 00:07:44
5 Davide Menichelli 2003 ITA 9 00:31:10 00:05:11 00:00:17 00:16:49 00:00:16 00:07:50
6 Simeone Romano 2004 ITA 4 00:31:14 00:04:51 00:00:15 00:17:07 00:00:17 00:07:54
7 Alberto Bartolomeo Demarchi 2002 ITA 8 00:31:21 00:05:00 00:00:14 00:17:01 00:00:18 00:08:00
8 Jakob Mamič 2003 SLO 11 00:31:23 00:05:02 00:00:16 00:16:58 00:00:19 00:08:00
9 Gergő Gyula Soós 2004 HUN 3 00:31:38 00:04:45 00:00:15 00:16:46 00:00:20 00:08:39
10 Jan Chrzanowski 2003 POL 26 00:31:47 00:04:58 00:00:15 00:16:59 00:00:18 00:08:27
11 Maksym Salnykov 2004 UKR 7 00:31:52 00:05:12 00:00:16 00:17:40 00:00:24 00:07:35
12 Carol Popa 2006 ROU 43 00:31:57 00:05:12 00:00:19 00:17:33 00:00:18 00:07:47
13 Ivan Shevchenko 2002 UKR 6 00:32:01 00:05:28 00:00:23 00:17:14 00:00:23 00:07:45
14 Raul Petre 2006 ROU 34 00:32:09 00:04:54 00:00:16 00:17:06 00:00:18 00:08:46
15 Antoine L'Hôte 2005 SUI 30 00:32:20 00:05:27 00:00:15 00:17:18 00:00:21 00:08:10
16 Myron Boiko 2002 UKR 5 00:32:27 00:05:07 00:00:18 00:17:45 00:00:30 00:07:57
17 Catalin Sviderski 2005 ROU 25 00:32:35 00:05:28 00:00:16 00:17:14 00:00:20 00:08:25
18 Ilias Hatzikiriakos 2004 SUI 14 00:32:38 00:05:27 00:00:18 00:17:19 00:00:20 00:08:27
19 Teppo Malinen 2002 FIN 39 00:32:53 00:05:28 00:00:18 00:17:08 00:00:18 00:08:43
20 Ivan Tkachenko 2004 UKR 10 00:32:55 00:05:22 00:00:20 00:17:19 00:00:22 00:08:41
21 Horea Darius Rusu 2005 ROU 17 00:32:57 00:05:35 00:00:19 00:17:03 00:00:21 00:08:42
22 Gabriel Boca 2002 ROU 42 00:33:00 00:05:14 00:00:18 00:17:32 00:00:17 00:08:50
23 Rares Alexandru Panait 2004 ROU 28 00:33:16 00:05:27 00:00:18 00:17:11 00:00:19 00:09:06
24 Botond Lengyel 2005 HUN 19 00:33:44 00:05:23 00:00:17 00:17:24 00:00:22 00:09:27
25 Oleh Tsyrkun 2004 UKR 22 00:34:01 00:05:55 00:00:19 00:18:13 00:00:22 00:08:16
26 Lucas Grigoriu 2005 ROU 32 00:34:05 00:05:30 00:00:22 00:17:51 00:00:26 00:09:04
27 Mihai Daniel Safca 2005 ROU 16 00:34:12 00:05:55 00:00:18 00:18:09 00:00:25 00:08:29
28 Ede Vladar 2005 ROU 36 00:34:12 00:05:32 00:00:17 00:18:42 00:00:18 00:08:29
29 Illia Stuchis 2005 UKR 27 00:34:18 00:05:33 00:00:20 00:17:49 00:00:35 00:09:07
30 Luka Gligorić 2004 SRB 40 00:34:31 00:05:44 00:00:19 00:18:24 00:00:19 00:08:49
31 Ovidiu Marian Pop 2004 ROU 23 00:34:47 00:05:34 00:00:22 00:18:02 00:00:21 00:09:30
32 Alexandru Fizesan 2005 ROU 38 00:35:11 00:05:19 00:00:19 00:17:58 00:00:20 00:10:15
33 Bogdan Jelaca 2005 SRB 35 00:35:52 00:05:40 00:00:20 00:18:28 00:00:18 00:10:11
34 Albert Stratulat 2002 ROU 24 00:35:59 00:05:58 00:00:20 00:19:03 00:00:22 00:09:21
35 Cristian Vasilache 2005 MDA 31 00:36:00 00:05:43 00:00:18 00:18:24 00:00:25 00:10:13
36 Luca-Cristian Potecasu 2005 ROU 33 00:36:03 00:06:01 00:00:20 00:19:03 00:00:21 00:09:24
37 Rares Stefanescu 2006 ROU 20 00:36:51 00:05:59 00:00:20 00:19:47 00:00:23 00:09:29
38 Denis Cercasin 2004 MDA 37 00:37:21 00:06:17 00:00:21 00:19:37 00:00:38 00:09:25
DNF Sebastian Weissteiner 2003 ITA 12 DNF 00:04:52 00:00:15 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Thomas Beauvir 2003 SUI 21 DNF 00:05:12 00:00:16 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Catana Vlad George 2004 ROU 41 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Yuval Raiz/ISR. Head Referee: Adina Dusa/ROU. Competition Jury: Yuval Raiz/ISR, Galina Shipovalova/RUS, Vlad Stoica/ROU.
Distances: Swim 400 m (1 lap), Bike 11 km (3 laps), Run 2.5 km (2 laps)
Water temperature: 25.0ºC; Air temperature: 19.0ºC. Wetsuits not allowed.
Athlete #8 Demarchi/ITA served a 10 second penalty during the run segment