Results: 2021 Europe Triathlon Duathlon Championships Targu Mures | Elite Women
Duathlon Standard: Transilvania Motor Ring, Cerghid, Duathlon Sprint: City Center, Târgu Mureș , Romania • 03 Jul, 2021
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run T1 Bike T2 Run
1 Audrey Merle 1995 FRA 67 00:56:47 00:16:19 00:00:20 00:32:07 00:00:26 00:07:36
2 Marion Legrand 1992 FRA 55 00:57:54 00:16:19 00:00:19 00:33:26 00:00:21 00:07:30
3 Ann Schoot Uiterkamp 1985 NED 56 00:57:55 00:16:19 00:00:30 00:33:18 00:00:21 00:07:29
4 Marta Pintanel Raymundo 1999 ESP 72 00:58:00 00:16:20 00:00:25 00:33:21 00:00:21 00:07:36
5 María Varo Zubiri 1993 ESP 57 00:58:14 00:16:19 00:00:19 00:33:25 00:00:21 00:07:52
6 Diede Diederiks 1991 NED 61 00:58:16 00:17:02 00:00:24 00:32:40 00:00:22 00:07:51
7 Maurine Ricour 1991 BEL 64 00:58:31 00:16:19 00:00:28 00:33:20 00:00:26 00:07:59
8 Silke De Wolde 2001 NED 77 00:58:59 00:17:02 00:00:23 00:33:11 00:00:23 00:08:02
9 Marina Muñoz Hernando 1999 ESP 78 00:59:25 00:17:01 00:00:23 00:33:11 00:00:22 00:08:29
10 Claudia Kelsall 1996 GBR 58 00:59:30 00:16:57 00:00:25 00:33:17 00:00:32 00:08:21
11 Sandrina Illes 1986 AUT 54 00:59:45 00:16:20 00:00:27 00:34:49 00:00:27 00:07:44
12 Lotte Claes 1993 BEL 60 01:00:12 00:17:40 00:00:30 00:33:26 00:00:28 00:08:10
13 Karin Nieuwenhuijsen 1987 NED 68 01:00:31 00:16:20 00:00:27 00:35:28 00:00:32 00:07:46
14 Antoanela Manac 1995 ROU 59 01:00:45 00:17:45 00:00:24 00:33:28 00:00:26 00:08:45
15 Sara Guerrero Manso 1997 ESP 65 01:02:01 00:16:41 00:00:24 00:35:51 00:00:30 00:08:37
16 Marije Hijman 2000 NED 73 01:03:01 00:17:14 00:00:27 00:36:22 00:00:23 00:08:37
17 Borbála Sarcia 2001 HUN 76 01:03:29 00:18:10 00:00:26 00:35:58 00:00:25 00:08:31
18 Iva Djukić 2002 SRB 75 01:07:26 00:18:55 00:00:29 00:38:08 00:00:27 00:09:28
19 Cosmina Spiridon 2001 ROU 74 01:07:37 00:19:09 00:00:23 00:38:58 00:00:20 00:08:49
20 Diana Gal 1982 ROU 62 01:14:18 00:21:38 00:00:52 00:40:48 00:00:41 00:10:22
DSQ Nicole Allan 1996 GBR 63 DSQ 00:16:39 00:00:21 00:34:05 00:00:32 00:08:13
DNF Otilia Dantis 1980 ROU 66 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Andreea Pavel 1990 ROU 69 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Aleksandr Kochetkov /LTU .
Head Referee: Adina Dusa /ROU.
Competition Jury: Aleksandr Kochetkov /LTU, Viktor Klosz /ROU, Renato Bertrandi /ITA.
Distances: Run1: 5 km (4 laps); Bike: 20 km (5 laps); Run2: 2.5 km (2 laps).
Air Temperature 15 ºC.