Results: 2021 Europe Triathlon Duathlon Championships Targu Mures | Elite Men
Duathlon Standard: Transilvania Motor Ring, Cerghid, Duathlon Sprint: City Center, Târgu Mureș , Romania • 03 Jul, 2021
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run T1 Bike T2 Run
1 Benjamin Choquert 1986 FRA 1 00:51:28 00:14:03 00:00:19 00:30:25 00:00:21 00:06:21
2 Genis Grau 1994 ESP 16 00:51:36 00:14:04 00:00:20 00:30:20 00:00:20 00:06:33
3 Arnaud Dely 1997 BEL 4 00:51:39 00:14:02 00:00:22 00:30:24 00:00:23 00:06:31
4 Yohan Le Berre 1987 FRA 5 00:51:50 00:14:04 00:00:22 00:30:20 00:00:21 00:06:45
5 Maxime Bargetto 1990 FRA 6 00:51:57 00:14:08 00:00:21 00:30:18 00:00:21 00:06:51
6 Jimmy Kershaw 1996 GBR 17 00:52:02 00:14:16 00:00:21 00:30:10 00:00:24 00:06:52
7 Stef Corthouts 2001 BEL 39 00:52:11 00:14:11 00:00:24 00:30:11 00:00:25 00:07:02
8 Angelo Vandecasteele 1990 BEL 3 00:52:25 00:14:07 00:00:20 00:30:19 00:00:26 00:07:15
9 Krilan Le Bihan 1998 FRA 31 00:52:31 00:14:02 00:00:23 00:31:03 00:00:20 00:06:46
10 Fernando Zorrilla Medrano 1992 ESP 15 00:52:46 00:14:28 00:00:22 00:30:45 00:00:21 00:06:52
11 Toon Mariën 1994 BEL 18 00:52:50 00:14:18 00:00:26 00:30:54 00:00:22 00:06:52
12 Emilio Martin 1982 ESP 2 00:52:56 00:14:29 00:00:23 00:30:45 00:00:23 00:06:59
13 Nicolas Tilman 1995 BEL 7 00:53:22 00:14:28 00:00:21 00:30:48 00:00:22 00:07:25
14 Jan Petralia 1992 BEL 8 00:54:00 00:15:09 00:00:25 00:30:44 00:00:25 00:07:20
15 Joey Van 'T Verlaat 1999 NED 32 00:54:02 00:15:00 00:00:20 00:30:57 00:00:24 00:07:24
16 Silvije Tomac 1994 CRO 21 00:54:03 00:14:57 00:00:24 00:31:18 00:00:23 00:07:02
17 Vlad-Adrian Remzing 2001 ROU 36 00:54:07 00:15:12 00:00:22 00:31:05 00:00:22 00:07:08
18 Stijn Jansen 1997 NED 24 00:54:09 00:15:06 00:00:31 00:31:00 00:00:26 00:07:08
19 Matthijs Weijkamp 1998 NED 46 00:54:10 00:14:59 00:00:26 00:31:14 00:00:24 00:07:11
20 Diego Mentrida Zamarra 1999 ESP 38 00:54:30 00:14:43 00:00:22 00:32:02 00:00:21 00:07:03
21 Reece Ashfield 2000 GBR 35 00:54:42 00:15:11 00:00:24 00:31:19 00:00:24 00:07:26
22 Erick Rogoz Lörincz 2001 ROU 33 00:54:46 00:15:23 00:00:20 00:30:55 00:00:26 00:07:44
23 Pim Bakker 2001 NED 34 00:54:55 00:14:58 00:00:26 00:31:47 00:00:22 00:07:22
24 Max Schröter 1993 GER 9 00:55:10 00:14:47 00:00:23 00:32:26 00:00:30 00:07:06
25 Jack Shayler 1999 GBR 49 00:55:14 00:14:40 00:00:24 00:32:03 00:00:23 00:07:45
26 Dorian Horsten 2001 NED 40 00:55:17 00:15:18 00:00:19 00:31:58 00:00:30 00:07:14
27 Levente Kanizsay 1996 ROU 12 00:55:37 00:15:01 00:00:38 00:32:03 00:00:28 00:07:29
28 Bogdan Damian 1988 ROU 11 00:56:09 00:15:56 00:00:22 00:32:17 00:00:22 00:07:14
29 Nicolae Seitan 1997 ROU 19 00:56:22 00:15:35 00:00:23 00:32:39 00:00:24 00:07:23
30 Rachid Injjaren 1993 MAR 22 00:56:35 00:15:12 00:00:27 00:32:57 00:00:29 00:07:32
31 Viorel Palici 1989 ROU 26 00:56:44 00:15:49 00:00:37 00:32:29 00:00:29 00:07:21
32 Roman Stoianov 1999 UKR 44 00:56:55 00:14:41 00:00:20 00:34:45 00:00:22 00:06:48
33 Zsombor Deak 1989 ROU 20 00:56:59 00:15:50 00:00:25 00:32:42 00:00:22 00:07:42
34 Catalin Romas 2000 ROU 48 00:57:18 00:15:34 00:00:22 00:33:01 00:00:22 00:08:00
35 Morgan Gallimore 2001 GBR 50 00:58:01 00:15:07 00:00:25 00:34:41 00:00:32 00:07:19
36 Mihai Chindris 1997 ROU 14 00:58:34 00:16:04 00:00:20 00:33:43 00:00:24 00:08:04
37 Ciprian Balanescu 1985 ROU 10 00:58:35 00:16:36 00:00:24 00:33:06 00:00:26 00:08:05
38 Valentin Gutknecht 1998 SUI 37 00:59:16 00:16:42 00:00:33 00:32:55 00:00:52 00:08:15
39 Denis Georgian Serban 1991 ROU 25 01:03:11 00:17:46 00:00:40 00:35:07 00:00:42 00:08:58
40 Dumitrel Safca 2001 ROU 43 01:03:44 00:18:16 00:00:22 00:35:46 00:00:26 00:08:56
DNF Andrea Alagona 2001 SUI 41 DNF 00:15:34 00:00:27 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Maël Alric 1990 FRA 23 DNF 00:14:02 00:00:26 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Marcel Bolbat 2001 GER 45 DNF 00:15:06 00:00:24 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Joan Wäger Pons 1999 ESP 42 DNF 00:14:59 00:00:25 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DSQ Marian Dantis 1980 ROU 27 DSQ 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DSQ Andrei Marica 2000 ROU 47 DSQ 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Aleksandr Kochetkov /LTU .
Head Referee: Adina Dusa /ROU.
Competition Jury: Aleksandr Kochetkov /LTU, Viktor Klosz /ROU, Renato Bertrandi /ITA.
Distances: Run1: 5 km (4 laps); Bike: 20 km (5 laps); Run2: 2.5 km (2 laps).
Air Temperature 15 ºC.