Results: 2021 Europe Triathlon Cup Olsztyn | Elite Men
Olsztyn, Poland • 29 May, 2021
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Vetle Bergsvik Thorn 1999 NOR 2 00:54:06 00:09:08 00:01:19 00:28:01 00:00:23 00:15:15
2 Antoine Duval 1995 FRA 33 00:54:07 00:09:00 00:01:21 00:28:10 00:00:22 00:15:14
3 Simon Westermann 1998 SUI 6 00:54:08 00:09:03 00:01:19 00:28:07 00:00:23 00:15:16
4 Alessio Crociani 2001 ITA 22 00:54:10 00:09:00 00:01:18 00:28:13 00:00:23 00:15:16
5 Jack Willis 1997 GBR 10 00:54:13 00:09:09 00:01:18 00:28:03 00:00:21 00:15:22
6 Jonas Osterholt 2000 GER 20 00:54:23 00:09:11 00:01:16 00:28:02 00:00:24 00:15:30
7 Harry Leleu 1996 GBR 14 00:54:40 00:09:11 00:01:13 00:28:05 00:00:27 00:15:44
8 Tyler Smith 1998 BER 11 00:54:47 00:09:09 00:01:20 00:28:01 00:00:32 00:15:45
9 Theo Texereau 2001 FRA 76 00:55:06 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
10 Yanis Seguin 2000 FRA 61 00:55:07 00:09:30 00:01:18 00:28:48 00:00:24 00:15:07
11 Martin Sobey 1996 CAN 5 00:55:08 00:09:21 00:01:14 00:29:01 00:00:23 00:15:09
12 Cameron Main 1999 GBR 34 00:55:14 00:09:26 00:01:20 00:28:49 00:00:23 00:15:16
13 Andres Cendan Llorens 1997 ESP 50 00:55:29 00:09:15 00:01:22 00:29:02 00:00:24 00:15:26
14 Cedric Osterholt 2000 GER 45 00:55:30 00:09:17 00:01:21 00:29:00 00:00:24 00:15:28
15 Sasha Caterina 2000 SUI 26 00:55:31 00:09:22 00:01:18 00:28:55 00:00:24 00:15:32
16 Quentin Barreau 1995 FRA 53 00:55:35 00:09:25 00:01:17 00:28:55 00:00:25 00:15:33
17 Pierre Moraz 1999 SUI 35 00:55:36 00:09:38 00:01:24 00:28:37 00:00:26 00:15:31
18 Henry Räppo 1998 EST 15 00:55:37 00:09:22 00:01:19 00:28:59 00:00:22 00:15:35
19 Maciej Bruzdziak 1998 POL 40 00:55:38 00:09:22 00:01:13 00:29:02 00:00:25 00:15:36
20 Ludovic Séchaud 2000 SUI 58 00:55:40 00:09:45 00:01:20 00:28:32 00:00:28 00:15:35
21 Eric Diener 2000 GER 32 00:55:44 00:09:43 00:01:19 00:28:37 00:00:29 00:15:36
22 Grigory Antipov 1999 RUS 42 00:55:48 00:09:20 00:01:20 00:29:00 00:00:22 00:15:46
23 Christoph Pölzgutter 2000 AUT 73 00:56:03 00:09:43 00:01:17 00:28:40 00:00:25 00:15:58
24 Valdemar Solok 2001 DEN 44 00:56:09 00:09:22 00:01:22 00:28:58 00:00:22 00:16:05
25 Mateusz Gluszkowski 2001 POL 71 00:56:14 00:09:07 00:01:17 00:28:07 00:00:19 00:17:24
26 Christopher Perham 1995 GBR 12 00:56:17 00:09:10 00:01:14 00:29:35 00:00:20 00:15:58
27 Oliver Turner 1998 GBR 57 00:56:40 00:09:16 00:01:19 00:28:59 00:00:26 00:16:40
28 Benjamin Zorgnotti 1994 TAH 29 00:56:43 00:09:40 00:01:25 00:29:04 00:00:27 00:16:07
29 Aiden Longcroft-Harris 1998 CAN 1 00:56:47 00:09:06 00:01:19 00:29:15 00:00:21 00:16:46
30 Lars Van Der Knaap 1999 NED 38 00:56:55 00:09:49 00:01:22 00:29:40 00:00:22 00:15:42
31 Joey Van 'T Verlaat 1999 NED 46 00:56:57 00:09:46 00:01:24 00:29:44 00:00:25 00:15:38
32 Alexis Kardes 1997 FRA 19 00:56:59 00:09:44 00:01:25 00:29:50 00:00:21 00:15:39
33 Yegor Martynenko 1987 UKR 8 00:57:01 00:09:33 00:01:20 00:29:48 00:00:28 00:15:52
34 Tomas Kriz 2000 CZE 69 00:57:15 00:09:45 00:01:23 00:29:04 00:00:21 00:16:42
35 Itamar Shevach Levanon 2001 ISR 27 00:57:21 00:09:47 00:01:18 00:29:47 00:00:25 00:16:04
36 Thibaud Decurnex 1998 SUI 24 00:57:22 00:09:50 00:01:18 00:29:13 00:00:26 00:16:35
37 Clayton Hutchins 1995 USA 4 00:57:24 00:09:46 00:01:22 00:29:48 00:00:24 00:16:04
38 Filip Michalek 2001 CZE 62 00:57:25 00:09:48 00:01:25 00:29:41 00:00:23 00:16:08
39 Tomas Zikmund 1999 CZE 31 00:57:26 00:09:31 00:01:25 00:30:19 00:00:25 00:15:46
40 Georgiy Klimenko 1999 RUS 66 00:57:39 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
41 Arne Leiss 2001 GER 63 00:57:41 00:09:28 00:01:28 00:29:44 00:00:23 00:16:38
42 Itamar Eshed 2000 ISR 47 00:57:46 00:09:27 00:01:24 00:30:02 00:00:40 00:16:13
43 Lukas Cervenka 1995 CZE 25 00:57:52 00:09:14 00:01:23 00:29:46 00:00:23 00:17:06
44 Alexander Bründl 1996 AUT 52 00:58:00 00:09:58 00:01:26 00:30:17 00:00:28 00:15:51
45 Peter Luftensteiner 1999 AUT 55 00:58:02 00:10:02 00:01:20 00:30:19 00:00:28 00:15:53
46 Kamil Damentka 1998 POL 28 00:58:04 00:09:47 00:01:32 00:30:25 00:00:23 00:15:57
47 Udi Alhanaty 2000 ISR 72 00:58:14 00:09:53 00:01:24 00:30:25 00:00:27 00:16:05
48 Jonathan Wayaffe 1995 BEL 9 00:58:27 00:09:42 00:01:29 00:29:43 00:00:27 00:17:06
49 Kevin Vabaorg 1998 EST 59 00:58:53 00:09:50 00:01:22 00:30:30 00:00:29 00:16:42
50 Niek Heldoorn 1999 NED 56 00:59:04 00:09:47 00:01:29 00:30:23 00:00:41 00:16:44
51 Adrian Wilk 1998 POL 77 00:59:15 00:09:56 00:01:20 00:30:27 00:00:23 00:17:09
52 Eduardo Escalante Gutiérrez 2000 ESP 75 00:59:18 00:09:20 00:01:17 00:30:20 00:00:21 00:18:00
53 Valerio Cattabriga 1997 ITA 49 00:59:40 00:09:44 00:01:24 00:30:37 00:00:25 00:17:30
54 Oscar Gladney Rundqvist 2000 DEN 30 00:59:50 00:09:45 00:01:22 00:32:27 00:00:22 00:15:54
55 Sebastian Rivera Del Hierro 1998 MEX 36 01:00:05 00:10:10 00:33:28 00:00:00 00:00:00 00:00:00
56 Lorenzo De Gregorio 2001 ITA 74 01:00:12 00:09:42 00:01:26 00:00:00 00:00:00 00:00:00
57 Mikhail Antipov 1999 RUS 54 01:00:15 00:09:12 00:01:23 00:32:11 00:00:28 00:17:01
58 Dominik Dańkowski 2000 POL 78 01:00:41 00:09:59 00:01:26 00:31:39 00:00:27 00:17:10
59 Daniel Juszkowiec 1998 POL 70 01:00:48 00:10:13 00:01:20 00:31:30 00:00:24 00:17:21
60 Adrian Saez San Antonio 1999 ESP 37 01:01:11 00:09:40 00:01:25 00:31:51 00:00:39 00:17:36
61 Yuval Eventom Hadash 2001 ISR 65 01:01:17 00:10:02 00:01:33 00:31:31 00:00:23 00:17:48
62 Igor Kozlovskij 1992 LTU 60 01:01:54 00:09:23 00:01:34 00:32:13 00:00:27 00:18:17
63 Jacopo Butturini 1991 CRO 17 01:02:18 00:09:22 00:01:23 00:33:54 00:00:51 00:16:48
LAP Jorge Luis Fuentes 1983 MEX 64 LAP 00:10:15 00:01:40 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DSQ Angel Sanchez Carreras 2000 ESP 51 DSQ 00:09:15 00:01:15 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Marc Dubrick 1994 USA 3 DNF 00:09:26 00:01:25 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Marc Trautmann 1997 GER 16 DNF 00:09:14 00:01:27 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Michał Oliwa 1997 POL 21 DNF 00:09:25 00:01:23 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Lukas Kollegger 1997 AUT 23 DNF 00:09:21 00:01:28 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Aurelien Jem 1996 FRA 39 DNF 00:09:25 00:01:21 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Victor Goené 1999 NED 41 DNF 00:09:42 00:01:23 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Klemen Bojanc 1998 SLO 43 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Michael Ziegler 1998 SUI 48 DNF 00:09:17 00:01:21 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Linus Lehnen 2000 GER 67 DNF 00:09:36 00:01:21 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Cedrik Bakke Christophersen 2001 NOR 68 DNF 00:09:45 00:01:18 00:28:34 00:00:27 00:00:00
Program notes:

Technical delegate: Marco Van Ostende/NED. Head Referee: Eero Raudsepp/EST. Competition Jury: Marco Van Ostende/NED, Maryia Charkouskaya/BLR, Pawel Mlynarczyk/POL.
Distances: swim 750 m (1 lap), bike 20 km. (4 laps), run 5 km (2 laps)
Water temperature 16.2ºC, air temperature 15.5ºC. Wetsuits allowed.
Athlete#51 Sanchez Carreras/ESP was disqualified because he did not stop at the penalty box.
Athletes #66 Klimenko/RUS and #75 Escalante Gutierrez/ESP served a 10 seconds penalty during the run segment.