Results: 2021 Europe Triathlon Cup Dnipro | Elite Men
Dnipro, Ukraine • 05 Jun, 2021
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Rostislav Pevtsov 1987 AZE 1 00:51:20 00:09:23 00:00:58 00:25:33 00:00:28 00:14:58
2 Harry Leleu 1996 GBR 4 00:51:22 00:09:09 00:00:58 00:25:47 00:00:28 00:15:00
3 Cameron Main 1999 GBR 15 00:51:26 00:09:18 00:00:55 00:25:40 00:00:27 00:15:06
4 Nicolò Strada 2000 ITA 22 00:51:54 00:09:13 00:01:07 00:25:34 00:00:27 00:15:33
5 Radim Grebík 2001 CZE 9 00:52:02 00:09:19 00:00:56 00:25:31 00:00:25 00:15:51
6 Davide Ingrilli 2000 ITA 28 00:52:11 00:09:17 00:00:56 00:25:42 00:00:26 00:15:50
7 Jan Volar 1992 CZE 3 00:52:24 00:09:20 00:01:02 00:25:31 00:00:30 00:16:01
8 Yanis Seguin 2000 FRA 20 00:52:30 00:09:46 00:00:59 00:26:09 00:00:28 00:15:08
9 Alexandre Nobre 1994 POR 2 00:52:35 00:09:45 00:00:59 00:26:10 00:00:27 00:15:14
10 Jørgen Gundersen 1995 NOR 8 00:52:41 00:09:06 00:01:00 00:25:49 00:00:31 00:16:15
11 Sergiy Kurochkin 1988 UKR 21 00:52:42 00:09:21 00:01:02 00:26:33 00:00:30 00:15:16
12 Martin Demuth 1995 AUT 7 00:52:43 00:09:21 00:00:58 00:25:35 00:00:34 00:16:15
13 Youri Keulen 1998 NED 12 00:52:49 00:09:27 00:00:57 00:26:29 00:00:29 00:15:27
14 Vitalii Vorontsov 2000 UKR 25 00:52:52 00:09:55 00:01:01 00:26:00 00:00:27 00:15:29
15 Oleksiy Astafyev 1999 UKR 29 00:52:59 00:09:14 00:00:56 00:25:46 00:00:30 00:16:33
16 Philip Pertl 1998 AUT 6 00:53:01 00:09:32 00:00:53 00:26:30 00:00:30 00:15:36
17 Jimmy Kershaw 1996 GBR 26 00:53:02 00:10:01 00:00:58 00:25:56 00:00:32 00:15:35
18 Milan Tomin 1996 SRB 18 00:53:06 00:09:22 00:00:59 00:25:32 00:00:39 00:16:34
19 Yegor Martynenko 1987 UKR 5 00:53:09 00:09:51 00:01:00 00:26:04 00:00:29 00:15:45
20 Tomas Zikmund 1999 CZE 19 00:53:17 00:09:52 00:01:00 00:26:03 00:00:33 00:15:49
21 Benjamin Zorgnotti 1994 TAH 17 00:53:32 00:09:47 00:01:03 00:26:05 00:00:28 00:16:09
22 Lukas Cervenka 1995 CZE 16 00:54:02 00:09:11 00:01:07 00:25:34 00:00:28 00:17:42
23 Chris Ziehmer 2000 GER 11 00:54:14 00:09:18 00:01:19 00:26:17 00:00:28 00:16:52
24 Tomas Kriz 2000 CZE 38 00:54:16 00:09:48 00:00:58 00:26:10 00:00:30 00:16:50
25 Kevin Vabaorg 1998 EST 27 00:54:25 00:09:54 00:01:00 00:26:03 00:00:32 00:16:56
26 Sergey Kostenko 1996 UKR 24 00:54:47 00:09:44 00:00:59 00:26:13 00:00:34 00:17:17
27 Thibaud Decurnex 1998 SUI 14 00:54:53 00:10:02 00:01:01 00:27:07 00:00:29 00:16:14
28 Alexis Lherieau 2000 SUI 39 00:55:07 00:10:02 00:01:03 00:27:05 00:00:26 00:16:31
29 Artjoms Gajevskis 2000 LAT 23 00:55:10 00:09:49 00:00:57 00:26:11 00:00:30 00:17:43
30 Filip Vaclavik 1995 CZE 30 00:55:15 00:09:48 00:01:07 00:27:16 00:00:34 00:16:30
31 Dorian Horsten 2001 NED 33 00:55:31 00:10:04 00:00:56 00:27:11 00:00:29 00:16:51
32 Dmytro Malyar 1984 UKR 36 00:58:02 00:10:08 00:00:53 00:29:41 00:00:36 00:16:44
33 Ivan Menshykov 1994 UKR 35 00:58:10 00:10:01 00:01:05 00:29:14 00:00:29 00:17:21
34 Kıvanc Sahinkaya 2002 TUR 34 00:59:32 00:09:56 00:01:04 00:29:41 00:00:32 00:18:19
35 Kyryl Boiko 1997 UKR 31 01:01:48 00:10:39 00:01:26 00:31:59 00:00:34 00:17:10
DSQ Loïc Triponez 2001 SUI 32 DSQ 00:09:53 00:01:12 00:29:16 00:00:29 00:17:37
DNF Riccardo Brighi 2000 ITA 37 DNF 00:10:06 00:01:05 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Maryia Charkouskaya-Tarasevich/BLR, Head Referee: Ivan Mihajlovski/MKD. Competition Jury:
Maryia Charkouskaya-Tarasevich/BLR, Alicia Garcia Perez/ESP, Sergei Lysov/UKR.
Distances: Swim 750 m, Bike 19.5 km (3 laps), Run 5 km (3 laps)
Water temperature: 17.3 °C; Air temperature: 18.5 °C; Wetsuits allowed
Athletes #17 Zorgnotti/TAH and #32 Triponez/SUI served a 10 seconds penalty during the run segment.
Athlete #32 Triponez/SUI was disqualified because he wear the helmet unfastened during the bike segment.