Results: 2021 Europe Triathlon Cup Coimbra | Elite Men
Coimbra, Portugal • 12 Jun, 2021
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Vasco Vilaca 1999 POR 73 00:50:44 00:08:55 00:00:35 00:25:41 00:00:30 00:15:03
2 Ricardo Batista 2000 POR 5 00:50:50 00:08:57 00:00:35 00:25:39 00:00:28 00:15:11
3 Christophe De Keyser 1993 BEL 11 00:51:02 00:09:01 00:00:35 00:25:37 00:00:32 00:15:17
4 Johannes Vogel 1996 GER 15 00:51:12 00:08:56 00:00:37 00:25:40 00:00:29 00:15:30
5 Tyler Smith 1998 BER 14 00:51:19 00:08:55 00:00:40 00:25:35 00:00:35 00:15:34
6 Sergio Baxter Cabrera 2000 ESP 20 00:51:21 00:09:13 00:00:38 00:25:58 00:00:30 00:15:02
7 Michele Bortolamedi 2001 ITA 70 00:51:22 00:08:59 00:00:38 00:25:38 00:00:29 00:15:38
8 Miguel Tiago Silva 1998 POR 42 00:51:26 00:08:53 00:00:38 00:25:41 00:00:29 00:15:45
9 Ander Noain Lacamara 1999 ESP 47 00:51:28 00:08:57 00:00:40 00:26:15 00:00:31 00:15:05
10 Cameron Main 1999 GBR 72 00:51:33 00:09:13 00:00:40 00:25:54 00:00:31 00:15:15
11 Lukas Hollaus 1986 AUT 1 00:51:37 00:09:26 00:00:38 00:26:00 00:00:35 00:14:58
12 Cedric Osterholt 2000 GER 30 00:51:48 00:08:56 00:00:37 00:25:41 00:00:33 00:16:01
13 Matthew Wright 1992 BAR 7 00:51:49 00:09:12 00:00:37 00:26:21 00:00:32 00:15:07
14 Jonas Osterholt 2000 GER 18 00:51:50 00:08:54 00:00:38 00:26:20 00:00:32 00:15:26
15 Guillaume Hay 2000 FRA 29 00:51:51 00:09:29 00:00:38 00:25:59 00:00:33 00:15:12
16 Yann Allichon 1996 FRA 64 00:51:52 00:09:02 00:00:37 00:26:13 00:00:32 00:15:28
17 Jack Willis 1997 GBR 12 00:52:00 00:09:09 00:00:35 00:26:04 00:00:30 00:15:42
18 Magnus Männer 1999 GER 50 00:52:03 00:08:51 00:00:37 00:25:46 00:00:33 00:16:16
19 Lukas Pertl 1995 AUT 4 00:52:06 00:09:27 00:00:36 00:26:02 00:00:33 00:15:28
20 Clayton Hutchins 1995 USA 8 00:52:07 00:09:28 00:00:40 00:26:00 00:00:34 00:15:25
21 Martin Sobey 1996 CAN 6 00:52:07 00:09:23 00:00:36 00:26:08 00:00:32 00:15:28
22 Martin Demuth 1995 AUT 16 00:52:11 00:08:59 00:00:37 00:25:38 00:00:36 00:16:21
23 Cameron Harris 1998 GBR 36 00:52:13 00:09:31 00:00:38 00:26:01 00:00:34 00:15:29
24 Jørgen Gundersen 1995 NOR 17 00:52:14 00:08:52 00:00:37 00:26:42 00:00:32 00:15:31
25 Maximilian Sperl 1994 GER 23 00:52:14 00:09:21 00:00:40 00:26:05 00:00:34 00:15:34
26 Pierre Moraz 1999 SUI 28 00:52:16 00:09:33 00:00:37 00:25:58 00:00:32 00:15:36
27 Michael Ziegler 1998 SUI 45 00:52:16 00:09:29 00:00:40 00:26:00 00:00:34 00:15:33
28 Frederick Webb 1999 GBR 62 00:52:23 00:09:09 00:00:37 00:26:04 00:00:29 00:16:04
29 Jaime Rodado Gonzalez 1997 ESP 61 00:52:33 00:09:29 00:00:36 00:26:00 00:00:30 00:15:58
30 Thomas Sonnery-Cottet 1998 TRI 19 00:52:44 00:09:02 00:00:39 00:26:24 00:00:33 00:16:06
31 Silas Schmitt 2001 GER 71 00:52:50 00:09:29 00:00:38 00:25:55 00:00:32 00:16:16
32 Tiago Fonseca 1999 POR 22 00:52:52 00:09:41 00:00:41 00:26:40 00:00:31 00:15:19
33 Lukas Kollegger 1997 AUT 31 00:52:56 00:09:03 00:00:41 00:26:07 00:00:35 00:16:30
34 Alexandre Nobre 1994 POR 3 00:52:59 00:09:37 00:00:39 00:26:44 00:00:32 00:15:27
35 Oliver Turner 1998 GBR 44 00:53:02 00:09:02 00:00:37 00:26:10 00:00:34 00:16:39
36 Facundo Medard 1995 ARG 24 00:53:07 00:09:39 00:00:39 00:26:44 00:00:39 00:00:00
37 Sebastian Rivera Del Hierro 1998 MEX 37 00:53:16 00:09:33 00:00:39 00:26:52 00:00:37 00:15:35
38 Guy Evans-Haggerty 1999 GBR 49 00:53:25 00:09:27 00:00:38 00:27:00 00:00:35 00:15:45
39 José Vieira 2001 POR 33 00:53:29 00:08:59 00:00:36 00:26:33 00:00:31 00:16:50
40 Pedro Afonso Gaspar 1994 POR 34 00:53:33 00:09:37 00:00:37 00:26:48 00:00:35 00:15:56
41 Lars Van Der Knaap 1999 NED 39 00:53:39 00:09:41 00:00:41 00:26:41 00:00:35 00:16:01
42 João Gomes Queirós 2000 POR 58 00:53:42 00:09:46 00:00:43 00:26:59 00:00:31 00:15:43
43 Alexis Lherieau 2000 SUI 69 00:53:43 00:09:29 00:00:35 00:27:05 00:00:30 00:16:04
44 Gonçalo Oliveira 2001 POR 53 00:53:48 00:09:44 00:00:35 00:26:44 00:00:38 00:16:07
45 João Nuno Batista 2005 POR 63 00:53:54 00:09:11 00:00:42 00:27:20 00:00:35 00:16:06
46 Hugo Figueiredo 2001 POR 68 00:54:03 00:09:43 00:00:37 00:27:11 00:00:30 00:16:02
47 Botond Józsa 2000 HUN 59 00:54:09 00:09:37 00:00:39 00:26:51 00:00:34 00:16:28
48 Jorge González Mariño 2001 ESP 60 00:54:13 00:09:14 00:00:41 00:26:12 00:00:32 00:17:34
49 Dorian Horsten 2001 NED 57 00:54:14 00:09:50 00:00:41 00:26:54 00:00:29 00:16:20
50 Afonso Do Canto 2001 POR 56 00:54:15 00:09:40 00:00:43 00:27:02 00:00:30 00:16:20
51 Joao Mansos 1994 POR 41 00:54:31 00:09:25 00:00:38 00:28:06 00:00:36 00:15:46
52 Fernando Peral Uceda 1996 ESP 54 00:54:39 00:09:13 00:00:40 00:27:27 00:00:33 00:16:46
53 Aurelien Jem 1996 FRA 40 00:54:42 00:09:24 00:00:41 00:26:59 00:00:35 00:17:03
54 Rafael Domingos 1995 POR 38 00:55:25 00:09:38 00:00:36 00:26:50 00:00:39 00:17:42
55 Alexander Bründl 1996 AUT 46 00:55:26 00:09:42 00:00:38 00:28:41 00:00:32 00:15:53
56 Roee Zuaretz 1994 ISR 9 00:55:52 00:09:20 00:00:38 00:27:26 00:00:33 00:17:55
57 Jorge Luis Fuentes 1983 MEX 65 00:56:13 00:09:43 00:00:42 00:27:04 00:00:36 00:18:08
58 Máté Vajvoda 2001 HUN 55 00:58:36 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
59 Andres Cendan Llorens 1997 ESP 32 00:59:09 00:09:12 00:00:40 00:32:03 00:00:35 00:16:39
60 Daniel Pla 1994 ESP 67 00:59:48 00:09:49 00:00:41 00:31:21 00:00:32 00:17:25
DNS Aiden Longcroft-Harris 1998 CAN 2 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DSQ Kevin Bishop 1994 USA 21 DSQ 00:09:41 00:00:39 00:26:42 00:00:38 00:17:44
DNF Baptiste Massot 2001 FRA 27 DNF 00:09:16 00:00:39 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Matthias Steinwandter 1993 ITA 10 DNF 00:09:34 00:00:41 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Kevin Jervis 1994 USA 25 DNF 00:09:45 00:00:39 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Theo Texereau 2001 FRA 35 DNF 00:09:05 00:00:40 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Benedikt Bettin 2001 GER 43 DNF 00:09:14 00:00:37 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Panayiotis Antoniou 1996 CYP 51 DNF 00:10:52 00:00:47 00:30:12 00:00:48 00:00:00
DNF Sam Hart 2000 GBR 52 DNF 00:09:05 00:00:37 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Gustavo Do Canto 2004 POR 66 DNF 00:09:40 00:00:41 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Edu Lakuntza/ESP. Head Referee Liliana Soares/POR. Competition Jury Edu Lakuntza/ESP, Pascal Salamin/SUI, Vasco Rodrigues/POR.
Distances: swim 750 m (1 lap), bike 18.5 km (4 laps), run 5 km (2 laps).
Water temperature 21.9ºC, air temperature 22.0ºC. Wetsuits not allowed.
Athlete #21 Bishop/USA was disqualified because he did not stop at the penalty box.
Athletes #33 Vieira/POR,  #40 Jem/FRA, #64 Allichn/FRA,  #69 Lherieau/SUI,  #71 Schmitt/GER and #73 Vilaca/POR served a 10 seconds penalty during the run segment.