Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Terry Johnson 1960 GBR 3360 02:13:55 00:26:51 00:01:05 01:00:58 00:01:50 00:43:11
2 Denis Pierrat 1958 FRA 3352 02:17:10 00:26:00 00:00:57 01:04:51 00:01:43 00:43:39
3 Neil Hunter 1960 GBR 3359 02:20:36 00:32:11 00:01:34 01:04:02 00:01:53 00:40:56
4 Andy Bourne 1961 GBR 3353 02:21:58 00:23:59 00:00:57 01:06:47 00:01:43 00:48:32
5 Borja Moratal Palacio 1957 ESP 3347 02:23:10 00:28:06 00:01:15 01:08:35 00:01:59 00:43:15
6 Stuart Nash 1961 GBR 3361 02:25:36 00:31:54 00:00:57 01:05:02 00:01:58 00:45:45
7 Jürgen Balg 1957 GER 3364 02:26:48 00:28:59 00:01:14 01:08:54 00:02:34 00:45:07
8 Bernhard Mesicek 1960 AUT 3368 02:27:40 00:27:40 00:01:32 01:05:04 00:01:56 00:51:28
9 Mariano Sanchez De La Flor 1960 ESP 3351 02:28:35 00:32:22 00:01:03 01:07:08 00:02:11 00:45:51
10 Nicholas Holmes 1957 GBR 3358 02:28:40 00:32:15 00:01:17 01:09:32 00:01:56 00:43:40
11 Ovidio Jimenez Varas 1959 ESP 3345 02:28:54 00:35:10 00:01:28 01:06:09 00:02:08 00:43:59
12 Reinhold Garnitschnig 1957 AUT 3367 02:29:27 00:28:48 00:01:13 01:08:49 00:02:04 00:48:33
13 Luciano Martinez Almodovar 1960 ESP 3346 02:31:12 00:28:42 00:01:25 01:09:55 00:02:09 00:49:01
14 Agustin Salvatierra Vicente 1960 ESP 3350 02:33:35 00:00:00 00:00:00 01:10:40 00:02:47 00:45:06
15 Jeremy Cole 1958 GBR 3354 02:34:15 00:31:48 00:01:05 01:08:59 00:02:03 00:50:20
16 Franz Wanderer 1961 AUT 3369 02:35:07 00:33:05 00:01:57 01:06:56 00:03:09 00:50:00
17 Ricardo Jaurrieta Sánchez 1960 ESP 3344 02:37:01 00:31:37 00:01:16 01:13:17 00:02:08 00:48:43
18 Joaquín Font De Mora Gozalbo 1957 ESP 3341 02:37:26 00:33:36 00:01:30 01:10:25 00:03:10 00:48:45
19 Javier Catasus Brise 1960 ESP 3340 02:37:54 00:26:33 00:01:37 01:10:59 00:02:46 00:55:59
20 Phil Dye 1960 GBR 3356 02:39:32 00:32:03 00:01:08 01:13:30 00:02:05 00:50:46
21 Richard Craddock 1960 GBR 3355 02:39:59 00:33:03 00:01:25 01:12:49 00:02:35 00:50:07
22 Mark Pattinson 1959 GBR 3362 02:44:45 00:38:44 00:01:24 01:14:59 00:02:10 00:47:28
23 Felix Castrillo San Rafael 1957 ESP 3339 02:48:54 00:35:10 00:02:00 01:13:35 00:02:37 00:55:32
24 Eduardo Bartolome Calderon 1957 ESP 3338 02:56:02 00:42:07 00:02:49 01:18:39 00:01:48 00:50:39
25 Eugene Clonan 1960 IRL 3366 02:56:13 00:32:22 00:01:08 01:17:03 00:02:30 01:03:10
26 Pablo Pastor Ciurana 1957 ESP 3348 03:04:34 00:38:08 00:02:03 01:20:02 00:03:09 01:01:12
27 Jose Luis Garcia Garcia 1961 ESP 3342 03:15:44 00:41:12 00:01:56 01:20:34 00:02:48 01:09:14
Program notes:

Technical Delegate: Eriketti Margari/GRE Head Referee: Esther Sanchez/ESP. Competition Jury: Eriketti Margari/GRE , Maryia Charkouskaya/BLR, Alicia Garcia/ESP
Distances 1500 m. (1 lap) Bike 40 km (3 laps), run 10km (3 laps)
Water temperature 24.7ºC. Air temperature 20.4ºC. Wetsuits not allowed.